Dunaújváros Hetilap

Dr. Bakos Károly - a büszke városépítő

doszerk - 2015. július 25. 19:33

A 92 éves dr. Bakos Károly ügyvéd még ma is praktizál, emellett a helyi választási bizottság elnöke is. Az Intercisa Múzeumban a „Sztálinváros te csodás!” címmel nyílt helytörténeti kiállításra is ellátogatott, hogy megtekintse az épülő város relikviát, emléktárgyait felvonultató tárlatot.

Karcsi bácsi a vasműben lévő irodájában fogadott bennünket, ahol csak mesélt és mesélt. Pillanat türelmet kér, akkurátusan olvassa, szignózza az asztalán lévő dokumentumokat. Tőle jobbra a falon világtérkép, s miután kezet fog velünk, hellyel kínál. Tárgyilagosan vezetett beszéde, higgadt érdeklődése világos viszonyt teremt kérdező és közte. A kérdező pedig még a dédunoka említésekor sem hiszi el a születési évszámból az arcon tükröződő húsz évvel fiatalabb frissességet. Dr. Bakos Károly 1923. november 1-jén látta meg a napvilágot Dunapentelén. A városalapító ma is praktizál hivatásában:

- Az indulás voltaképpen nem akkor kezdődött, mint másnál, aki ideköltözött. Én már részt vettem a város területének kijelölésénél. Amikor 1949 végén kormányhatározatot hoztak, akkor már ügyvédjelölti időmet töltöttem Budapesten. Éppen állás nélkül, mert a főnökömet, dr. Vámbéri ügyvéd vállalatait akkor államosították. Ő azt mondta, nem tud tovább foglalkoztatni, s hazajöttem. Jött a tél, havat hánytam, aztán megint kicsit dolgoztam, közben telefonkönyv ügynök is voltam. 1949/50 fordulóján Gazda Jenő budapesti mérnök ide jött Dunapentelére 8-10 geodétával, s kezdték mérni a fennsíkot ahol ma élünk, dolgozunk, s ahol a vasmű is van. Velük együtt jártam ki területre, fogtam a piros-fehér botot, figuráns voltam. Aztán rájöttek, hogy jobban is felhasználhatnak, mert emlékeztem még a 6-7.-es gimnazista koromból a trigonometriai képletekre, megoldásokra. Odaállítottak egyik mérnök mellé, aki belenézett a távcsőbe, diktálta a számokat. Én meg már a szintek mérésekor elvégeztem a számítást, majd beírtam a jegyzőkönyvbe.
Estére már készek voltak a jegyzőkönyvek Karcsi bácsi segítségével, ami mentesítette a geodétákat az otthoni „házi feladattól”. Erre ma is úgy emlékszik, mint amit elsőként a vasmű érdekében, legalábbis 1953. november 3-i felvételét megelőlegezve elvégzett:

- Az Igazságügy levelét 1950. március 5-én kaptam meg, amelyben kihelyeztek Szekszárdra. Ott töltöttem két és fél évet a bíróságon. A kulákság elleni harc akkor folyt. Ez nekem egyszerűen nem tetszett. Nagyon sokszor a tanácsvezető bíró, aki annak idején sírással küszködött, odaszólt nekem, a jegyzőkönyvvezetőnek, hogy „Karcsi, vedd át a tárgyalást, mert én már nem bírom.” A szerencsétlen magyar paraszt meg a beszolgáltatás miatt volt megvádolva. Hiszen annak idején a 8800/1946 miniszterelnöki rendelet, amely a beszolgáltatási kötelezettségről szólt, olyan dolgokat involvált magával, hogy szerencsétlen küszködőket (kulák, kis paraszt, középparaszt) szinte a tönkremenésig szegényítette el. Háromszor felmondtam mire két és fél év után megjelent a személyzetis, hogy maradjak. Még elvittek a csepeli Tapló utcába, ahová összecsődítettek 40-45 hasonló bírósági dolgozót, jegyzőt. Büntetőjogásszá akartak átképezni bennünket, ami egy hónapig tartott, majd ki akartak nevezni bennünket ügyésznek. Nekem már a bíróság sem tetszett, nemhogy az ügyészség. Úgyhogy édesapám hívó szavára hazajöttem. A Dunaújvárosi Kiskereskedelmi Vállalat jogtanácsosaként, majd a Duna Vidéki Vendéglátóipari Vállaltnál dolgoztam, aztán 1953-ban a vasműben kötöttem ki.

- Mondhatni, hogy egyfajta nosztalgia volt a múzeumban legutóbb nyílt kiállítás?
- Édesapám cipészmester, ezüstérmes kiállításokon résztvevő iparosmester volt. Emlékezni jó, mindenképpen nosztalgiával tekintek vissza. Természetesen máskor is járok múzeumba, de most különösen jó élményt adott. Nekem ez a szülőfalum, ami várossá épült, s ebben magam is részt vehettem benne. Gratulálok a kiállításhoz, számomra különösen becses az, hogy a múzeum igazgatója, személyzete nagyszerűen berendezett tárlatot készítettek. Akik ma itt élnek, bizony keveset tudnak arról, hogyan épült, milyen fokozatok alapján épült meg ez a város.

- Az elmúlt időszakban néhány utcát, teret átkereszteltek, így például Zecher Jánosról is utcát neveztek el, aki az 1956-os forradalom helyi történéseinek kiemelkedő alakja volt.
- Nagyon helyesnek tartom, ha kiemelkedő emberekről utcát neveznek el. Az sem rossz, ha virágokról. Az odaillő nevek szükségesek, akiknek emlékére érdemes odafigyelni. Akárki akármit mond, haladunk a polgári társadalom felé. Az ellenzék kritizál, az a dolga. A kormánynak meg hogy lépésről lépésre építsen. Örül az ember, hogy bekövetkeztek ezek a változások. Kitartás kell ahhoz, hogy a magunk módján megmaradjunk önmagunknak, magyarnak. Helyeslem azt a politikát, amely ezzel egyezően megkísérli ennek a kis országnak a tekintélyét tartani. Ezt fejleszteni gazdaságilag, politikailag egyaránt. Én büszke városalapítónak érzem magam. Ahogy a fiaimra, unokámra és dédunokámra is büszke vagyok.

-Pálinkás István-

A rovat további hírei: Közélet

DSTV: együtt segítenek a rászorulókon

DSTV: együtt segítenek a rászorulókon

2024. dec. 03.

A beszámolót már olvashatták, most jöjjön a DSTV összegzése: baráti társaság kezdte, komoly közösséggé duzzadt csapat folytatja azt a karitatív kezdeményezést, amelynek célja a nélkülözők segítése a közelgő ünnep időszakában. Hangkép.
 

Ég az első adventi gyertya – megnyitotta kapuit az Adventi forgatag (galériával)

Ég az első adventi gyertya – megnyitotta kapuit az Adventi forgatag (galériával)

2024. dec. 02.

A nagy hagyománynak örvendő adventi vásáron remek programokkal és finom ízekkel várják a látogatókat vasárnaptól, a karácsonyi kivilágítás pedig igazán meghitté teszi a közösségi teret és környékét. Az első adventi gyertyát is meggyújtották, ezzel ünnepélyesen is elkezdődött a várakozás időszaka.

Fekete lap a település történelemkönyvében

Fekete lap a település történelemkönyvében

2024. dec. 02.

Bensőséges, szomorú-szép megemlékezés helyszíne volt a Pentele Klubház még múlt pénteken: a Dunapenteléről kitelepített családok emléke előtt adóztak az ünnepség résztvevői.

Az év végéhez közeledve is kell a vér

Az év végéhez közeledve is kell a vér

2024. dec. 01.

Remek mutatók egész sorával, új helyszínekkel és az ünnepi időszakban szép események egész sorával jelentkezünk a véradások kapcsán. A lényeg viszont változatlan: aki vállalja a csapolást, három embertársa életét menti meg!

Dupla születésnapot ünnepeltek

Dupla születésnapot ünnepeltek

2024. nov. 30.

Ketten ünnepelték születésnapjukat: Vörös Józsefné Klári néni és Horog Józsefné Julianna néni 90 évesek lettek. A dupla születésnapot mindketten egy helyszínen, a Dunasori Idősek Otthonában, családjuk körében töltötték.

A karácsonyi csoda megteremtői

A karácsonyi csoda megteremtői

2024. nov. 30.

Sokadik éve annak, hogy egy baráti társaság összefogott és azt a célt tűzte ki, hogy szebbé teszik azoknak számára az ünnepi időszakot, akiknek nehézséget okoz a hétköznapokban is meleg ételt tenni az asztalra. A Corso Étterem jóvoltából ismét finom falatok kerülnek rászoruló családok asztalára, de egyéb meglepetésekkel is készülnek a kezdeményezők.

Visszakaphatja végre a régi nevét, újra Szentháromság tér lesz

Visszakaphatja végre a régi nevét, újra Szentháromság tér lesz

2024. nov. 28.

Legutóbb a Mondbach-kúriában ülésezett az Utcanév Munkacsoport, ahol több új utcanévre, vagy névváltoztatásra irányuló javaslatot tárgyaltak, illetve véleményeztek.