Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Címlap

Top nav left

  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő
2026. már. 20. Klaudia
FacebookYoutube
  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
főoldal
Menü
Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Új kenyérre várva

Kultúra
kenyér
augusztus 20.
hagyományok

facebook megosztás

Várkonyi Balázs - 2015. aug. 08., 08:02

Olykor váratlan jeleket küldözget a múlt: a véletlen elénk sodor régi naplóba eldugott szomorúságokat és intelmeket, imádságos könyv margójára odafirkantott széljegyzeteket, félelmek és vágyak lenyomatait. Ez a mostani azonban más. Nem esetleges, hanem tudatos üzenet az utódoknak.

Pár éve a bolhapiac vásári kacatjai közül került elő egy sárgult, szakadozott lapokból álló füzetke. Egykori gazdája ezt rótta az első lapra: „Én, molnárok gyermeke, született Vízhányó Erzsébet Juliánna, hogy teljen az óra, leírom életemből azt, amit nagyra tartok. Sütő tudományom.”

Erzsébet asszonyról – aki így nevezi magát: molnárgyermekek és azok gyermekei Örzse mamája – túl sokat nem tudhatunk. De hogy nagyon is köze volt a mindennapi kenyér születéséhez, arról bizonyosságunk van. Azt beszéli el. „Én, ahogy írtam, molnárudvarba cseperedtem. Ezért lehet, hogy életemben mindig a lisztes ételeket szerettem csinálni, legyen búzából, rozsból, törökbúzából. Már kicsi koromban is ott bambulgattam jóanyám mellett, amikor gyúrt, dagasztott, a véknyát mindig én szakajtottam, a lapossát cirógattam.”

Örzse néni aztán elősorolja a kenyérsütő mesterség titkait. Az alapokat, ahogy írja, minden lány az anyjától tanulja, aki ezt elmulasztotta, jobb, ha nem is fog hozzá. És szigorúan figyelmeztet: „Páválkodók ne kísértsék Istent ilyen foglalatossággal.” A kovászkészítés, a kelesztés-dagasztás-porciózás részletei után következik az, amin minden múlik, ahol mindent el lehet rontani: a sütés. Ehhez kell a tudomány: „Még mielőtt keminczébe veted, cirókáld tollal, vizes híg tojásfejérivel.” De kell az égiek áldása is: „Keresztet vess rá illően. Hints rá keveset a Háromkirályok vizéből, csak néhány csöppet, de abból, amit Vízkörösztkor szenteltek.”

Az is nagy titok ám, hogy milyen legyen a kemence tüze. „Minden oldalról a láng legeljen, lebbenjen. Ha fűlik, szakasztassz, a tüzet gondossan széttaszajtva bevetsz. Bábát szúrni ne feledd. Ha nem fogja a bevetés, lángolót rágyújtod, ha sok, nyitod, tüzet lenyomatod. Ha sülni látod, kirántod, fenekét megvered. Ha reng, mosdatod, cirókálod, visszaveted kicsit, majd kifele.”

„S egyszer csak lapáton előjön a kenyér” – ezt már Tömörkény István írja. – „Friss, illatos. Tíz hónap munkájának első eredménye ez.”

Igen, majd’ egy év kell ahhoz, hogy megszülessék végre augusztus nagy becsben tartott új kenyere. Az első, amely az idei búzából készült; amelyhez a gabonaművesség, a malmos mesterség és a péktudomány egyaránt kellett. Azok tudása, akikre ritkán gondol az ember, csak tán ilyenkor, augusztus-időben, Szent István-nap táján, amikor az élettisztelet jegyében ünnepélyesen szegjük meg a kenyeret; úgy, ahogy annak rítusát szüleinktől is, Tömörkénytől is tanulhattuk. „A gazda bicskáját előveszi s kicsattantja. Balkézzel a kenyeret fogja meg. Jobbjával a bicskát, annak hegyével kétszer keresztet vet. S megszegi.” Mi sem természetesebb, hogy a gazda kiváltsága osztani a karajt. A taraját, vagyis a pilisét pedig mindig a legkisebbnek adja…

A rovat további hírei: Kultúra

DSTV: újra zenélt a cukrászda

2026. már. 19.

Vannak a városban közkedvelt, időről-időre visszatérő sorozatok. Ilyen a Zenélő Cukrászda is, amely legutóbbi felvonására stábunk is meghívást kapott. Hangkép.

ICA-D: két nőművész közös bemutatkozása

2026. már. 17.

A Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) új, Ways of Being című kiállítása két meghatározó nőművész munkásságát hozza párbeszédbe: Lőrincz Rékáét és El-Hassan Rózáét. Közös tárlat, sőt, közös alkotások sora csalogatja a vendégeket – a megnyitó szombaton lesz!

DSTV: levelezőlap lett a hónap műtárgya

2026. már. 17.

Farsangi témával folytatódott az Intercisa Múzeum múltidéző sorozata, derül ki a DSTV összeállításából. A hónap műtárgya különleges képes levelezőlap lett – fotója pentelei mulatságok helyszínén készült, ott, ahol a "torkos csütörtök" és a "bőgőtemetés" is zajlott régen. Hangkép.

Örömfotós várostárlat a könyvtárban

2026. már. 16.

Fotókiállítással folytatódik a társművészeti programok sora a József Attila Könyvtárban: az Így látjuk MI! örömfotós facebook csoport tagjainak bemutatójára csütörtökön délután várják a vendégeket.

DSTV: aranykorszellem a Bartók galériájában

2026. már. 16.

Új kiállítás fogadja a Bartók Kamaraszínház látogatóit, derül ki a DSTV összegzéséből. Az Aula Galériában Vidovits Iván figurális olajfestményei csalogatják a vendégeket Az öltöztetőnők aranykora című tárlaton. Hangkép.

DSTV: restaurátori rejtelmek a múzeumban

2026. már. 15.

Ismét betekintést engedtek a történelem- és régiségkedvelők számára az Intercisa Múzeumban, derül ki a DSTV összegzéséből. Sok érdeklődő látogatott el a restaurátorműhelybe, ahol a munkafolyamatokkal és a múlt, a történelem kincseivel ismerkedhettek. Hangkép.

Kortárs divatbemutatóval csalogat az ICA-D

2026. már. 10.

Nem mindennapi társművészeti programmal folytatódik az események sora a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) – kollégánk, Veres Viktória divatbemutatójára várják az érdeklődőket Wawes/Hullámok címmel pénteken délután.

  • További hírek

Friss hírek

  1. Dunaújvárosi Estek Dr. Szász Máté neurobiológussal

  2. Bravúr kell a továbbjutáshoz

  3. Előremutató pályázaton dolgozik a KMI csapata

  4. DSTV: eredményes negyedév

  5. Kisebb-nagyobb fejlesztések a Békevárosban

Videók

Embedded thumbnail for DSTV: eredményes negyedév

DSTV: eredményes negyedév

Embedded thumbnail for DSTV: új szakképzési bázis

DSTV: új szakképzési bázis

Embedded thumbnail for DSTV: mozgalmas iskolai napok

DSTV: mozgalmas iskolai napok

Top hírek

  1. Választás 2026: már végleges a szavazólap

  2. Új szakképzési bázis épül Dunaújvárosban

  3. „Tiszta udvar, rendes ház” a Technikumban

  4. Együtt ünnepelte a város a forradalom és szabadságharc hőseit március 15-én (galériával)

  5. DSTV: büszkeségünk a sportuszoda

Galéria

Március 15-i ünnepség

Veres Viktória bemutatója a Kortárs Művészeti Intézetben

FitCity Dunaújváros (2026. március)

Dunaújváros Hetilap

XV. évfolyam 11. szám - 2026.03.20.

2025. © DS Média Kft. •  Médiaajánlat • Szerzői jogok • Adatvédelem • Impresszum • Közéleti hetilap • RSS

  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő