Dunaújváros Hetilap

Dózsa mozi: újabb "születésnap"

Ónodi Zoltán - 2014. december 21. 11:19

Szinte napra pontosan hatvanhárom évvel ezelőtt nyitották meg városunkban a Dózsa György Filmszínházat.

1951-ben nagy érdeklődés várta a Dózsa György filmszínház megnyitását. Mai nevén Dózsa Mozicentrum. Napjainkban is fontos kulturális központként üzemel - kiállításoknak, koncerteknek és rendezvényeknek ad helyet. Az előtte lévő tér fiataloknak találkozóhelye és városi eseményeknek szolgál kellemes helyszínként.

Szrogh György által szocreál stílusban tervezett Dózsa mozi az ország akkori legkorszerűbb „mozipalotája” volt. A „Megvédjük Cáricint” című szovjet filmmel avatták fel ünnepélyesen. Az átadáson jelent volt az akkori népművelési miniszter, Mihályfi Ernő is, akitől a sztálinvárosi tanács nevében Berecz Bertalan, a végrehajtó bizottság elnöke vette át a filmszínházat. Az építkezést Sztálin 72. születésnapjának tiszteletére indított munkaverseny keretében indították.

1951-ben párhuzamosan két másik mozi is nyílt városunkban. Dunapentelén a Szabadság Filmszínház és a Vasmű szabadtéri mozija. Ezen intézmények közül 63 év elteltével már csak a belvárosban lévő centrum maradt meg eredeti funkciójában. A kulturális miniszter által 2004-ben műemléki védettséget kapott, környékét pedig műemléki környezetté nyilvánította.

A rovat további hírei: Közélet

Új élet a régi Bánkiban – közösségi kertet hoznak létre az udvaron

Új élet a régi Bánkiban – közösségi kertet hoznak létre az udvaron

2025. júl. 25.

Az Új Esély Központ fontos szerepet tölt be a dunaújvárosi szociális szférában – mentális betegséggel és szenvedélybetegségekkel küzdő ellátottakat gondoz. Számos módszer adódik a problémák kezelésére, többek között a természetben töltött idő is nagy segítség lehet. A régi Bánki udvarán különleges projekt kezdődik – az Új esély közösségi kerttel segítik a városlakókat.

Folyamatos együttműködésben a fejlődésért

Folyamatos együttműködésben a fejlődésért

2025. júl. 24.

Személyesen üdvözölte Szabó Zsolt gazdasági és koordinációs alpolgármester Vass Zoltánt, a Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara nemrég megválasztott elnökét. A találkozó középpontjában a város gazdasági helyzete és a kitűzött célok álltak. A megbeszélás híre és az elnöki interjú itt!

Az energiaválság több dologra rávilágított

Az energiaválság több dologra rávilágított

2025. júl. 23.

A cím magáért beszél – nem is olyan régen az ország legtöbb intézménye egyik napról a másikra azzal szembesült, hogy a hóvégi számla összege a sokszorosára növekedett. A hétköznapokban energiafüggésben élünk, ám gondos tervezéssel, nyugat-európai jó példákkal sokat javíthatunk a helyzeten.

"... jó a gyereknek, jó a mamának és a papának"

"... jó a gyereknek, jó a mamának és a papának"

2025. júl. 23.

Dunaújvárosban abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy nem kell messzire mennünk, ha kikapcsolódásra vágyunk. Olyannyira nem, hogy a nyári melegben számos lehetőség áll a rendelkezésünkre: működik az élményfürdő, nyitva az uszoda, elérhető a szabadstrand.

Gyászol a város, elhunyt Almási Zsolt

Gyászol a város, elhunyt Almási Zsolt

2025. júl. 22.

A város hivatalos honlapján látott napvilágot a megrendítő hír az első szabadon választott polgármester, Dunaújváros díszpolgára haláláról. Nyugodjék békében! A nekrológ mellett Pintér Tamás polgármester személyes hangú búcsúját is közöljük.

DSTV: tájékoztató a pályázatokról

DSTV: tájékoztató a pályázatokról

2025. júl. 22.

A beszámoló már szerepelt hasábjainkon, most itt a DSTV összegzése arról, hogy az Európai Unió által finanszírozott pályázatokról tartott sajtótájékoztatót Szabó Zsolt gazdasági és koordinációs alpolgármester. Mint hangsúlyozta, ezek a források kulcsfontosságúak a város jövője szempontjából.

Városi vadvirágos parcella: az élő példa

Városi vadvirágos parcella: az élő példa

2025. júl. 20.

Visszatérő téma hasábjainkon a városi közterek „visszavadításának” gondolata – ezúttal egy, pontosabban rögtön kettő kertvárosi példával szolgálunk. A kiégett gyepes területekkel szemben valódi alternatívát kínál a biodiverz, vadvirágos parcella – máris mutatjuk, hogyan.