Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Címlap

Top nav left

  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő
2025. dec. 19. Viola
FacebookYoutube
  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
főoldal
Menü

Bázisavatás az Arany iskolában

Sport
Dunaferr SE
birkózás
avatás
Dunaújváros

facebook megosztás

Pálinkás István - 2015. már. 27., 08:51

Új birkózóbázisra, az Arany János iskolában kialakított Gurics György Birkózócentrumba költöznek a sportág városi szerelmesei. A ma délután öt órakor kezdődő megnyitón a Magyar Birkózó Szövetség is a legmagasabb szinten képviselteti magát.

Mátyás Gábor a Dunaferr SE ügyvezető elnöke szerint is egyre több dunaújvárosi fiatal neve merül föl a hazai versenyeken az első három helyen, ám őt mégis inkább az elmúlt években az izgatta leginkább, hogy ezeknek a hagyományfolytató tehetségeknek méltó feltételeket teremtsenek a birkózószőnyeg köré:

- A mai birkózósport Dunaújvárosban az utánpótlás nevelésről szól, elég sok gyerekkel foglalkozunk. Természetes célunk, hogy azok a gyerekek, akik megmaradnak 16-18 éves korig, megtartsuk őket a felnőtt kategóriában is, akár válogatott szintre vinni őket…
A szakma is azt mondja, ez az az időszak, amikor eldől, hogy valaki kötődik-e hosszabb távon a sporthoz vagy vált.

- A vízválasztó általában a tizennégy éves kor, majd a tizennyolc. Nyilván nekünk, sportvezetőknek, edzőknek az az érdekünk, hogy minél tovább tartsuk őket a sportban, a birkózásban, hiszen belőlük lehet majd élsportoló. Nehéz feladat, mert a tanulás is fontos, és nem mindenki marad a városban, főiskolára, egyetemre mennek. A tehetségeseket meggyőzni nem egyszerű feladat. 2011-ben bezárták a Radari birkózócsarnokot, mert sportolásra alkalmatlanná vált az épület – komoly munkánk kezdődött akkor. Bázist kellett találnunk, mert igaz több iskolában folyt az edzés, de nem volt bázis, amire azt mondhattuk volna, na, ez a birkózócsarnok. 2014 júniusától az önkormányzat bérbe adta az Arany János Általános Iskola háromszintes épületét. Odáig haladtunk a munkálatokkal, hogy a földszinti részen már birkózóterem, öltözők, szauna, zuhanyzók és erősítő gépek is a rendelkezésünkre állnak. Étkezőt, vendégöltözőt tervezünk még. Csapatmunka volt, sok támogató állt mellénk az ügyben, s az edzők is kivették részüket a munkából – komoly összefogással ismét fölfelé tart városunkban a birkózás.

Részt vett ebben a munkában Mezei István is, aki 1952-ben ipari tanulóként érkezett a városba és géplakatosként indult, de alapvetően a súlyemelésben kívánt sportolni, ami nem zárta ki, hogy összehozza jó sorsa a munkásszállón egy birkózóval, Kóbor Józseffel, hogy aztán ő maga is a szőnyegen kössön kis, Baranyai László irányítása alatt:

- Tényleg túlkoros voltam már akkor, csak abban a súlycsoportban, amelyikben én birkóztam, rengetegen voltak már az országban. Technikum, majd diploma – nem futotta az idő a birkózásra, de soha nem szakadtam el tőlük! Aztán 1975-ben Komóczi Gabi keresett meg vezetőedzőként, hogy az elnöki tisztet vállalom-e. Berontott hozzám: „Mezeikém, szeretném, ha te lennél az elnök!”, mondtam OK, szevasz! Tehát ennyit tárgyaltunk, aztán huszonöt évig tartott az elnökség. Aztán a Gabi is kinevelt egy nagy generációt: Vadász, Valentényi, Korpics… Vezetőedző életében – mondják – egyszer adódnak ilyen pillanatok.

Sokakban felvetődik, szabad-e mindenféle kokszokkal tömni ennek a nemes sportnak a fiataljait?

- Az edző ne csak szakmailag legyen képzett, hanem legyen pedagógus is! Ha az edzőben ez a kettő együtt van, nagyon jó. Semmiféle segédanyag nem kell! Edzés kell, munka és dolgozni, dolgozni…

Legendák

Édesapjáról emlékversenyt neveztek el, aki ismerte, nem tudta nem tisztelni. Bárhol megjelent, még a hangját sem kellett felemelni (noha edzéseken azért meg-megtörtént az is), mégis becsben tartották. A birkózóiért, ha kellett, a falig elment. Komóczi Gábor meghatározó sportembere volt a városnak, kiemelkedője a szakágnak, akitől jól ismerten cseng a mondat: „Engem mindig az vonzott, ami nagyon nehéz, szinte már lehetetlen.” Szinte természetes, hogy fia, Gábor is ragaszkodik a birkózószőnyeghez:
- Mindegy ki, mit mond, de apa egy élő legenda volt – mindenki példaképe, mindenki haverja „Az Öreg Denevér”. Az egész város így ismerte aput, mert olyan volt, mint a Fülig Jimmy, akármerre járt, mindenkinek köszönt, intett, mindenki tudta kiről van szó: „Helló Denevér!”.

- Téged meg aztán elég korán bevonzott a sporthoz

- Ez egy olyan sport, ami szigor nélkül nem megy, támogatás nélkül nem megy, s a legnagyobb sikerek mindig sírással vannak kikövezve, ez küzdősport. Két ember egymás szemébe néz, kezet fognak, s a jobbik győz

Amint Wolf József emlékezik, a birkózóhagyományunk sem előzmények nélküli.

- A birkózás olyan güri sportág, ahol a tehetségből nem lehet megélni. Aki ezt hiszi, téved, elbukik. Nagyon sok tehetséges, de lusta gyerek elkallódott. Nekünk, abban az időben, amikor ezeket az eredményeket elértük, annak volt köszönhető, hogy volt egy Komóczi Gabi. Aki tudott bennünket irányítani, mert a szórakozásunk is az volt, hogy edzettünk. Nem volt edzőterem, de volt futópálya, reggel, munka előtt fél ötkor keltett bennünket, aztán mentünk és keményen tettük a dolgunkat, beleadtunk apait-anyait.

A rovat további hírei: Sport

Harmadszor a címvédő ellen

2025. dec. 19.

Az éllovas Gyergyói HK lesz a Dunaújvárosi Acélbikák jégkorongozóinak ellenfele az Erste Liga péntek esti fordulójában.
 

Idén is volt mit ünnepelni a birkózóknál

Idén is volt mit ünnepelni a birkózóknál

2025. dec. 18.

Remek hangulatú évzáró ünnepséggel búcsúzott el a 2025-ös esztendőtől a DKSE birkózó szakosztálya a Gurics György Birkózó Centrumban szerdán este.

DSTV: évet zárt a DKSE is

DSTV: évet zárt a DKSE is

2025. dec. 18.

Az év végéhez közeledve Dunaújváros egyesületei és szakosztályai rendre megtartják a hagyományos évzáróikat. Remek hangulatban ünnepelte meg a mögötte hagyott sikeres esztendőt a Dunaújvárosi Központi Sportegyesület közössége is. Hangkép.

Czifra Lili lett a legjobb női tornász

Czifra Lili lett a legjobb női tornász

2025. dec. 18.

A Dunaújvárosi Központi Sportegyesület kiválóságát, az Európa-bajnoki ezüstérmes Czifra Bettina Lilit választotta a 2025-ös év legjobb női tornászának a Magyar Torna Szövetség. Gratulálunk!

DSTV: köszönet a kiválóságoknak

DSTV: köszönet a kiválóságoknak

2025. dec. 17.

Az idei esztendőben sem maradt el a legjobbak elismerése. A hazai és nemzetközi mezőnyben sikeresen teljesítő sportolókat, illetve edzőiket köszöntötte városunk vezetése a Városháza "C" szárnyának dísztermében. Hangkép.

Jobban kezdett és jobban is hajrázott a DEAC

Jobban kezdett és jobban is hajrázott a DEAC

2025. dec. 17.

A felejthető kezdés után nagyot küzdött a DKSE röplabda csapata a DEAC otthonában, de a házigazdák végül 3-0-s győzelemmel gyűjtötték be a három pontot kedden este.

Golovin Vlagyimir szerint idén elmaradt a csoda

Golovin Vlagyimir szerint idén elmaradt a csoda

2025. dec. 16.

Elmaradt a csoda és döntő részben a hullámzó teljesítmény miatt végzett a hetedik helyen a magyar női kézilabda-válogatott a vasárnap zárult holland-német közös rendezésű világbajnokságon Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány szerint.

  • További hírek

Friss hírek

  1. Szántó Péter: egyre többen segítenek egymásnak, okkal bízva a közösség erejében

  2. Az otthoni környezet szerepe a hatékony munkában és tanulásban

  3. Harmadszor a címvédő ellen

  4. DSTV: emlékek az óvodákból

  5. Változatos, jótét adománnyal tarkított volt a Pannon Oktatási Központ karácsonya

Videók

Embedded thumbnail for DSTV: emlékek az óvodákból

DSTV: emlékek az óvodákból

Embedded thumbnail for DSTV: évet zárt a DKSE is

DSTV: évet zárt a DKSE is

Embedded thumbnail for DSTV: együtt a szertelenségért

DSTV: együtt a szertelenségért

Top hírek

  1. Lakástűz a Szabadság úton

  2. Karácsonyi ünnepség az idősek otthonában

  3. Rendőrkézen a rongálók – egyiküket rablással is gyanúsítják!

  4. Idén is volt mit ünnepelni a birkózóknál

  5. Adventi varázslat a Viadana Kamarakórussal

Galéria

Az öröm rózsaszín gyertyája is fénylik (galéria) - fotó:

Az öröm rózsaszín gyertyája is fénylik (galéria)

DKSE évzáró (2025) - fotó:

DKSE évzáró (2025)

Sportolók köszöntése (2025) - fotó:

Sportolók köszöntése (2025)

Dunaújváros Hetilap

XIV. évfolyam 50. szám - 2025.12.19.

2025. © DS Média Kft. •  Médiaajánlat • Szerzői jogok • Adatvédelem • Impresszum • Közéleti hetilap • RSS

  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő