Enter - Tiszteletbeszéd képekben
Olvasom, hogy augusztus 29-e a magyar fotográfia napja. Százhetvenöt évvel ezelőtt, 1840-ben ekkor készült először hazánkban nyilvános helyen fénykép (dagerrotípia) s így lett ez a nap a fotókultúra ünnepe. Számítógépem képarchívumában keresgélek. Egy jeles erdélyi művész, Ádám Gyula fotói fölött elidőzök.
Sokszor jártam meg székely őseim földjét, és az azon túli vidékeket is. Sosem hittem, hogy már eleget tudok, sőt! De hogy Ádám-képeket nézek, sokkal inkább érzem a tudáshiányt. Eljuthattam nagyszüleim udvarhelyi sírjához, a messzebbre szakadt édesanyám első munkahelyéhez, a karácsonkői iskolához, hallgathattam a klézsei patakparton Duma András gyönyörű meséjét a csángó hagyományrendről – de a lényeghez mennyire jutottam közel?
Erdélyben nincs titok – tarja a szólás. Jaj, dehogynem! A kósza utazónak az egész egy titoktenger! A beszédes fotográfiák segítségével azért közelebb kerülhetünk a megfejtéshez. Ádám Gyula fotóit nézve tanulhatunk magyarul látni; öreglegények szeméből bölcsességet kiolvasni; asszonyok tekintetéből kitartásra bátorodni; a tiszta gyerekarcokból jövőt vizionálni.
Művészfotók, létdokumentumok, képbe fogalmazott hovatartozás-üzenetek – megannyi megmaradás-metafora. Alkotójuk ott van mindenütt, ahol magyar szó hallatszik. Vándorfotográfus. Képein látszik, hogy mindent tud érdeklődése tárgyáról: múltról, jelenről, emberről. Otthon van abban a világban, amelyben mi csak szeretnénk teljesen otthon lenni.
Szeretet- és tiszteletbeszéd valamennyi fotó. A karcfalvi születésű alkotó képeiről süt, honnét jött. Nem békül meg a veszendőség-próféciával. Nem nyugszik bele a kisebbségre hintett elmúlásjóslatba. Életjelet kutat az itt-ott már félholt önazonosság-tudatban – és ezzel a makacssággal erősíti az összmagyar értéket: az erdélyiség-identitást.
Az értékőrző magyar fotóművészet az egyetemes tanítómesterség része. A képek az örökségátadás legszűkszavúbb eszközei: mondatok sokaságával leírhatót beszélnek el villanásnyi idő alatt. Ez a fotográfia napjának egyik fontos üzenete.
A rovat további hírei: Kultúra
"Elefánttá vált köd" az ICA-D termeiben
2025. ápr. 09.
Pintér Gábor festőművész tárlatával, az Elefánttá vált köd című kiállítással folytatódik a bemutatók sora a Kortárs Művészeti Intézetben. Az érdeklődők a festőművész elmúlt öt évben készült műveiből láthatnak válogatást, amely a sci-fi-realitás mezejére invitálja a látogatót jövő péntektől.
DSTV: a városi szobrok története
2025. ápr. 09.
Jól ismert helyszínen folytatódott a DSTV sorozata a város köztéri szobrainak történetét feldolgozó sorozat. Az immár harmadik epizódban a Martinász-szoborról és a Borovszky-emléktábláról mesél Hodik Mónika, az Intercisa Múzeum munkatársa. Hangkép.
Jennifer Lopez júliusban fellép az MVM Dome-ban
2025. ápr. 09.
Nyári európai turnéja keretében Magyarországon is koncertet ad Jennifer Lopez. A világhírű amerikai filmszínésznő és énekesnő július 20-án az MVM Dome-ban lép fel.
Két versünnep a magyar költészet napjára
2025. ápr. 08.
A József Attila Könyvtár rendhagyó irodalomórával és a versíró pályázat eredményhirdetésével, a Versbarátok Klubja szavalt és énekelt versekkel, múzsamulattató programmal készül a magyar költészet napjára. Itt a részletes program – éppen időben szólunk, mint egy vers.
A költészet napja: konferenciával és gálával ünnepelnek
2025. ápr. 08.
Konferenciával és nagyszabású gálával ünnepli az idén húsz éves Versünnep Fesztivál a költészet napját április 11-én a Nemzeti Színház Gobbi Hilda termében.
Koncertözön és programkavalkád a zeneiskolában
2025. ápr. 07.
Idén is nagyszabású kínálattal készül a Sándor Frigyes Hétre a jeles muzsikus-zenepedagógus nevét viselő művészeti iskola: minden napra jut érdekes program – ráadásul már mától!
DSTV: a Viadana nagy visszatérése
2025. ápr. 07.
A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTVÖ összegzése arról, hogy tomboló sikert aratott a Kortárs Művészeti Intézetben a Viadana Kamarakórus. Az együttes több év szünet után koncertezett újra Dunaújvárosban – szépszámú közönség és vastaps köszöntötte újra. Hangkép.