Mennyit költünk majd karácsonykor?
A karácsonyi és az év végi ünnepekre legalább 170-180 milliárd forintot költhetnek majd a vásárlók, családonként 23-24 ezer forintot - mondta el az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára.
Célszerű odafigyelni arra, hogy már november utolsó vasárnapjától december 24-éig négy hétvégén nyitva tarthatnak az üzletek - nyilván minden üzlet élni fog ezzel a lehetőséggel. Így decemberben a vasárnapi boltzárnak semmilyen visszahúzó hatása nem lesz - tette hozzá a főtitkár.
Valószínűleg legalább 4-5 százalékkal bővülhet a piac decemberben az előző év utolsó hónapjához képest. Ez azt fogja jelenteni, hogy a forgalom értéke - vagyis annak a pénznek az összege, amit a vásárlók a pénztárakban hagynak - elérheti akár a 950 milliárd forintot is - közölte Vámos György.

Fotó:MTI
Ebben az összegben az élelmiszerek, a legkülönfélébb iparcikkek és az üzemanyagok értékesítése is benne van. Ez azt jelentené, hogy éves szinten is nagyon jó eredményt zárna a kereskedelem, amihez a december kiemelkedő növekedési üteme is hozzájárulhat - vetítette előre.
Az elmúlt években - és idén is így lesz - a legerősebb hónap a december. Célszerű odafigyelni arra, hogy már november utolsó vasárnapjától december 24-éig négy hétvégén nyitva tarthatnak az üzletek - nyilván minden üzlet élni fog ezzel a lehetőséggel. Így decemberben a vasárnapi boltzárnak semmilyen visszahúzó hatása nem lesz - tette hozzá a főtitkár.
Természetesen azzal is számolniuk kell a vásárlóknak, hogy a korábbi időszakkal ellentétben december 24-én már délben bezárnak az üzletek, ezt írja elő a jelenlegi jogszabály. Mivel a 24-ét követő vasárnapon, december 27-én nem lehetnek nyitva a boltok, a háziasszonyoknak nagyon fel kell készülniük a bevásárlásra, hiszen három és fél napig nem fognak tudni üzletbe menni - figyelmeztetett.
Hozzátette: ez nyilván azt fogja jelenteni, hogy december 24-én délelőtt is nagy roham lesz az áruházakban - elsősorban az élelmiszerüzletekben. Fel kell készülnünk arra is, hogy december 24-e és szilveszter között vasárnap nem lesznek nyitva az üzletek.
Azzal számolunk, hogy az előző évekhez hasonlóan kiugró ütemű lesz a 950 milliárd forintos teljes decemberi forgalmon belül az, amikor élelmiszert vásárolnak, vagy az ajándékokat megvásárolják a családok - részletezte.
Mind a két területen azzal számolunk, hogy 80-90 milliárd forint lehet az, amit az üzletekben az ünnepekre való tekintettel ajándékokra költenek a vásárlók. Ez egy kicsit nagyobb, mint a tavalyi évben volt, hiszen idén jobban nő a piac. Ha családonkénti átlagot számolunk, akkor ez 23-24 ezer forint lehet. De tisztában vagyunk azzal, hogy a különbségek nagyok: van, akinek nagyobb, van, akinek kisebb ajándékokra telik - tette hozzá Vámos György.
-OPH-
A rovat további hírei: Mozaik
DSTV: együtt a tisztább városért
2025. nov. 04.
A díjkiosztóról már beszámoltunk, de most itt a DSTV összegzése: idén is remekül sikerült a Jót, szívből – Dunaújvárosért akciócsoport és a Decathlon Dunaújváros csapatának közös takarítási megmozdulása. A sok önkéntes munkája nyomán rengeteg szeméttől szabadult meg a város. Hangkép.
Mozgalmas nyitány után viszonylag nyugalmas őszidő
2025. nov. 03.
Eső és szél ma, aztán párás-ködös reggelek és derült napok szinte egész héten – ezt ígéri az előttünk álló időszakra a DO meteorológiai szakértője. Nem lesz túl izgalmas, de a csapadék változatlanul nagyon kéne: lehet, a hét végére be is fut!
DSTV: ovisokat avattak pantaleimonosokká
2025. nov. 03.
Varázslatos világ nyílhat ki a gyerekek előtt, amikor átlépik az oktatási intézmények kapuit, derül ki a DSTV összegzéséből. Az ovisok is csillogó szemekkel válnak részévé a közösségeknek – így történt a Szent Pantaleimon Görögkatolikus Óvoda, Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola ünnepségén is. Hangkép.
7 tipp, hogyan erősítsd immunrendszered természetesen
2025. okt. 31.
Az immunrendszer mindennapjaink láthatatlan védelmezője, amelynek megfelelő működéséhez számos tényező járul hozzá. A tudatos életmód, a változatos táplálkozás és a pihenés egyaránt segíthetnek abban, hogy szervezetünk kiegyensúlyozott maradjon. (X)
Mumus és a többiek: kockahegyes játékőrület
2025. okt. 30.
Halloween alkalmából szervez nagyszabású játékos éjszakai összetartást a Kockahegy Társasjáték Klub a DUE "B" klubjában október 31-én, azaz pénteken 18 órától másnap hajnali 4-ig (!!!) – színes programok sorával körítve.
DSTV: jelmezes kavalkád a múzeumban
2025. okt. 30.
Nem első alkalommal rendezte meg jelmezes, kézműveskedéssel egybekötött családi délutáni programját az Intercisa Múzeum, derül ki a DSTV összegzéséből. Idén is sokan voltak kíváncsiak a Halloween jegyében rendezett kavalkádra, ahol a főszereplők szellemek és boszorkányok voltak. Szellem- és hangkép.
"Nyugdíj cunami – mi történik, ha elfogynak az aktív dolgozók?"
2025. okt. 28.
Ezzel a figyelemfelkeltő címmel rendeznek előadást a Dunamenti Regionális Népfőiskola Kossuth Lajos utcai központjában csütörtökön délután. A program nyitott, minden érdeklődőt várnak!








