Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Címlap

Top nav left

  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő
2026. már. 19. József, Bánk
FacebookYoutube
  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
főoldal
Menü
Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Geoff Warren Hungarian Quartet koncert a Művészben, ezúttal csütörtök este

Kultúra
jazz
Művész Jazz Klub
koncert
Dunaújváros

facebook megosztás

Pálinkás István - 2015. nov. 03., 19:05

Egy éve, hogy többek örömére megkezdte működését a Művész Jazz Klub. Szakítottak a korábbi évek gyakorlatával, mélyebben merítve a műfaj képviselőiből, elhatározták hogy Dunaújvárosba is kell egy fészek a zenei világ szabadszellemű virtuózainak, újoncainak éppúgy, mint az öreg, már kihagyhatatlan bölényeknek.

Gányi Miklós tökéletes példa, hiszen rögtön a nevét adta a kezdeményezéshez, bár tavaly kellő óvatossággal azt is mondta, hogy nagy eredmény lesz meghonosítani itt a jazzt, de rajta nem fog múlni. Azóta már többször láthattuk körünkben. Így vélekedik:

-Én egy igazi zenerajongónak mondhatom magam. Egész nap, még a teendőim közben is zenét hallgatok, és a zenén gondolkodom. Sajnos Budapesten kívül, elvétve láttam csak valódi jazz fészkeket. Végre Dunaújvárosról is elmondhatjuk, hogy egy valódi jazz klubja van, ahol az ország legnevesebb művészeit tudja meghallgatni a tisztelt publikum élőben, zenész és emberközelben. Nem mellesleg amint láttam, világsztárok is érkeznek, szépen sorjában. Kívánom, hogy ez sok évig még így maradjon!

A héten, kivételesen csütörtökön fellépő Geoff Warren Hungarian Quartet szereplői között Bágyi Balázst találjuk a doboknál - voltaképpen a Bágyi Balázs New Quartet „kivonatával” kíséri Warrent - tehát Oláh Dezső zongorán, Oláh Péter nagybőgőn zenélnek a rangidős szólistával. Bágyi Balázst kérdeztük:

Talán éppen egy éve alakult meg a Művész Jazz Klub, tehát aktuális a kérdés, hogyan látod az eddigi repertoárból a jazz megjelenését Dunaújvárosban?

-Ahogy látom, a Művész Jazz Klub megjelenésével a jazz jócskán megerősödött Dunaújvárosban. Érzékelhetően kialakult egy stabil törzsközönség is a helyen. Rengeteg jó koncertnek ad otthont a klub, változatos a program, mind a műfajok, mind a hangszeres összeállítások tekintetében.

Már Tim Ries is elismeréssel szólt hazai zenészeinkről, amikor a klasszikus háttértudást és a jazz-improvizáció összhangját méltatta. Benned hogyan játszódik le ez a furcsa, különös fejlődés akkor, amikor a játékostársakra gondolsz?

-A magyar zenészek világszínvonalon játszanak, ezt minden ide látogató, vagy velünk szorosan együtt dolgozó külföldi művész megerősítheti. Magyarországon hatalmas és erős hagyománya van a zeneoktatásnak, a klasszikus zenei oktatás mellett a hazai jazz-oktatást is már ötven éves. A klasszikus zene és annak hatása természetesen jelen van bennünk, bizonyos hangszereseknél intenzívebben, például zongoristánk Oláh Dezső és bőgősünk Oláh Péter is ezzel a műfajjal kezdett, de vendégünk Geoff Warren fuvolista is.

Inspiráltak utolsó külföldi szerepléseid zeneszerzésre, illetve, lehet-e egyáltalán ezt mondjuk egyetlen nép tájnyelvéhez, zenekultúrájához kötni?

-Az életben minden inspiráció beépül egy kreatív zenét játszó művész és zeneszerző életébe. Adott esetben egy élményekkel és különleges hatásokkal bíró külföldi út is. Ha konkrét elemeket használok fel egy adott ország vagy földrész népzenéjéből, akkor az a programzene felé kacsintgat, de az áttételes, szűrt hatások is természetesen megjelennek. A jazz zene nyelvezete egyetemes és fúzionális, bárhol, bármilyen alapanyagból gyúrható zenei matéria.

Geoff Warren zenei pályafutására tekintve is kiválóan összeegyezteti a zenei elfoglaltságát az oktatással. Te mit gondolsz erről?

-Pályám eleje óta folyamatosan oktatok én is, különböző szinteken és keretek között. Bár mostanság inkább a színpadé és a turnézásé a főszerep az életemben. Geoff elismert európai mestere a jazz-fuvolázásnak, ennek a ritka műfajnak, gyakran dolgozik klasszikus zenészekkel, akiket az improvizációval ismertet meg.

A rovat további hírei: Kultúra

DSTV: újra zenélt a cukrászda

2026. már. 19.

Vannak a városban közkedvelt, időről-időre visszatérő sorozatok. Ilyen a Zenélő Cukrászda is, amely legutóbbi felvonására stábunk is meghívást kapott. Hangkép.

ICA-D: két nőművész közös bemutatkozása

2026. már. 17.

A Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) új, Ways of Being című kiállítása két meghatározó nőművész munkásságát hozza párbeszédbe: Lőrincz Rékáét és El-Hassan Rózáét. Közös tárlat, sőt, közös alkotások sora csalogatja a vendégeket – a megnyitó szombaton lesz!

DSTV: levelezőlap lett a hónap műtárgya

2026. már. 17.

Farsangi témával folytatódott az Intercisa Múzeum múltidéző sorozata, derül ki a DSTV összeállításából. A hónap műtárgya különleges képes levelezőlap lett – fotója pentelei mulatságok helyszínén készült, ott, ahol a "torkos csütörtök" és a "bőgőtemetés" is zajlott régen. Hangkép.

Örömfotós várostárlat a könyvtárban

2026. már. 16.

Fotókiállítással folytatódik a társművészeti programok sora a József Attila Könyvtárban: az Így látjuk MI! örömfotós facebook csoport tagjainak bemutatójára csütörtökön délután várják a vendégeket.

DSTV: aranykorszellem a Bartók galériájában

2026. már. 16.

Új kiállítás fogadja a Bartók Kamaraszínház látogatóit, derül ki a DSTV összegzéséből. Az Aula Galériában Vidovits Iván figurális olajfestményei csalogatják a vendégeket Az öltöztetőnők aranykora című tárlaton. Hangkép.

DSTV: restaurátori rejtelmek a múzeumban

2026. már. 15.

Ismét betekintést engedtek a történelem- és régiségkedvelők számára az Intercisa Múzeumban, derül ki a DSTV összegzéséből. Sok érdeklődő látogatott el a restaurátorműhelybe, ahol a munkafolyamatokkal és a múlt, a történelem kincseivel ismerkedhettek. Hangkép.

Kortárs divatbemutatóval csalogat az ICA-D

2026. már. 10.

Nem mindennapi társművészeti programmal folytatódik az események sora a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) – kollégánk, Veres Viktória divatbemutatójára várják az érdeklődőket Wawes/Hullámok címmel pénteken délután.

  • További hírek

Friss hírek

  1. DSTV: mozgalmas iskolai napok

  2. A kiberbiztonságról a Római Civil Házban

  3. DSTV: újra zenélt a cukrászda

  4. Két vereség a megyei rivális ellen

  5. Megállíthatatlanul terjed a netes csalás

Videók

Embedded thumbnail for DSTV: mozgalmas iskolai napok

DSTV: mozgalmas iskolai napok

Embedded thumbnail for DSTV: újra zenélt a cukrászda

DSTV: újra zenélt a cukrászda

Embedded thumbnail for DSTV: tiszta környezetért Dunaújvárosban

DSTV: tiszta környezetért Dunaújvárosban

Top hírek

  1. Így ünnepelte március 15-ét a város (galéria)

  2. Választás 2026: már végleges a szavazólap

  3. Konyhatűzhöz riasztották a lánglovagokat

  4. Új szakképzési bázis épül Dunaújvárosban

  5. „Tiszta udvar, rendes ház” a Technikumban

Galéria

Március 15-i ünnepség

Veres Viktória bemutatója a Kortárs Művészeti Intézetben

FitCity Dunaújváros (2026. március)

Dunaújváros Hetilap

XV. évfolyam 10. szám - 2026.03.13.

2025. © DS Média Kft. •  Médiaajánlat • Szerzői jogok • Adatvédelem • Impresszum • Közéleti hetilap • RSS

  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő