Egy település „kulturális születésnapja”
"Pentelén a polgári kultúra meggyökerezésének már a XIX. század derekán karakteres jelei voltak: a megerősödött paraszti közösség és a módossá lett iparos- és kereskedőréteg nagy súlyt fektetett az utódok taníttatására, a hagyományrend őrzésére."
Szokatlan szókapcsolat – jogos hát az idézőjel. A közkultúra ugyanis nem „születik”, hanem hosszú idő alatt formálódik. Ám mégis, az érlelődés folyamatának vannak mérföldkövei. Az egyik ilyen: 1901. december 29-e. Azon a napon az ősgyűlésnek nevezett összejövetellel megalakult a Dunapentelei Polgári Kaszinó.
Pentelén a polgári kultúra meggyökerezésének már a XIX. század derekán karakteres jelei voltak: a megerősödött paraszti közösség és a módossá lett iparos- és kereskedőréteg nagy súlyt fektetett az utódok taníttatására, a hagyományrend őrzésére. Megindult a helyi társadalom önszerveződése, gazdasági, önsegélyező és kulturális egyesületek alakultak.
Ennek a folyamatnak a 60-as évektől vezéralakja lett két birtokos nemes, Rosti Pál és Janitsáry Szilárd. Ők segítették kialakítani azt a szellemi közeget, amelye alapozva 1870-ben megszületett egy fontos művelődési egyesület, a Casino Társaság. Ennek alapszabálya rögzítette a célt: „… hírlapok, folyó- és röpiratok, könyvek és egyéb hasznos olvasmányok, valamint társasjátékok által szellemi foglalkozást, okulást, úgy szintén tisztességes időtöltést és kedélyes mulatságot szolgáltatni”. Az alapító kimondták, hogy a társaság tagja „… csak becsületes, nemes magaviseletű férfiú lehet, különben minden rang, állás, nemzetiség vagy vallás különbség nélkül”.
A Társasaság három évtizedig Pentele szellemiségének meghatározója volt. A századforduló táján aztán igény mutatkozott egy még szélesebb alapon szerveződő egyesület megalakítására, így született meg a Polgári Kaszinó. Célja nagyrészt azonos volt a ’70-es közösségével: az alapítók a polgári tradíciók meghonosítását, a kultúrálódást jelölték meg legfontosabb feladatként.
A következő esztendőben a kaszinó tagozataként a község fiataljaiból megalakították az Ifjúsági Önképzőkört. 1905-ben újabb művelődési közösség született: Szávits Miklós földbirtokos kezdeményezésére polgári olvasókör szerveződött. Ugyanazon évben Függetlenségi és 48-as Kossuth Kör alakult Pentelén, amelynek tagjai fő feladatként a nemzeti eszme továbbéltetése mellett a történelmi és kulturális hagyományok ápolását jelölték meg. Mindezzel végső soron betetőzött az a folyamat, amely az 1800-as évek közepén indult, és amelynek fontos pillanata volt Dunapentele életében 1901. december 29-e, Becket Szent Tamás emléknapja.
A rovat további hírei: Kultúra
DSTV: Rosti a Restiben – már másodszorra
2025. ápr. 17.
Folytatódott a nemrégiben útjának indított nagyszerű kezdeményezés a Resti Bisztróban, derül ki a DSTV összegzéséből. A Rosti iskola újabb diákja állíthatta ki a műveit az étteremben – az érdeklődők Kajtár Lara munkáiból láthatnak válogatást. Hangkép.
A virágvasárnap varázsa a vegyeskarral (galériával)
2025. ápr. 16.
Ihletett-szép koncerttel lepte meg a közelgő húsvét jegyében a muzsika szerelmeseit a Dunaújvárosi Vegyeskar: a korszakokon, műfajokon át ívelő virágvasárnapi hangverseny helyszíne a református templom volt – ahol immár visszatérő vendégként lépett pódiumra a kórus.
Sándor Frigyes Hét a zeneiskolában: élmények és elismerések
2025. ápr. 15.
Folytatta a szép hagyományt az intézményi közösség, idén is méltó módon ünnepelte névadóját a Sándor Frigyes Zeneiskola. A jövő muzsikusai és művész-tanáraik egész héten át tartó programsorozattal tisztelegtek a jeles zenész, pedagógus öröksége előtt.
Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában
2025. ápr. 15.
Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában az év második felében Antonio Pappano karmestertől a zongorista Víkingúr Ólafssonon és a Nyerd meg az életed zenéjét megalkotó Csong Dzseilen át a dzsessz-zenész Diana Krallig.
A Morcheeba nyár után ősszel is jön Budapestre
2025. ápr. 14.
Az idén 30 éves Morcheeba zenekar nyár után ősszel másodszor is fellép Budapesten. A világhírű triphop formáció július 2-i Müpa-koncertje után október 22-én a Barba Negrában is műsort ad.
DSTV: Kiss Kálmán az Utószó sorozatában
2025. ápr. 12.
A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összeállítása. A közelmúltban helyi alkotó, Kiss Kálmán költő, tanár, a helyi irodalmi élet ikonikus alakja volt az Utószó élő irodalmi antológia vendége a Kortárs Művészeti Intézetben. Hangkép.
Lovagregénnyel a józan ész hírnökeként
2025. ápr. 11.
Folytatódott az Utószó irodalmi antológia. A rendezvény vendége Kemény István többszörösen díjazott költő, író, esszéíró volt. Legutóbbi kötetéről, a Lovag Dulcinea című verses lovagregényéről Gyöngyössy Csabával beszélgetett.