Dunaújváros Hetilap

Az igazán nagy hősök az utcán voltak - tűzközelben

Pálinkás István - 2015. október 24. 8:35

"Ki kell mondani, hogy a magyar emberben akkor még volt érzés. Még a kirakatokat sem merték betörni, mert megmondtuk, hogy ne tegyék.” - emlékszik vissza Nagy Miklós, aki tizenkilenc évesen hagyta el az országot, mert tudta, hogy neki sem kegyelmezne a rendszer.

Aztán arról is szót váltunk - tagadhatatlanul könnyekkel küszködve - hogy a nép összetartozását igazából csak a halottak tudnák elmesélni, akik életüket áldozták a szabadságért. „Mi, akik csináltuk a forradalmat az utcákon, nagyon bátrak voltunk, mert abban az időben, ha egy huszonkettes lőszert találtak nálad, akkor öt évet kaptál érte. Azért léptem le, mert tudtam, hogy hazavágnak - magyarázza.

A hetvennyolc éves Nagy Miklós focizott a Mávag-ban, az első osztályban, de teniszezett is, Kanadában harminc évig taxizott, tizenhat éve él Dunaújvárosban:

-Mandulaműtétről jöttem ki a Sportkórházból azon az október 23-án, fogalmam nem volt, hogy mi történik valójában. A Bem Moziba vettem jegyet egy filmre, aztán a Margit híd Budai hídfőjénél közölték velem a szembe jövők, hogy a Bem szobortól jöttek, s felvilágosítottak, hogy beadták a 12 pontot, s mennek a Rádióhoz. Szimpatikusak voltunk egymással a srácnak, aztán azt mondtam, rendben van, menjünk az orosz nagykövetséghez. Ötvenen-százan elindultunk, kiértünk a Sztálin szoborhoz, már nem lehetett kocsival menni, annyian jöttek. (…) A szobor lehúzása volt épp "porondon", láncokkal ráncigálták, de csak nem dőlt le. Valaki mondta, hogy talán egy hegesztőpisztoly segítene, jött egy teherautó, amit leállítottunk, s mondta a gyerek, itt a remiz, a buszok garázsa, talán ők segítenek. Ott laktam mellette. Ők aztán kijöttek és még aznap levágták a Jóskát.

Nagy Miklósék akkor már a Rádiónál voltak, ahol a díszőr században szolgáló bátyja is és unokatestvére is bent voltak, honvédségi rendészetet adtak. Elmesélték, hogy amikor tüzet vezényeltek, hogy lőjenek az ÁVO-sok, akkor keményen odaszóltak, hogy aki kilő az ablakon, azt lelövik:

-Az egyik utcából jöttek és mondták, hogy lőnek a Rádiónál. Ahol mi mentünk befelé, ki volt világítva az épület, de aztán kiiktattuk a világítást, hogy ne lássanak minket és nyomultunk befelé. Aki meg kijött, azt mondta, az ÁVO-st lőtték le, aki tüzet parancsolt. Belülről ment ez. A mentők ezt kihasználva – és nem vagyok vérengző ember, de nem tudom nézni, ha valaki szenved -, belehajtottak a tömegbe, közben azt kiabálta valaki, hogy ÁVO-s van a kocsiban. Elhúztak. A második kocsi jött, én meg mondtam, nem fog elhajtani, mert a kockakő-rakásba hajt bele. Nem tudom, milyen magas rangú ÁVO-s volt benne, de amikor meglátták, a kocsi ablakán keresztül "nyomták be" a köveket. Nem bírtam nézni. Aztán a Nemzetinél a forradalom nevében szaggattuk a csillagokat, jött egy rendőr én mondtam neki, hogy a forradalom nevében szakítsa le a sapkájáról a csillagot, meg valami olyasmit is, hogy ha az emberek meglátják, a fejével együtt veszik le. Szókimondó voltam akkor is. Levette, letépte a csillagot, a pisztolyt is átadta szó nélkül. Volt tehát már pisztolyom, aztán sétáltunk tovább…

Gyerünk a Kilián laktanyába, mert fegyver kell. Azt mondom, ami volt, mert az egyik vezető voltam, nagy pofám volt, hallgattak rám, benne voltam. Az őr a kapuban azt mondta, nincsen fegyver, már voltak itt. Az őrsparancsnok, alhadnagy behívott, mondta ez munkaszolgálatos laktanya, nem kaptak fegyvert, mert nem megbízható személyek voltak bent. Mondtam a srácoknak, nézzenek körül. Aztán leültünk a parancsnokkal, így ahogy mi most. Semmi megjátszás, lehetett érezni, hogy magyar ember. Mondta, nem csap be, én meg megmutattam neki a stukkert. Megtennéd? – kérdezte, mondtam, meg. Aztán visszajöttek a srácok valami öt-hat céllövő puskával, ami nem fegyver, igaz? Soha senkivel nem is firtattam ezt a részt. Otthagytuk őket, aztán visszamentünk a Rádióhoz. Azt sem tudom, hogy kerültem haza, de (könnyezik) volt, hogy megdobáltak bennünket szendviccsel az ablakból.

Nagy Miklós hetvennyolc éve kész regény. Meg kellene írni az ő történetét. Azt is, hogy miért fáj a lelkének az, ha olyanok mondják magukat hősöknek, aki még krumplit sem pucoltak akkor a pincében. Vagy, hogy mikor és hogyan ment a tank a Kossuth térre. Szemébe nézve is ragyog az igazság, amikor mondja: „1956-ban volt egy forradalom, ami nem nyúlott, mint a gumicukor. Külföld lett a vége, mert tudtam, engem fel fognak akasztani. Mert benne voltam. Mi vittük be a tankot az Országház terére. Amikor bementünk egyetlen halottat nem láttam. Rongyokat, cipőket láttam… Aztán belesétáltunk a golyószóróba. Tudom, hogy honnan lőttek. (…) A Dózsa György út sarkánál szóltak, hogy az oroszok a pincébe futottak. Aztán mellettem lőtték szét a gázórát, talán felderítők voltak. Akkor töltöttem be a gitárt (dobtáras gépgfegyver), rám hallgattak, tartottam társaimban a lelket. Egyik gyerek félrelökött, bement, lelőtték. Azt sem tudtam, hogy hívják."

A rovat további hírei: Közélet

Köszönet a véradóknak – csak így tovább!

Köszönet a véradóknak – csak így tovább!

2025. júl. 06.

Több sikeres közösségi kezdeményezés jellemezte a júniusi véradások sorát, és a következő időszakban sem törhet meg a lendület: nyáron is jelentős a vérigény, minden csepp kincs, szükség lesz az összes önkéntes jótevőre!

Általános és középiskolásoknak nyújt iskolakezdési támogatást az önkormányzat

Általános és középiskolásoknak nyújt iskolakezdési támogatást az önkormányzat

2025. júl. 05.

Az általános és a középiskolás dunaújvárosi diákoknak nyújt iskolakezdési támogatást az önkormányzat a 2025/2026. tanévre vonatkozóan. Itt az összes tudnivaló!

Újabb tömeges elbocsátás a vasműből

Újabb tömeges elbocsátás a vasműből

2025. júl. 04.

Tanácstalanság, düh és pislákoló remény – ezek jellemezték a második tömeges elbocsátási napot a szebb napokat látott acélipari óriás előtt. A vasműből két nap leforgása alatt közel 2500 embernek mondtak fel – legutóbb a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. bontott szerződést 800 munkavállalójával.

A városüzemeltetés nem mehet szabadságra

A városüzemeltetés nem mehet szabadságra

2025. júl. 04.

Bár a nyár sokak számára a pihenés időszaka, Dunaújvárosban az élet nem állhat meg – különösen nem a városüzemeltetés területén. Mezei Zsolt alpolgármester szerint a városi szolgáltatások ilyenkor is folyamatos munkát igényelnek.

Örökmozgó 90 éves városlakót köszöntöttek

Örökmozgó 90 éves városlakót köszöntöttek

2025. júl. 03.

Süt, főz, takarít, hímez és rengeteget olvas – az egykori könyvtáros Kelényi Gizella Gizi néni 90 éves lett, de állítja: nem tud egy helyben ülni, folyton csinálnia kell valamit. Az örökmozgó szépkorút az önkormányzat nevében Barta Endre alpolgármester köszöntötte az otthonában. 

Sorra végzik a praktikus fejlesztéseket

Sorra végzik a praktikus fejlesztéseket

2025. júl. 03.

Már beszámoltunk a Római városrészt érintő fejlesztésekről. A Váci Mihály utcai járdaszakasz el is készült, jelenleg a védőnői tanácsadó előtt folyik a munka. A körzet képviselője, Barta Endre alpolgármester számolt be mindezekről.

Visszanyeri fényét a Szentháromság tér – régi helyére kerül a Szentháromság-szobor

Visszanyeri fényét a Szentháromság tér – régi helyére kerül a Szentháromság-szobor

2025. júl. 02.

Újra régi fényében tündökölhet a Mondbach-kúria előtti tér: 20 millió forintos állami támogatásnak köszönhetően visszakerül eredeti helyére a Szentháromság-szobor, emellett a kistemetőben található Szitányi-kápolna is megújulhat.