Rendezetlen nőügyek – Szem nem marad szárazon
A Nemzeti Kulturális Alap támogatásával kelt életre a Kortárs Művészeti Intézet jelenlegi tárlata, amelyet január közepéig lehet megtekinteni.
A kiállítás minden ízében van annyira izgalmas, hogy a művek értelmezése által valóban szem nem marad szárazon. Jó érzéssel fogadható mindez azért is, mert nem pusztán a nőművészet kerül elénk, hanem az azon túlmutató társadalmi kölcsönhatások is meg-megvillannak. Gondolkodóba ejtenek, vagy éppen továbbgondolásra késztetik a látogatót.
A kiváló névsort lapozgatva öröm továbbá, hogy három helyi alkotó (Páhi-Fekete Noémi, Moizer Zsuzsa, Kiss Anna) műveit is megtekinthetjük a kiállításon. Moizer Zsuzsa ugyan már nem él a városban, ám ha csak teheti, jön a kiállításokra:
-Két korábbi munkámat választotta ki a kurátor, Dudás Barbara. Az itt kiállított alkotások valamennyi szerzője élő művész, aktív alkotó. A téma annyiban női, hogy az identitás felvetése mindenképpen érdekes, ezt eléggé szerteágazóan közelíti meg az anyag, mind technikában, mind korosztályban. Amikor én készítettem ezeket, az önkeresés volt a lényeg, mert mindig reagálok arra, ami éppen foglalkoztat. Nem lehet elvonatkoztatni, hogy az ember nő vagy férfi, ez lényeges dolog. A saját életem mindig befolyásolja, hogy éppen mit csinálok, aztán ebből alakítok ki történeteket. Ezek a figurák is elvonatkoztatott önképek.
A kiállítás termeinek egyik főfalán látható például egy kritikusabb vonulatot képviselő alkotó, Tarr Hajnalka Can’t Get It című, 12 táblából álló „lepkegyűjteménye” (melynek apró lepke-egyedeit a művész a Magyar Értelmező Kéziszótár lapjaiból vágta ki) a szubjektív figyelem és a valóság viszonyát vizsgálja, többrétegű üzenetet közvetítve: can’t get it = nem lehet a tiéd (birtoklás), nem értheted (tudás). S ha valamennyi munkát hasonló aprólékossággal elemezzük akár élményszinten, akár esztétikailag, széles mosolyokkal közlekedhetünk a vágyott társadalmi szerepek és a meg nem értett kultúrák között. Jó kalandozást kívánunk!
A rovat további hírei: Kultúra
DSTV: Rosti Pál ősfotói a Bartókban
2024. nov. 30.
Amint arról már beszámoltunk, izgalmas bemutató színesítette a Rosti Pál iskola jubileumi sorozatát. A jeles tudós-fotográfus, az intézmény névadója latin amerikai útján készült fotográfiákból a Bartók Kamaraszínház Aula Galériájában láthatnak válogatást a vendégek. Hangkép.
Négy nemzetiség seregszemléje az MMK-ban
2024. nov. 29.
Érdekes eseménnyel folytatja jubileumi sorozatát a Munkásművelődési Központ: a Dunaújvárosi Nemzetiségek Napja című program keretében négy dunaújvárosi közösség képviselői lépnek színre vasárnap délután.
"Az én otthonom, az én világom" – kiállításmegnyitó
2024. nov. 26.
Új festménykiállítás nyílt a Munkásművelődési Központban. Nagyon sokan várták Tubáné Bereczki Izabella legújabb gyűjteményét – joggal, és most sem csalódtak. A művész 27 alkotása díszíti az MMK auláját, a képek közül pedig legalább 11 teljesen dunaújvárosi vonatkozású.
"Főszerepben a jazz" – koncert a zeneiskolában
2024. nov. 25.
Folytatja a jazz koncertek sorozatát a Sándor Frigyes Zeneiskola. A következő koncertre az intézmény kamaratermébe várják a műfaj rajongóit kedden délután.
Visszatér a Tindersticks Magyarországra
2024. nov. 25.
A Tindersticks tizenhárom év után visszatér Magyarországra. A kultikus brit zenekar 2025. március 2-én a Magyar Zene Házában lép fel - olvasható az intézmény honlapján.
DSTV: "A fiú" a Bartók színpadán
2024. nov. 24.
Ahogyan arról már korábban beszámoltunk, Florian Zeller A fiú című drámáját mutatta be a Bartók Kamaraszínház. A DSTV összeállításában szó esik a produkció kihívásairól, a drámai karakterekről, valamint az előadás üzenetéről is. Hangkép.
Utószó Boldizsár Ildikóval a mesék csodálatos világáról
2024. nov. 23.
A városunkban született és felnőtt író, etnográfus mesekutató és -terapeuta lesz a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) és a Kálvin János iskola közös programjának következő vendége: a Városháza házasságkötő termében kalandozhatunk a mesék birodalmában kedden délután.