Bokáig érő hó - Felejtsük el a rutinból vezetést
A közlekedésbiztonsági szakértő szerint hiába vezettünk tavaly is hóban, az ilyen irányú képességek is megkopnak, érdemes felfrissíteni azokat - különösen, ha a sofőr másik autóban ül - figyelmeztetett Pausz Ferenc közlekedésbiztonsági szakértő. A rendőrség is óvatosságra inti az autósokat.
Nem lehet tudni - főleg amikor mínusz fokokról beszélünk -, hogy a leesett hó milyen mértékben és hogyan fagy meg az úttesten. Ez bizonyos helyeken elég komoly kockázatokat jelenthet. Ha rámegyünk egy lefagyott útszakaszra, először is azt vehetjük észre, hogy 'elkönnyül a kormány', a tapadás a nulla felé közelít - figyelmeztet Pausz Ferenc.
Ha ilyen helyzetben egy picit nagyobb sebességgel vagy nagyobb kormánymozdulattal megyünk tovább, akkor nagy valószínűséggel az autó meg fog csúszni. Ilyenkor első lépésként a gázról vegyük le a lábunkat, és csak nagyon pici fékerővel próbáljuk megállítani az autót, ahhoz pedig, hogy egyenesben tartsuk az autót, nagyon apró kormánymozdulatokkal irányítsuk - tanácsolta.
Az első- és a hátsókerék meghajtás, illetve a négykerék meghajtás között nagy különbség van. A négykerék-meghajtású autók sokkal stabilabban megmaradnak még a csúszós, havas úton is. A hátsókerék-meghajtású járműnél, ha a gépkocsi hátsó része elkezd kitörni, akkor a legfontosabb, hogy a gázról levegyük a lábunkat, és ellenkormányozzunk - mondta a közlekedésbiztonsági szakértő.
Az elsőkerék-meghajtású járműnél - mivel ott van egy húzóerő, a kitörés egy kicsit később következik be, de sajnos a fizikát nem lehet meghazudtolni, vagyis ez be fog következni bizonyos sebesség után - tette hozzá.
Havas-jeges úton akár a duplájára is nőhet a normál fékút - hangsúlyozta Pausz Ferenc.
Amikor elkezd esni a hó, vezetés szempontjából azért lehet izgalmas, mert ilyenkor még nem tapad meg a hó az úton. Amikor már több centiméter vastagságú hóban kellemesebb vezetni, feltéve, hogy még nem fagyott le. A latyakos úton viszont nem lehet tudni, hogy milyen veszélyek várnak ránk, mivel nagyon nehéz idejében felfedezni azokat a felfagyott részeket, amiket a latyak elfedhet előlünk - mondta.
Minden vezetéstechnikai készség idővel megkophat, ezért minden évben célszerű a berozsdásodott mozdulatokat felfrissíteni. Ha pedig új autóban ülünk a télen, érdemes megismerni az új autót. Ez mindig hasznos lehet - tanácsolta a közlekedésbiztonsági szakértő.
Óvatosságra int a rendőrség
A rendőrség az elmúlt órákban az ország területén hirtelen leesett nagyobb mennyiségű hó miatt óvatosságra, türelemre és az időjárási viszonyoknak megfelelő felkészülésre hívja fel a figyelmet.
A sűrű hóesés és az azzal együtt járó romló látási viszonyok fokozott figyelmet és óvatosságot követelnek meg a közlekedőktől - figyelmeztetnek. Kifejtették: a rosszabb látási viszonyok miatt fontos a nagyobb követési távolság megtartása, ezzel együtt lassabban kell vezetni, így kisebb a baleset bekövetkeztének kockázata.
Indulás előtt ügyeljenek a saját és gépjárművük jól láthatóságára, a futómű, az akkumulátor, a gumiabroncsok, a világítás, a fékrendszer és az ablaktörlők ellenőrzésére, a jégkaparó, a jégoldó spray és a fagyálló ablakmosó folyadék biztosítására - tették hozzá. Mivel a közlekedők hosszabb menetidőre, lassabb haladási sebességre számíthatnak, ajánlott tele tankolt járművel útnak indulni, illetve takarót, melegebb ruhadarabot, meleg italt, élelmiszert, és ha szükséges gyógyszert magukkal vinni - figyelmeztet a rendőrség.
A fentieken túl kiemelt figyelmet kell fordítani a gyalogosan és kerékpárral közlekedőkre, a várható út- és időjárási viszonyokról történő tájékozódásra, valamint gyalogos, vagy kerékpáros közlekedés esetén a megfelelő fényvisszaverő felszerelés, és a meleg ruházat meglétére - hívták fel a figyelmet.
Amennyiben most készülnek külföldre utazni, indulás előtt feltétlenül tájékozódjanak az átutazó országok és a célország időjárási viszonyairól, illetve arról, hogy azok vezettek-e be bármilyen korlátozást, vagy előírást (pl.: téli gumi, vagy hólánc kötelező használata) - írták.
-OPH-
A rovat további hírei: Közélet
Ha jön és ellenőriz a kéményseprő…
2024. nov. 26.
A balesetek elkerülése, illetve az egészségügyi, élet-, és vagyonbiztonság érdekében fontos a kémények tisztán tartása, rendszeres ellenőrzése. A társasházakban és családi házas övezetben is a katasztrófavédelem kéményseprőipari szerve végzi az égéstermék-elvezetők rendszeres ellenőrzését.
Csőtörés a Dózsa iskolában – ma biztosan nem lesz tanítás
2024. nov. 25.
Csőtörés miatt elmarad a tanítás a Dózsa iskolában, adta hírül az intézmény közösségi oldalán megjelent tájékoztató. Gyorshír, de igyekszünk mihamarabb további részletekkel szolgálni!
Keddtől lesz útlezárás a Szórád Márton úton
2024. nov. 25.
Véglegesítette a város egyik fő közlekedési útvonalával kapcsolatos közleményét a DVG Zrt. Várhatóan december közepéig módosul a forgalmi rend a Szórádon – méghozzá keddtől!
A vasmű válsága: egy évig bírta a kormány által erőltetett "megmentő"
2024. nov. 24.
Terjedelmes összegzést tett közzé a város önkormányzata a térség legnagyobb foglalkoztatójának helyzetéről a nagy közösségi portál hivatalos felületén. A vasmű helyzetének megoldása nem tűr halasztást, írják.
November 26-án nyit a Béke városrészi posta
2024. nov. 23.
Egészen pontosan kettő esztendő telt el azóta, hogy bezárt a Dunaújváros 8-as, azaz a Béke városrésziek postája, ami a SPAR áruházban üzemelt. Akkor azt mondta a Magyar Posta, hogy ideiglenes az intézkedés, meg hogy spórolnak.
Újabb csodaszép karácsonyra készülnek
2024. nov. 22.
A Szent Pantaleon Kórház-Rendelőintézet krónikus belgyógyászati osztályát, az ott fekvő betegeket támogatja idén a "Jót, Szívből – Dunaújvárosért" akciócsoportja a Karácsony Mindenkié elnevezésű jótékony kezdeményezéssel.
Közvetlen uniós pályázatok: keressük a forrásokat, a tudást és a kapcsolatokat
2024. nov. 22.
Több győztes pályázat kapcsán sokat beszéltünk már a közvetlen Európai Unió kínálta források lehetőségéről Dunaújvárosban, arról, hogy városvezetésünk igyekszik kihasználni ezeket a közvetlen projekteket. Már csak azért is, mert más forrásokhoz Magyarország, így városunk sem juthat hozzá. A kérdés, hogyan tekintsünk erre lehetőségre?