Az Eszközkezelő többféleképpen is segíthet
A Nemzeti Eszközkezelőt 2012-ben azért hozták létre, hogy a hiteleiket törleszteni nem képes, szociálisan rászoruló hiteladósok lakhatását biztosítsa, amint megszabadítják őket az adósságtehertől. Ferenczhalmy Zsófia, az Eszközkezelő kommunikációs munkatársa kiemelte: mindkét feladatot tudják teljesíteni.
Ingatlanok megvásárlásával a bank lemond a vételáron felüli követeléséről, így a hitelfizetéstől az adós megszabadul, ezt követően pedig határozatlan idejű bérleti szerződést kötnek vele. Ez azt jelenti, hogy ha a kedvezményes bérleti díjat fizeti, egy életen át az ingatlanban maradhat, s ez a jog örökölhető.
A programba bekapcsolódók között azonban vannak olyanok is, akik még ezt a csökkentett bérleti díjat, illetve a közüzemi számlákat sem tudják fizetni.
A törvény alapján hat hónap után fel kell mondani azoknak a bérlőknek a szerződését, akik nem fizetik a bérleti díjat, vagy a közös költséget. Hogy ezek a bérlők ne kerüljenek az utcára, az eszközkezelő kidolgozott egy programot, aminek keretében a bérlő egyrészt elismeri az addig felhalmozott adósságát, és vállalja, hogy részletekben törleszti, másrészt egy éven keresztül egy mentorszolgáltatást kap – magyarázta.
A HBSZ-program (határozott idejű bérleti szerződés) a Református Szeretetszolgálat és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat szakképzett munkatársai segítenek az anyagi nehézségekkel küzdőknek.
Major Gábor, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat hiteles programjának vezetője szerint komplex szolgáltatást kell nyújtaniuk a bajba jutottaknak.
Nagyon alacsony jövedelmű családokról van szó. Azzal, hogy az eszközkezelő megvásárolta lakásukat, megszabadultak a jelzáloghitel törlesztésének kötelezettségétől, nagyon sok esetben azonban maradt egyéb tartozás. Ezeket a tényeket összefoglaljuk, próbáljuk a családdal áttekinteni, megnézzük, hogy a problémákra van-e alternatív megoldás. (…) Ezek a családok gyakran elszigetelődnek, és abban is tudunk segíteni, hogy megtalálják azokat a potenciális támogatásokat, melyek számukra nyitva állnak. Megnézzük azt is, hogy a háztartás gazdálkodásában vannak-e tartalékok – sorolta.
Szerinte az egyik leggyakoribb probléma a stabil jövedelemforrás hiánya, de ebben is igyekeznek hathatós tanácsokat adni. Segítünk önéletrajzot újrafogalmazni, végiggondolni, hová érdemes azt beadni. Megnézzük azt is, milyen átképzési programok vannak – jegyezte meg. A tapasztalatok azonban azt mutatják, nem minden esetben elegendő az egy év a fizetési képesség helyreállítására.
A mentorálási folyamat igazán arra elég, hogy ezek a folyamatok beinduljanak. Vannak olyan családok, akiket a 12. hónap végén formálisan el kell engedjünk, de nyilván, mint segélyszervezet, a későbbiekben is segítünk nekik, ha hozzánk fordulnak – hangoztatta.
A héten megjelent kormányhatározat is azt tűzi ki célul, hogy hosszabb ideig és további megoldások kidolgozásával is lehessen kezelni a hátralékfizetési problémákat – mondta Ferenczhalmy Zsófia. Így a szerint a közmunkaprogramba is bevonják a nem fizető ügyfeleket.
Most dolgozzák ki a koncepciót. Egy évről kitolódik másfél-két évre a program azokban az esetekben, amikor úgy látja az eszközkezelő, és a mentorok, hogy több időre van szükség a bérlő fizetőképességének helyreállítására. A kormányhatározatba belekerült, hogy azok is, akik nem tudják elvégezni bérlőként a kötelező felújításokat, részt vehetnek a HBSZ-programban.
Június végéig 26 ezer szándéknyilatkozatot fogadott be az eszközkezelő, és 17 ezer ingatlant vettek át. A 26 ezres ingatlankeretszám a jövőben bővülhet.
OPH
A rovat további hírei: Közélet
A karácsonyi csoda megteremtői
2024. nov. 30.
Sokadik éve annak, hogy egy baráti társaság összefogott és azt a célt tűzte ki, hogy szebbé teszik azoknak számára az ünnepi időszakot, akiknek nehézséget okoz a hétköznapokban is meleg ételt tenni az asztalra. A Corso Étterem jóvoltából ismét finom falatok kerülnek rászoruló családok asztalára, de egyéb meglepetésekkel is készülnek a kezdeményezők.
Visszakaphatja végre a régi nevét, újra Szentháromság tér lesz
2024. nov. 28.
Legutóbb a Mondbach-kúriában ülésezett az Utcanév Munkacsoport, ahol több új utcanévre, vagy névváltoztatásra irányuló javaslatot tárgyaltak, illetve véleményeztek.
Évtizedes pályák a város egészségügyéért
2024. nov. 28.
Összeállításunkban hétről hétre felelevenítjük a 2019-2024-es önkormányzati ciklusban díjazottak névsorát, életútját. Ezúttal az egészségügyi szféra kitüntetettjeit vesszük sorra.
Különdíjat nyertünk a Virágos Magyarország 2024-es versenyén
2024. nov. 28.
Budapesten rendezték meg a Virágos Magyarország idei ünnepélyes díjkiosztó gáláját, ahol Magyar Turisztikai Ügynökség és a Virágos Magyarország Szervező Bizottsága Biodiverzitás különdíját Dunaújváros nyerte el, a díjat pedig Szabó Zsolt gazdasági alpolgármester vette át.
Tegyünk jót, együnk pizzát!
2024. nov. 27.
Évek óta sikeresen működik városunkban a Dunaújváros kenyere akcióprogram, mely negyedévente egy kiválasztott szervezetet támogat alkalmanként akár félmillió forinttal. Tulajdonképpen ennek mintájára kezdődik el most Dunaújváros Önkormányzata és az Édes Étterem és Pizzéria közös kezdeményezése, a Dunaújváros Pizzája program.
Megnyílt a Béke városrész postája
2024. nov. 27.
A tervezett időpontban, tehát november 26-án reggel nyolc órakor megnyílt a Március 15. téren lévő postahivatal, ezzel pedig a Békében élők visszakapták a városrész postáját. A nyitás pillanatát egészen komoly érdeklődés, sőt sorállás jellemezte.
Fontos a tűzvédelem, de a törődés mindennél többet ér
2024. nov. 26.
A Pentelei Nyugdíjas Klub minden hétfőn klubdélutánt tart a Pentele Klubházban. A szokásos heti összejövetelen ezúttal részt vett Orosz Csaba, a Pentele városrész önkormányzati képviselője is, aki rövid tűzvédelmi tájékoztatót tartott a nyugdíjas klub tagjainak.