Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Aki a piktúra iskoláscipőit hamar kihordta

Várkonyi Balázs - 2014. november 10. 12:54

"A művészet lesz az élet-sorvezető. Tanul Münchenben, majd Párizsban. Amszterdamban Rembrandt örökségét tanulmányozza. Hazajön, és a saját útját járja. Sosem utánzott; mi más igazolhatná ezt jobban, mint az addigi festőiskolák hagyományaival szakító Piéta."

Az első festményéről írja kritikusa: a Műcsarnok több száz képe között „csendben megvonult”. Mindez 1904-ben történt. Aztán eltelt két esztendő, s újabb képe már a művészet csarnokának legfeltűnőbb helyén állt, ott, ahová a kivételes alkotások kerülnek. Ez volt az egyik megrendítő festménye, a Piéta. A művész befutott. Szülőhelyének is hírnevet szerzett – hát persze, hisz egykor volt földink a nevében hordozta hovatartozását.

Pentelei Molnár János 1878-ban született. Hét testvérével szűkösen élő családban nőtt föl. Nem volt jó tanuló, csak a rajz, a festés érdekelte. No meg a későbbi biblikus képeinek ihletője – a szakralitás. Ahogy a Művészet folyóirat egyik 1912-es számában megvallja: „Kis, csöndes miliőben nevelkedtem, ahol vasárnaponként minden a templom körül fordul. Gyermekkorom emlékének is nagy része ide köt, a templomhoz.”
Hajóskapitány édesapja nyomába lépve a tengerészeti akadémiára jelentkezik, ám az csak kitérő az életében, ahogy az építő felsőiskolában szerezett tapasztalat is. A művészet lesz az élet-sorvezető. Tanul Münchenben, majd Párizsban. Amszterdamban Rembrandt örökségét tanulmányozza. Hazajön, és a saját útját járja. Sosem utánzott; mi más igazolhatná ezt jobban, mint az addigi festőiskolák hagyományaival szakító Piéta.

Alig egy-két évvel az után, hogy – kritikusa szavaival – a piktúra iskoláscipőit kihordta, ünnepelt festő lett itthon és külföldön. Tehetségére jellemző: müncheni mestere, Hollósy Simon négy évet jósolt, hogy annyi idő alatt mehet valamire. Aztán öt hónap se telt el, és útjára bocsátotta, mondván, mindent tud, amit tudnia kell.
Rövid életet, csak negyvenhat évet szánt neki a sors. Ma hetven esztendeje, hogy örökre elment. Pentelei volt – nevében, lelkében.

A rovat további hírei: Kultúra

Koncert, kiállítás, játszótéri ismeretterjesztés

Koncert, kiállítás, játszótéri ismeretterjesztés

2024. ápr. 19.

Mindezek ráadásul egy hétvégén, szombaton és vasárnap várják a muzsika, a művészet és a tudomány híveit – három helyszínen. Hírcsokor.

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

2024. ápr. 18.

Tárlatvezetésről tudósít a DSTV összeállítása. A Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) látható Töredékes emlékezet című kiállításon Boros Lili műtörténész,  a bemutató kurátora, valamint Asztalos Zsolt képzőművész vezette körbe az érdeklődőket. Hangkép.

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

2024. ápr. 17.

Nagyszabású bemutatóra, valamint rangos szakmai tanácskozásra készül a Magyar Papírmúzeum: a kalligráfia témájára fókuszáló programra pénteken várják a vendégeket.

Jótékonysági pedagóguskoncert – pénteken újra a gyermekosztály javára

Jótékonysági pedagóguskoncert – pénteken újra a gyermekosztály javára

2024. ápr. 16.

Gazdag műsorral, színes repertoárral és sok-sok fellépővel rendezik az immár 27. hangversenyt – a közönséget az evangélikus templomban várják pénteken délután!

DSTV: Pentelei Molnár János nyomában

DSTV: Pentelei Molnár János nyomában

2024. ápr. 16.

Pentelei Molnár János halálának novemberben lesz a száz éves évfordulója, derül ki a DSTV összegzéséből. A Dunapentelén született festőművész családi hátterét és formátumos életművét Kronászt Margit történész, muzeológus elevenítette fele. Hangkép.

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Țagai Sasok"

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Țagai Sasok"

2024. ápr. 14.

Sportfilmmel folytatódik a Szabad Szemel című sorozat a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D): a KineDok idei terméséből ezúttal a Țagai Sasok című román alkotást láthatják.

DSTV: a mesevilág varázsa a könyvtárban

DSTV: a mesevilág varázsa a könyvtárban

2024. ápr. 12.

Különleges csodabirodalommal foglalkozik a DSTV összeállítása. A József Attila Könyvtárban a foglalkozások fontos eleme az élőszavas mesemondás – ennek műhelytitkaiba nyerhetünk most betekintést. Hangkép.