Pentele, 1956 – A szellem kiszabadul a palackból
Bizarr kettősség: a majd évezredes múltú Pentele sorvad, a csak 1951-ben született Sztálinváros gyarapodik – ez az ötvenes évek derekának rögvalósága. Kevés település viselt efféle kétarcúságot, ez a város társadalmát is tragikus módon kettéosztotta: a penteleiek lettek a másodosztályú polgárok.
Már túl vagyunk a falu korábbi fejlődésének megakasztásán, a "múlt megtestesítőivel" való leszámoláson – amint erről dr. Illyés Józsefnek a Fejér Megyei Levéltárban őrzött, az 1948 és ’56 közötti időszakot felölelő iratai egyikében olvashatunk:
"Dunapentelén a megszorító intézkedések a környező településeket figyelembe véve súlyosabban érvényesültek. 1950 őszétől folyamatossá váltak a kitelepítések, néhány hónap alatt 44 családot – 2 tisztviselőt, 8 iparost és kereskedőt, 33 földművest és 1 volt földbirtokost – telepítettek ki, ingó- és ingatlan javaikat lefoglalták, állami tulajdonba vették. Az 1950-1951 telén végrehajtott kitelepítéssel a dunapenteleiek korántsem mentesültek a zaklatásoktól. 1952 tavaszáig további 20 család házingatlanát kommunizálták. Az Elnöki Tanács házingatlanok állami tulajdonba vételéről szóló törvényerejű rendelete végrehajtásáig 62 lakóház került állami tulajdonba. Ezzel befejeződött az a közel két és fél éven át tartó folyamat, amelynek során felszámolták a tehetős parasztgazdaságokat, megszüntették az önálló kisipart és kiskereskedelmet. A kiépülő diktatúra ellenségeit, elsősorban a kulákokat – az azzá nyilvánítottakat – földönfutókká, megbélyegzettekké tették, majd elűzték több évtizedes, esetleg – a családot illetően – évszázados otthonaikból. 1956 októberéig a kitelepítetteken kívül további 19 család került kuláklistára, velük szemben hol nyíltan, hol burkoltan lépett fel a helyi hatalom."
Mindeközben persze új város születik: több mint ezer lakás épül, ezrek érkeznek ide – kőművesek, bányászok, kubikusok, asztalosok, még egy puskaműves is! – hogy a kokszoló, a kohómű, az acélmű vagy a többi üzem egyikében munkát kapjanak.
Ahogy telnek az évek, a kettészakadt település lakói egy dologban egységesülnek: egyformán nő körükben az elégedetlenség, az új telepeseknek és az őslakosoknak egyaránt elegük lesz a hamis propagandából, a távolinak tűnő "boldog jövő" és a jólét ígéretéből, a kiszolgáltatottságból. ’56 tavaszától a betelepült értelmiségiek vitaesteket szerveznek, s ezeken a munkásokkal együtt bírálják az önkényes vezetést és a rossz döntéseket. A radikális hangadók már politikai és gazdasági változásokat követelnek.
Május 24-én megalakul a Fáklya Klub, amelynek szellemi vezetője Sándor András író, alapító tagjai pedig többek közt dr. Grosszmann Sándor, a kórház igazgató főorvosa, Gerendás András technikumigazgató, dr. Tirpák Endre ügyvéd, Forbáth Róbert vegyészmérnök, a vasmű laboratóriumának vezetője. Rendszerkritikus tevékenységük nem hoz ugyan áttörést – üzeneteik nem jutnak el a munkásokhoz –, de ez is intő jel a hatalomnak. Még inkább az a népi kollégisták június 28-án megtartott sztálinvárosi találkozója. A Történeti Hivatalban őrzött dokumentum rögzíti: a jelenlévők éles kritikával illették a pártvezetést, többen egy új népi forradalom szükségéről beszéltek.
Az Óvárosban is egyre nagyobb a feszültség. Mozgalom indul a kitelepítettek és a politikai okokból kisemmizettek érdekében. Október 16-án a városi tanács ülése majdnem botrányba fullad: késhegyre menő vita bontakozik ki a Sztálin út nevének megváltoztatása kapcsán. A parázs szócsata végén Csendes István tanácstag már a Sztálinváros név eltörlését, újra cserélését követeli. A megrettent városvezetés bizottságot jelöl ki a "fontos kérdés" megtárgyalására, s a vitát elnapolja.
A "sztálintalanítás" pár nap múlva – igaz, csak átmeneti időre – a forradalom kitörésével következik be…
A rovat további hírei: Kultúra
Azahriah, a Platon Karataev és a Fishing on Orfű is Music Hungary-díjban részesült
2024. nov. 22.
Azahriah, a Platon Karataev és a Fishing on Orfű is Music Hungary-díjban részesült - közölte a Music Hungary Szövetség csütörtökön az MTI-vel.
DSTV: a vendéglátás legendái a városépítés hőskorában
2024. nov. 21.
Izgalmas programmal folytatódott az Intercisa Múzeum gasztronómiai sorozata a Múzeumok Őszi Fesztiválja kínálatában. A Késdobálótól az Arany Csillagig – vendéglátás az '50-es években című előadással várták a látogatókat. Hangkép.
Jubilál a kultúra egyik zászlóshajója
2024. nov. 20.
Öt évtizeddel ezelőtt, napra pontosan november 4-én nyitotta meg a kapuit a Munkásművelődési Központ és a József Attila Könyvtár. Van mire büszkének lennünk és lenniük. A napokban az MMK-ba látogattunk el, ahol Kováts Rózsával beszélgettünk az intézmény múltjáról, jelenéről és jövőjéről.
Viccelődni a templomban? Lehet!
2024. nov. 20.
Istennek van humora? És ha igen, fekete is? (Mármint a humor.) Erre és ezekhez hasonló mulatságos kérdésekre válaszol a Luther Pub következő eseménye az evangélikus templom gyülekezeti termében pénteken este.
Véget ért a SZÓforgató BETŰvető kortárs irodalmi vetélkedő
2024. nov. 19.
A József Attila Könyvtárban sok pályázat és vetélkedő szórakoztatja a gyerekeket. A címben említett ezek egyike – novemberben volt az eredményhirdetés Vig Balázs közreműködésével. A kortárs-vetélkedő keretében az író művei alapján összeállított feladatlapokkal dolgoztak a fiatal olvasók.
DSTV: Tündér Lala a Bartók színpadán
2024. nov. 18.
Szabó Magda művének színpadi adaptációjával folytatódik a Bartók Kamaraszínház bemutatóinak sor, derül ki a DSTV összegzéséből. Már az olvasópróbán hangsúlyozták: a tanulságos történet üzenetei egyaránt szólnak a gyerekeknek és a felnőtteknek is. Hangkép.
Magyarország állatvilágát bemutató fotókiállítás nyílt a Városligetben
2024. nov. 18.
Tanösvény címmel Magyarország gazdag állatvilágát bemutató szabadtéri fotókiállítás nyílt vasárnap a Városligeti Promenádon. Az elsősorban a gyerekeket célzó tárlat anyagát a Magyarország 365 pályázatra érkezett képekből válogatták.