A kis tipli nagy sikertörténete
Karácsonyi meglepetésként őseim egykori képét kaptam ajándékba. Ünnep múltán rögtön nekiláttam, hogy a falra erősítsem: elő a kalapácsot, a képkampót, kézben a fúró is, már csak tipli kéne. De az sehol. Vágta a műszaki boltba. Eladó ismerősöm tudakolja, miféle foglalatosságban vagyok két ünnep között.
Balszerencsémre elmeséltem, hogy mi gátolta meg a sikeres képfölaggatást – mire ő: „De hát milyen háztartás az, ahol nincs egy árva tipli se?!” Mondom neki, hogy bizony, az csak semmilyen lehet… Hazaérve aztán sikerült a kényes művelet, hála a kis háromcentis műanyag eszköznek.
Ez a decemberi történet jutott eszembe, amikor a neten olvasom: a tipli „atyja”, a hírneves német feltaláló, Artur Fischer kilencvenhat éves korában elhagyta a földi világot. Találmánykirálynak nevezték: ezernél is több, egészen pontosan 1100 ötlet pattant ki az agyából, s ezeket egytől egyig megvalósította. Az Európai Szabadalmi Hivatal életműdíjjal jutalmazta munkásságát. Valamennyi újítása a hétköznapi élet dolgainak megkönnyítését szolgálta – a legelterjedtebb ezek közül azonban az egyszerű kis alkalmatosság, a műanyag tipli volt. Világsiker lett.
Magyar találmány is számos van, ami meghódította a világot. Elég csak a jeles XIX. századi vegyészünk, Irinyi János robbanásmentes gyufájára vagy az újságíró-festőművész Bíró László József golyóstollára gondolnunk – nem is beszélve Szent-Györgyi Albert c-vitamin-felfedezéséről. Házunk táján, Újvárosban nem születtek ugyan ekkora nemzetközi hírű feltalálók, de sikeres-neves innovátorok annál inkább; köztük van, aki már diákként ismertté lett.
A találmányig vezető útjukat sorozatban szeretném egyszer „végigjárni” – például annak az egykori fiatalembernek, Balogh Gyula Bogumilnak a tudásért folytatott küzdelmeit, aki az 50-es években került a városba, érettségizett szakmunkásként a Vasmű dolgozója lett, s közben a könyvtár mindennapos vendégeként szívta magába az ismereteket. Nemhiába: eszének és önképzésének köszönhetően megbecsült, külföldön is ismert természetgyógyász lett, akinek híres gyógyteái világszabadalomig jutottak, s aki – a német feltalálóhoz hasonlatosan – azt tűzte célul maga elé, hogy a mindennapi életet az emberek számára könnyebbé tehesse…
A rovat további hírei: Kultúra
A Művészetek Völgyében vendégeskedik a Viadana Kamarakórus
2025. júl. 17.
A sikeres tavaszi visszatérés után rangos meghívásnak tesz eleget az együttes, Taliándörögdön lép közönség elé a Viadana. Különleges helyszínen, különleges repertoárral csalogatnak szombaton délután!
DSTV: a Győry-hagyaték kincse lett a hónap műtárgya
2025. júl. 17.
Folytatta az Intercisa Múzeum különlegességeit bemutató sorozatát a DSTV. A hónap műtárgya sorozatában ezúttal a Győry-hagyatékból származó prédikációs kötetről mesélt Kronászt Margit történész-muzeológus. Hangkép.
Rangos belgiumi folklórfesztiválon lép fel a Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttes
2025. júl. 15.
Komoly nemzetközi meghívásnak tehet eleget városunk egyik meghatározó kulturális közössége: a Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttes Westerlo-i Nemzetközi Folklórfesztivál keretében lép közönség elé Belgiumban.
DSTV: remek vegyeskari évadzáró
2025. júl. 14.
A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összeállítása arról, hogy újra az Intercisa Múzeum immár fedett kertje adott helyszínt a Dunaújvárosi Vegyeskar évadzáró hangversenyének. Telt házas koncert kerekedett a közelmúltban – megérdemelt vastapsokkal. Hangkép.
DSTV: az Építők útja szobrai
2025. júl. 12.
Negyedik epizódjához érkezett a DSTV sorozata a város köztéri szobrairól. A Hodik Mónika történész-muzeológus közreműködésével készült Szoborváros újabb részében az Építők útján található alkotásokat mutatják be. Hangkép.
Szép fák, remek pályaművek – jól sikerült a fotópályázat első felvonása
2025. júl. 11.
Dunaújváros közgyűlése támogatta Pappné Grabant Ilona önkormányzati képviselő kezdeményezését, s első alkalommal írta ki a „Dunaújváros fái a négy évszakban” című fotópályázatot. A tavaszi ciklus lezárult, díjazták is a beérkező pályaműveket.
DSTV: a velünk élő örökség
2025. júl. 10.
Sok látogatót vonzottak a Múzeumok Éjszakája című országos programsorozat városi helyszínei, derül ki a DSTV összegzéséből. Az Intercisa Múzeum a római kori kőtár és fürdő mellett az intézmény központi épületében is gazdag kínálattal csalogatott. Hangkép.