Dunaújváros Hetilap

Tanácsok ebtartóknak

Vass Ádám - 2015. november 16. 7:31

Kétszer annyi táplálékot adhatunk az udvaron tartott kutyáinknak télen, ebből tudnak ugyanis kellő mennyiségű zsírtartalékot felhalmozni maguknak. Dr. Győri Balázs állatorvossal arról beszélgettünk, milyen védelemre van szüksége négylábú kedvenceinknek a hideg idő beköszöntével.

A kunszentmiklósi fiatal állatorvos 2002-ben diplomázott a budapesti Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi karán. 2009 óta praktizál városunkban, a Római Állategészségügyi Centrumban. Két vizsgálat között volt alkalmunk beszélni vele a kutyusok téli gondoskodásáról.

A lakásban tartott kutyák esetében különösebb kihívást nem jelent a tél, bizonyos szempontból ők csak a séták alkalmával vannak kitéve az időjárási körülményeknek.

-A nagytestű kutyáknál a ruházkodás inkább túlgondoskodásnak, vagy divatnak minősül, nyílván nem árt nekik, de ők termelnek annyi hőt, amennyivel bőven kibírnak egy hosszabb sétát is. A kutyák egyébként sem hajlamosak a megfázásra, a hideg inkább csak stresszként éri őket. Azonban a kisebb kutyáknak a tömeghez viszonyított testfelületük nagy, és sugárzással rengeteg hőt elveszítenek, tehát a néhány kilós kutyákat bizony a hideg, szeles időben célszerű öltöztetni. Olyan ruhát válasszanak, ami véd a széltől, és lehetőség szerint nem is ázik el. Természetesen a séták hosszát annak megfelelően kell megválasztani, ahogy a kutya bírja. Télen jórészt sötétben visszük le a kutyákat sétálni, így válasszunk fényvisszaverő nyakörvet vagy bármilyen fényvisszaverő, villogó dolgokat.

A kertes háznál, az udvaron tartott kutyáknál azonban már más a helyzet. Őket kell a legjobban felkészíteni a hidegre, aminek legfontosabb eleme az etetés a megfelelő zsírtartalék felhalmozás érdekében.

-A téli időszakban a kinti kutyák energiaigénye akár a kétszerese is lehet a nyárihoz képest, és ennek megfelelően a táplálékát is nyugodtan a duplájára lehet emelni. Célszerű több kisebb adagot adni nekik. Különösen igaz ez a rövidszőrű fajtákra, amelyeknél nagyon nagy a hő veszteség. Az itatójukat naponta többször is ellenőrizni kell, hogy nem fagyott-e be a víz. A hó evése nem egyenlő az itatással, az nem ugyanolyan víz, és nem is tesz jót az állatnak. Mivel a kutya az emésztéshez használja a vizet, etetés után fogja a legtöbbet inni. A kutyaház még nagyon fontos a téli időszakban. A legfontosabb kritériuma az, hogy kellően kicsi legyen, hogy össze tudjon kuporodni és be tudja fűteni saját magának. Természetesen fontos még, hogy száraz és szélvédett helyen, valamint alulról szigetelt legyen.

A téli időszak egészségügyileg a lehető legzavartalanabb hónapok, az állatorvosi váróteremben sincs akkora hangzavar, mint tavasszal szokott.

-Jóval kevesebb a betegség, mint enyhe időben. A fertőző betegségek és mikroorganizmusok ugyanis nem életképesek a tartósan hideg időben. A kullancsokra azonban érdemes télen is odafigyelni, hiszen inkább a hűvös, párás időszakot kedvelik, az enyhébb téli időszakban, november-december és február-március tájékán gondot kell fordítani arra, hogy védekezzünk ellenük. A leggyakoribb téli panasz az idős kutyák ízületi megbetegedése szokott lenni. Az idősebb kutyák ízületei a tél beálltával, valamint a hideg idő és a légnyomásváltozások megérkezésével gyakran szoktak sajogni, fájni, csak úgy, mint az idős embereknek. Ha a gazdája azt tapasztalja, hogy a kutya csak ritkán jön elő a házából, akkor is csak nehezen és darabos a mozgása, akkor nagy valószínűséggel annak a kutyának fájdalmai vannak, ilyenkor célszerű állatorvos segítségét kérni. Semmiképp nem javasoljuk, hogy ilyenkor bárki a házi patikájából gyógyszert adjon neki, a humán készítmények kifejezetten mérgező hatásúak lehetnek.

A rovat további hírei: Közélet

Köszönet a véradóknak – csak így tovább!

Köszönet a véradóknak – csak így tovább!

2025. júl. 06.

Több sikeres közösségi kezdeményezés jellemezte a júniusi véradások sorát, és a következő időszakban sem törhet meg a lendület: nyáron is jelentős a vérigény, minden csepp kincs, szükség lesz az összes önkéntes jótevőre!

Általános és középiskolásoknak nyújt iskolakezdési támogatást az önkormányzat

Általános és középiskolásoknak nyújt iskolakezdési támogatást az önkormányzat

2025. júl. 05.

Az általános és a középiskolás dunaújvárosi diákoknak nyújt iskolakezdési támogatást az önkormányzat a 2025/2026. tanévre vonatkozóan. Itt az összes tudnivaló!

Újabb tömeges elbocsátás a vasműből

Újabb tömeges elbocsátás a vasműből

2025. júl. 04.

Tanácstalanság, düh és pislákoló remény – ezek jellemezték a második tömeges elbocsátási napot a szebb napokat látott acélipari óriás előtt. A vasműből két nap leforgása alatt közel 2500 embernek mondtak fel – legutóbb a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. bontott szerződést 800 munkavállalójával.

A városüzemeltetés nem mehet szabadságra

A városüzemeltetés nem mehet szabadságra

2025. júl. 04.

Bár a nyár sokak számára a pihenés időszaka, Dunaújvárosban az élet nem állhat meg – különösen nem a városüzemeltetés területén. Mezei Zsolt alpolgármester szerint a városi szolgáltatások ilyenkor is folyamatos munkát igényelnek.

Örökmozgó 90 éves városlakót köszöntöttek

Örökmozgó 90 éves városlakót köszöntöttek

2025. júl. 03.

Süt, főz, takarít, hímez és rengeteget olvas – az egykori könyvtáros Kelényi Gizella Gizi néni 90 éves lett, de állítja: nem tud egy helyben ülni, folyton csinálnia kell valamit. Az örökmozgó szépkorút az önkormányzat nevében Barta Endre alpolgármester köszöntötte az otthonában. 

Sorra végzik a praktikus fejlesztéseket

Sorra végzik a praktikus fejlesztéseket

2025. júl. 03.

Már beszámoltunk a Római városrészt érintő fejlesztésekről. A Váci Mihály utcai járdaszakasz el is készült, jelenleg a védőnői tanácsadó előtt folyik a munka. A körzet képviselője, Barta Endre alpolgármester számolt be mindezekről.

Visszanyeri fényét a Szentháromság tér – régi helyére kerül a Szentháromság-szobor

Visszanyeri fényét a Szentháromság tér – régi helyére kerül a Szentháromság-szobor

2025. júl. 02.

Újra régi fényében tündökölhet a Mondbach-kúria előtti tér: 20 millió forintos állami támogatásnak köszönhetően visszakerül eredeti helyére a Szentháromság-szobor, emellett a kistemetőben található Szitányi-kápolna is megújulhat.