Várható volt - Lemondott a női kézisek kapitánya
Lemondott posztjáról Németh András, a magyar női kézilabda-válogatott szövetségi kapitánya azok után, hogy csapata csak a 11. helyen végzett a dániai világbajnokságon - jelentette be szerdai sajtótájékoztatón Kocsis Máté, a magyar szövetség elnöke. Németh utódját januárban jelölik ki.
Noha van még esély arra, hogy az együttes ott legyen a március 17-20-i olimpiai selejtezőben, a 2014 februárjában kinevezett szakember nem folytatja a munkát.
Németh András elmondta: már a kiesés után elköszönt a csapatától. Azért akkor, mert most volt rá alkalma, most volt együtt utoljára a keret, a stáb. A leköszönő kapitány szerint a női válogatott a világ legjobb feltételei között készülhet, ám gond, hogy a felkészülésre nincs elegendő idő. Szerinte a következő kapitánynak úgy lehetne segíteni, hogy a keret tagjaival több időt tölthessen együtt, mint ami neki megadatott.
"Hibámnak tartom, hogy nem harcoltam jobban azért, hogy többet dolgozhassunk együtt. Ezen kívül túl sokat akartam taktikailag a társaságtól. Klubedzőként volt rá időm, hogy +beleverjem+ a játékosokba, amit szeretnék, kapitányként azonban nem. Abban is kétségem volt, hogy a csapat az adott mérkőzés első tíz percében melyik arcát mutatja, jól kezd vagy rosszul" - tette hozzá Németh.
Megjegyezte: a lengyelek ellen rosszul kezdtek, de volt a csapatban tartás, és sikerült fordítani. Aztán Tomori Zsuzsanna és Görbicz Anita sérülése "elvitte a tartalékokat", és ez is okozta a búcsút. Németh András még elmondta: 63 esztendős, nyugdíjas lesz, és a stresszes munka után most pihenésre vágyik.
Kocsis Máté jelezte: januárban döntenek az új kapitány személyéről: "Sok név van a kalapban már most, magyar és külföldi szakember egyaránt."
A női válogatott a vasárnapig tartó vb-re azzal a céllal utazott ki, hogy harcolja ki egyenes ágon a riói olimpiai kijutást vagy pedig olyan helyet érjen el, amivel ott lehet a kvalifikációs tornán tavasszal. A játékosok még a vb előtt úgy fogalmaztak, hogy nekik a "belső mércéjük" magasabban van, szeretnének legalább elődöntőt vívni.
Ehhez képest a csoportküzdelmek során a válogatott történelmének legnagyobb vereségét szenvedték el Montenegrótól (32-15), majd - a házigazda dánok elleni sikert követően - az olimpiai kvóta szempontjából kulcsfontosságú hétfői nyolcaddöntőben kikaptak a lengyelektől. Így most már csak akkor vehet részt az együttes az olimpiai selejtezőben, ha Norvégia megnyeri a vb-t, Franciaország és Montenegró pedig a legjobb hét között zár.
Németh András szerződése eredetileg addig szólt, amíg van remény a riói kijutásra, a hétfői vereség után azonban Kocsis Máté úgy nyilatkozott, hogy sportszerű a szövetségi kapitánytól, ha lemond. "Szó sincs arról, hogy üzentem volna a kapitánynak vagy felszólítottam volna a távozásra. A személyes kapcsolatunk jó, sokat beszéltünk egymással. A kapitány maga döntött úgy, hogy lemond, ezt először a csapatnak mondta el a lengyelek elleni meccs után egyből, és én ezt a lépését sportszerűnek tartom" - jegyezte meg az MKSZ elnöke. "Jó csapatunk van, Németh András mögött pedig komoly eredmények állnak. A kiesésünk szerencsétlen volt, szoros meccs után, két kulcsjátékosunk kidőlése után" - tette hozzá.
A magyar válogatott világbajnokságon még soha nem ért el ilyen rossz helyezést, mint most Dániában. A női válogatott legközelebb március közepén vív tétmérkőzést, akkor kétszer is találkozik éppen a lengyelekkel Eb-selejtezőben (9-én vagy 10-én idegenben, illetve 12-én vagy 13-án). Az új szövetségi kapitány akkor mutatkozhat be.
Az MKSZ elnöksége korábban azt a célt tűzte ki, hogy a női és a férfi válogatott is vegyen részt a riói olimpián. A nőknek erre minimális esélye van, de a férfiaknak is bravúrosan kellene szerepelnie a januári lengyelországi Európa-bajnokságon, mivel lemaradtak az idén januári katari világbajnokságról.
Az olimpiák történetében 1976 óta van jelen egyszerre a férfi és a női kézilabda szakág. Leszámítva az 1984-es Los Angeles-i játékok bojkottját mindig indult legalább az egyik magyar válogatott. Előtte pedig 1936-ban és 1972-ben rendeztek férfi tornát nyári olimpián, és azokon ott voltak a magyarok. Így ha Rióban nem szerepelhet egyik magyar csapat sem, akkor megszakadt a magyarok ötkarikás jelenléti sorozata.
A válogatottak kudarca azért is fájó, mert a sportág nagy népszerűségnek örvend Magyarországon, ráadásul klubszinten nem maradnak el a nemzetközi sikerek. A Veszprém most már sorozatban jut el a férfi Bajnokok Ligája négyes döntőjébe, a Szeged is a földrész legjobbjai közé tartozik. A női vonalon a Győr tavaly és tavaly előtt BL-t nyert, az FTC pedig ugyancsak komoly erőt képvisel, és idén a Győr előtt megnyerte a magyar bajnokságot, és a BL-ben is menetel.
A társasági nyereségadó (TAO) és nagy szponzorok (például a négy nagy klubot névadóként is támogató MVM, MOL, Pick, Audi, Rail Cargo-Hungaria) révén soha nem látott összegek jutnak a kézilabdába, és az utánpótlásbázis is egyre nagyobb.
Kocsis Máté elmondta: a szövetség a korábbiaknál sokkal több pénzt tud szétosztani a klubok között, így aztán kérhet is tőlük (eredményeket). Arról még nem született elnökségi döntés, hogy például külön támogatják-e majd, ha a csapatok az eddiginél több magyar játékost foglalkoztatnának, illetve több időre engedjék el a válogatott részére a kerettagokat összetartásra. Hangsúlyozta, az erős magyar bajnokságba a külföldiek is szívesen jönnek, ám ezáltal magyarokat szorítanak ki a keretből.
Pálinger Katalin alelnök, korábbi kiváló kapus - aki Németh András segítője is volt - elmondta: ha a csapat nem jut ki az olimpiára, akkor új válogatottat kell építeni, erre lesz négy év, és ehhez vannak tehetségek.
-MTI-
Fotók:MTI
A rovat további hírei: Sport
Kecskeméti továbbjutás a kupában
2024. nov. 28.
Bár akadtak felvillanásai, csak megnehezíteni tudta a házigazda Kecskemét dolgát a DKSE röplabda csapata a Magyar Kupa nyolcaddöntőjének szerda esti visszavágóján.
Simán hozta a kötelezőt a DFVE
2024. nov. 28.
Húsz gólt szerezve gyűjtötte be a három pontot a Szeged elleni hazai bajnokin a DFVE női vízilabda csapata szerdán este.
Dobogós helyek az évzárón
2024. nov. 27.
Egy arany- és két ezüstéremmel zárták az U11-es kötöttfogású országos bajnokság küzdelmeit a DKSE és a Gurics György BDSE ifjú birkózói a mögöttünk hagyott hétvégén.
Hazai bajnoki előtt a DFVE
2024. nov. 27.
A három pont megszerzésének reményében vág neki a Szeged elleni hazai OB I-es találkozónak a DFVE női vízilabda csapata ma este hét órától.
Budapesten várják a fiatalokat a Mi a pálya? műszaki pályaválasztó fesztiválon
2024. nov. 27.
A "Mi a pálya?" pályaválasztó fesztivál budapesti zárórendezvényén keddtől három napon át várják a fiatalokat, hogy az ország jelentős ipari és oktatási szereplőinek közreműködésével bemutassák a műszaki szakmák nyújtotta lehetőségeket - közölte a szervező a Magyar Elektrotechnikai Egyesület (MEE) közleményben az MTI-vel.
DSTV: magabiztos győzelem idegenben
2024. nov. 26.
Újabb fordulót rendeztek az asztaliteniszezők NB III-as mezőnyében az elmúlt hétvégén. A dunaújvárosi Pentele Asztalitenisz SE ezúttal Bonyhádra látogatott, ahol a bonyhádi egyesület második csapatával mérkőzött meg és simán gyűjtötte be a győzelemért járó pontokat. Hangkép.
Női kézilabda Eb - A legjobb hat közé kerülés a magyar válogatott célkitűzése
2024. nov. 26.
A legjobb hat közé kerülést tűzte ki célul a Magyar Kézilabda Szövetség (MKSZ) a női válogatott elé a csütörtökön kezdődő, részben hazai rendezésű Európa-bajnokság előtt.