Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Címlap

Top nav left

  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő
2025. dec. 19. Viola
FacebookYoutube
  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
főoldal
Menü
Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

A vaksötét ablak

Kultúra
aradi vértanúk
gyásznap
1848-as Szabadságharc
emlékezés

facebook megosztás

Pista, ne tedd ki! - csattant fel az asszony. - Még a végén megint elvisznek. Hiába volt a szó. Pista, mint minden évben, azon az október 6-án is kitette a fekete zászlót. Csakhogy 1957-et írtak, közeledett az eltiport forradalom évfordulója, és a feleség félt, hogy provokációnak tarthatják.

Pedig csak a hagyománynak tett eleget a férfi, a korábbi politikai elítélt ott, a Csányi-telepen, ahová kizsuppolták a családot, miután a házukat elvették.

Ugorjunk pár évtizedet.

Zsigmondi tiszteletes a ’90-es években, elköltözésekor rám hagyta a ház két zászlaját, a nemzeti színűt meg a gyászlobogót. Attól fogva az én teendőm volt kitűzni mindkettőt a megfelelő napon. Az aradi „tizenhármak” emlékére mindig kitettem a feketét. A szomszéd János ilyenkor némán nyújtotta a kezét. A másik szomszéd egyszer azt kérdezte: meddig kell még emlékezni?  Mondtam, hogy van, akinek semeddig.

A szabadságharcot követő megtorlás levezénylője, Haynau, a „Bresciai hiéna” a haláláig volt kénytelen visszaidézni tetteit: emlékeztette a közutálat, ami Európa nagy részén övezte. Utazásai során népharag fogadta Párizsban, Brüsszelben, Londonban. Ott „le az osztrák mészárossal!” jelszóval tüntettek ellene, majd „ezt Aradért kapod!” felkiáltás után kegyetlenül összeverték, egy fogadóba menekült, ott a „hős katona” félelmében a kocsmárosné ágya alá bújt. Méltatlan élete 1853. márciusában, épp forradalmunk évfordulójának előestéjén ért véget…

De négy évvel korábban még elemében volt. 1849. augusztus 24-én levélben tudatta Schönhals tábornokkal: „Tegnapelőtt megkezdődött a dolog, felakasztattam egy Auffenberg nevű egyént, aki valamikor hadnagy volt a Mazzuchelli ezredben, aztán ezredes és Kossuth segédtisztje. – Kiss, Leiningen, Poeltenberg, Vécsey stb. is követni fogja, mihelyt megérkezik. Az eljárás a lehető legrövidebb lesz…”

A „dolog” – micsoda kifejezés e rémtettre – valójában korábban megkezdődött: Hruby Gyula őrnagyot augusztus 20-án állították Temesvárott a kivégzőosztag elé. Két nap múlva követte őt a halálba Aradon – ahogy Kossuth nevezte, a magyar Golgotán – a Haynau szerinti „egyén”: a tiszteletre méltó Ormai (Auffenberg) Norbert ezredes. Aztán eljött október hatodika véres napja. A „tizenhármak” végzete. Ugyanazon a napon, Pesten beteljesedett gróf Batthyány Lajos miniszterelnök sorsa is.

És nem volt még vége! Október 10-e, Pest: Csány László miniszter és báró Jeszenák János kormánybiztos, kötél általi halál. 24-e: báró Perényi Zsigmond, Szacsvay Imre és Csernus Menyhért, kötél. 25-e, Arad: Kazinczy Lajos ezredes, kötél. 1850. február 20-a, Arad: Ludwig Hauk alezredes, Bem tábornok hadsegédje, kötél – és hosszú a névsor. Száznál több honvédtiszt, lelkész, tisztviselő, népfelkelő ment a halálba.

Hát meddig is kell emlékezni?

Van, akinek az élete lezárultáig. Mint az özvegyasszonynak, aki nem felejtett. 1867. június 8-án sem. Aznap zajlott Ferenc József és hitvese koronázása. Este fényárban úszott Pest, minden ablak kivilágítva, csak egy ablaksor maradt vaksötét – amely mögött Batthyány Lajos özvegye, Zichy Antónia grófnő gyászolt. Élete végéig emlékezett.

A nemzet sem tehet másként.

Várkonyi Balázs - 2015. okt. 10.

A rovat további hírei: Kultúra

Adventi varázslat a Viadana Kamarakórussal

Adventi varázslat a Viadana Kamarakórussal

2025. dec. 17.

Sok-sok adventi esemény színesítette az elmúlt időszakban a város programjainak palettáját – örömteli visszatérésről is hírt adhatunk, hiszen hosszú évek után folytatódott a Viadana Kamarakórus adventi hangversenyeinek szép hagyománya.

"A közös hang" – különleges adventi bemutatóra készülnek

"A közös hang" – különleges adventi bemutatóra készülnek

2025. dec. 17.

A Góbé zenekar és a Dunaújvárosi Vegyeskar közös előadása a klasszikus zene, a népzene és a világzene összekapcsolására tesz kísérletet: a nem mindennapi bemutatóra a Bartók színháztermében várják a közönséget pénteken este.

DSTV: kastélymesék az MMK-ban

DSTV: kastélymesék az MMK-ban

2025. dec. 17.

Rendszeres előadássorozat hozza lázba a kastélyok iránt érdeklődőket, derül ki a DSTV összegzéséből. Az MMK vendégei számára igazi csemege, ahogy Csibri Erika bemutatóinak köszönhetően bepillantást nyerhetnek a történelmi falak közé. Útravaló hangkép.

 

Adventi koncertet ad a Viadana Kamarakórus

Adventi koncertet ad a Viadana Kamarakórus

2025. dec. 13.

Hosszú-hosszú évek után újra adventi koncertre várja a kórusmuzsika szerelmeseit a Viadana Kamarakórus – vasárnap délután várják a közönséget a Krisztus Király Főtemplomban.

Panoráma: díjátadó és kiállítás a könyvtárban

Panoráma: díjátadó és kiállítás a könyvtárban

2025. dec. 11.

Első fotópályázatának díjátadóját, valamint a beérkezett művekből válogatott tárlat megnyitóját rendezi a Panoráma Fotó Egyesület. A megnyitó pénteken 17 órakor kezdődik a József Attila Könyvtárban – mindenkit szeretettel várnak! Flyer.

ICA-D: Martinkó Márk "Felülírt protokoll"-ja

ICA-D: Martinkó Márk "Felülírt protokoll"-ja

2025. dec. 10.

Martinkó Márk önálló kiállításával folytatódik a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) bemutatóinak sora: a Felülírt protokoll című tárlat az alkotó művészetének eddigi legteljesebb és legkomplexebb bemutatása lesz – péntektől!

 

DSTV: KineDok évzáró – a boldogságról

DSTV: KineDok évzáró – a boldogságról

2025. dec. 08.

Különleges alkotással folytatódott a KineDok sorozata, derül ki a DSTV összegzéséből. A Szabad Szemmel évzáró programjában többszörös fesztiválgyőztes alkotás, A boldogság ügynöke című film futott, amely arra is keresi a választ, hogy vajon mérhető-e a boldogság. Hangkép.

  • További hírek

Friss hírek

  1. Változatos, jótét adománnyal tarkított volt a Pannon Oktatási Központ karácsonya

  2. Idén is volt mit ünnepelni a birkózóknál

  3. DSTV: évet zárt a DKSE is

  4. Karácsonyi ünnepség az idősek otthonában

  5. A szeretet ünnepe mindenkihez szól

Videók

Embedded thumbnail for DSTV: évet zárt a DKSE is

DSTV: évet zárt a DKSE is

Embedded thumbnail for DSTV: együtt a szertelenségért

DSTV: együtt a szertelenségért

Embedded thumbnail for DSTV: köszönet a kiválóságoknak

DSTV: köszönet a kiválóságoknak

Top hírek

  1. Lakástűz a Szabadság úton

  2. Rendőrkézen a rongálók – egyiküket rablással is gyanúsítják!

  3. Karácsonyi ünnepség az idősek otthonában

  4. Dunaújváros Kedvence 2025 – már lehet voksolni!

  5. Adventi varázslat a Viadana Kamarakórussal

Galéria

Az öröm rózsaszín gyertyája is fénylik (galéria) - fotó:

Az öröm rózsaszín gyertyája is fénylik (galéria)

DKSE évzáró (2025) - fotó:

DKSE évzáró (2025)

Sportolók köszöntése (2025) - fotó:

Sportolók köszöntése (2025)

Dunaújváros Hetilap

XIV. évfolyam 49. szám - 2025.12.12.

2025. © DS Média Kft. •  Médiaajánlat • Szerzői jogok • Adatvédelem • Impresszum • Közéleti hetilap • RSS

  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő