Tanácsok ebtartóknak
Kétszer annyi táplálékot adhatunk az udvaron tartott kutyáinknak télen, ebből tudnak ugyanis kellő mennyiségű zsírtartalékot felhalmozni maguknak. Dr. Győri Balázs állatorvossal arról beszélgettünk, milyen védelemre van szüksége négylábú kedvenceinknek a hideg idő beköszöntével.
A kunszentmiklósi fiatal állatorvos 2002-ben diplomázott a budapesti Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi karán. 2009 óta praktizál városunkban, a Római Állategészségügyi Centrumban. Két vizsgálat között volt alkalmunk beszélni vele a kutyusok téli gondoskodásáról.
A lakásban tartott kutyák esetében különösebb kihívást nem jelent a tél, bizonyos szempontból ők csak a séták alkalmával vannak kitéve az időjárási körülményeknek.
-A nagytestű kutyáknál a ruházkodás inkább túlgondoskodásnak, vagy divatnak minősül, nyílván nem árt nekik, de ők termelnek annyi hőt, amennyivel bőven kibírnak egy hosszabb sétát is. A kutyák egyébként sem hajlamosak a megfázásra, a hideg inkább csak stresszként éri őket. Azonban a kisebb kutyáknak a tömeghez viszonyított testfelületük nagy, és sugárzással rengeteg hőt elveszítenek, tehát a néhány kilós kutyákat bizony a hideg, szeles időben célszerű öltöztetni. Olyan ruhát válasszanak, ami véd a széltől, és lehetőség szerint nem is ázik el. Természetesen a séták hosszát annak megfelelően kell megválasztani, ahogy a kutya bírja. Télen jórészt sötétben visszük le a kutyákat sétálni, így válasszunk fényvisszaverő nyakörvet vagy bármilyen fényvisszaverő, villogó dolgokat.
A kertes háznál, az udvaron tartott kutyáknál azonban már más a helyzet. Őket kell a legjobban felkészíteni a hidegre, aminek legfontosabb eleme az etetés a megfelelő zsírtartalék felhalmozás érdekében.
-A téli időszakban a kinti kutyák energiaigénye akár a kétszerese is lehet a nyárihoz képest, és ennek megfelelően a táplálékát is nyugodtan a duplájára lehet emelni. Célszerű több kisebb adagot adni nekik. Különösen igaz ez a rövidszőrű fajtákra, amelyeknél nagyon nagy a hő veszteség. Az itatójukat naponta többször is ellenőrizni kell, hogy nem fagyott-e be a víz. A hó evése nem egyenlő az itatással, az nem ugyanolyan víz, és nem is tesz jót az állatnak. Mivel a kutya az emésztéshez használja a vizet, etetés után fogja a legtöbbet inni. A kutyaház még nagyon fontos a téli időszakban. A legfontosabb kritériuma az, hogy kellően kicsi legyen, hogy össze tudjon kuporodni és be tudja fűteni saját magának. Természetesen fontos még, hogy száraz és szélvédett helyen, valamint alulról szigetelt legyen.
A téli időszak egészségügyileg a lehető legzavartalanabb hónapok, az állatorvosi váróteremben sincs akkora hangzavar, mint tavasszal szokott.
-Jóval kevesebb a betegség, mint enyhe időben. A fertőző betegségek és mikroorganizmusok ugyanis nem életképesek a tartósan hideg időben. A kullancsokra azonban érdemes télen is odafigyelni, hiszen inkább a hűvös, párás időszakot kedvelik, az enyhébb téli időszakban, november-december és február-március tájékán gondot kell fordítani arra, hogy védekezzünk ellenük. A leggyakoribb téli panasz az idős kutyák ízületi megbetegedése szokott lenni. Az idősebb kutyák ízületei a tél beálltával, valamint a hideg idő és a légnyomásváltozások megérkezésével gyakran szoktak sajogni, fájni, csak úgy, mint az idős embereknek. Ha a gazdája azt tapasztalja, hogy a kutya csak ritkán jön elő a házából, akkor is csak nehezen és darabos a mozgása, akkor nagy valószínűséggel annak a kutyának fájdalmai vannak, ilyenkor célszerű állatorvos segítségét kérni. Semmiképp nem javasoljuk, hogy ilyenkor bárki a házi patikájából gyógyszert adjon neki, a humán készítmények kifejezetten mérgező hatásúak lehetnek.
A rovat további hírei: Közélet
A vasmű válsága: egy évig bírta a kormány által erőltetett "megmentő"
2024. nov. 24.
Terjedelmes összegzést tett közzé a város önkormányzata a térség legnagyobb foglalkoztatójának helyzetéről a nagy közösségi portál hivatalos felületén. A vasmű helyzetének megoldása nem tűr halasztást, írják.
November 26-án nyit a Béke városrészi posta
2024. nov. 23.
Egészen pontosan kettő esztendő telt el azóta, hogy bezárt a Dunaújváros 8-as, azaz a Béke városrésziek postája, ami a SPAR áruházban üzemelt. Akkor azt mondta a Magyar Posta, hogy ideiglenes az intézkedés, meg hogy spórolnak.
Újabb csodaszép karácsonyra készülnek
2024. nov. 22.
A Szent Pantaleon Kórház-Rendelőintézet krónikus belgyógyászati osztályát, az ott fekvő betegeket támogatja idén a "Jót, Szívből – Dunaújvárosért" akciócsoportja a Karácsony Mindenkié elnevezésű jótékony kezdeményezéssel.
Közvetlen uniós pályázatok: keressük a forrásokat, a tudást és a kapcsolatokat
2024. nov. 22.
Több győztes pályázat kapcsán sokat beszéltünk már a közvetlen Európai Unió kínálta források lehetőségéről Dunaújvárosban, arról, hogy városvezetésünk igyekszik kihasználni ezeket a közvetlen projekteket. Már csak azért is, mert más forrásokhoz Magyarország, így városunk sem juthat hozzá. A kérdés, hogyan tekintsünk erre lehetőségre?
Elkerülhetetlen az adóemelés, de a dunaújvárosi polgárok terhei nem növekednek
2024. nov. 21.
Ötvenöt napirendi pont szerepelt a képviselők előtt a csütörtöki közgyűlésen, köztük több fajsúlyos kérdés. Tárgyalta és elfogadta a testület az építményadó megemelését úgy, hogy az csak a vállalkozásokat fogja érinteni. De még a döntések előtt ünnepelt a közgyűlés.
A gyermeknevelés támogató közege
2024. nov. 21.
Színes szakmai napot tartottak a Városházán szerdán. Az Életutak – Kezdetektől a nagy döntésekig című rendezvény ötlete azért született meg, hogy tabuk nélkül lehessen beszélgetni a szülővé válásról és a gyermeknevelésről, mindezt támogató, együttműködő közegben. A Duna Dog Center Alapítványa jóvoltából számos intézmény és fejlesztő szervezet mutatta meg magát.
Feth Katalin kapta idén a "Szociális Munkáért – Dunaújváros" díjat
2024. nov. 21.
Ünnepi ceremóniával kezdődött a közgyűlés, a szféra legrangosabb önkormányzati elismerését Feth Katalin, Feth Katalin a Magyar Vöröskereszt Dunaújvárosi Területi Szervezetének vezetője vehette át Pintér Tamás polgármestertől. Szívből gratulálunk!