Egy különös vízkereszt-ünnep
1978. január 6-a majdnem olyan nap volt, mint a többi. Egy valamiben viszont az a vízkereszt-nap merőben különbözött a szokásostól: harminchárom év után akkor tért vissza magyar földre államiságunk és függetlenségünk jelképe, a Szent Korona.
1978. január 6-a majdnem olyan nap volt, mint a többi. A havas utcákon szél görgette a lecsupaszított, kidobott karácsonyfákat, a templomokban megemlékeztek a háromkirályok ünnepéről, lezajlott a vízszentelés szertartása, a görög katolikusok az ősi hagyományt követve kivonultak az élővizek partjára – már ahol a hatalom árnyékában ezt megtehették… Egy valamiben viszont az a vízkereszt-nap merőben különbözött a szokásostól: harminchárom év után akkor tért vissza magyar földre államiságunk és függetlenségünk jelképe, a Szent Korona.
1945. március 27-e: az őrzőhelyről, a kőszegi bunkerből a korona és a koronázási jelvények hosszú útra indulnak. A menekülő kormány egy 1928-as, „fenyegető veszély” estén alkalmazandó törvénycikkre hivatkozva viszi magával a nemzeti szimbólumot. A korona elhagyja Magyarország területét. Marizell, később a biztonságosabbnak tűnő Mattsee lesz a rejtekhelye. Április vége felé azonban közeledik a front. Ekkor, a 27-ére virradó éjszaka a koronaőrök felnyitják a díszes ládát, a bőrtokokkal védett ereklyéket egy fémhordóba rejtik, s egy mocsaras helyen lévő sziklafal tövében elássák.
A fogságba került koronaőröktől a 8. amerikai hadtest parancsnoka lefoglalja a koronaládát – ám annak három kulcsát csak a nyár derekán sikerül előkeríteni. A ládát felnyitva döbbenten látják: abban csak a királyi kard van. A vallatások során végül megtudják, hol van a relikviák rejtekhelye. A Szent Korona az Egyesült Államok őrizetébe kerül. Egy frankfurti banktrezorba viszik, később titokban Amerikába szállítják. Az egykori feljegyzések szerint a koronaláda védőburkolatára megtévesztésül a „sugárveszélyes repülő tárgy” feliratot rótták…
Magyarország évtizedekig hiába kezdeményezte nemzetközi fórumokon a korona visszaszerzését – az amerikaiak Kádár János regnálása idején a követelést nem akarták teljesíteni. Az enyhülés időszakában Carter elnök végül a visszaadásról döntött.
1978. január 5-én az őrzőhely, a Fort Knox katonai támaszpont betoncelláját felnyitották. Kivételes biztonsági intézkedések közepette az ereklyéket útnak indították Magyarországra. Másnap Cyrus Vance külügyminiszter az Országházban ünnepélyes külsőségek között adta vissza a magyar nép függetlenségét jelképező relikviákat.
Vízkereszt ünnepe 1978 óta a Szent Korona hazatérésének kegyeleti napja is.
A rovat további hírei: Kultúra
DSTV: Rosti Pál ősfotói a Bartókban
2024. nov. 30.
Amint arról már beszámoltunk, izgalmas bemutató színesítette a Rosti Pál iskola jubileumi sorozatát. A jeles tudós-fotográfus, az intézmény névadója latin amerikai útján készült fotográfiákból a Bartók Kamaraszínház Aula Galériájában láthatnak válogatást a vendégek. Hangkép.
Négy nemzetiség seregszemléje az MMK-ban
2024. nov. 29.
Érdekes eseménnyel folytatja jubileumi sorozatát a Munkásművelődési Központ: a Dunaújvárosi Nemzetiségek Napja című program keretében négy dunaújvárosi közösség képviselői lépnek színre vasárnap délután.
"Az én otthonom, az én világom" – kiállításmegnyitó
2024. nov. 26.
Új festménykiállítás nyílt a Munkásművelődési Központban. Nagyon sokan várták Tubáné Bereczki Izabella legújabb gyűjteményét – joggal, és most sem csalódtak. A művész 27 alkotása díszíti az MMK auláját, a képek közül pedig legalább 11 teljesen dunaújvárosi vonatkozású.
"Főszerepben a jazz" – koncert a zeneiskolában
2024. nov. 25.
Folytatja a jazz koncertek sorozatát a Sándor Frigyes Zeneiskola. A következő koncertre az intézmény kamaratermébe várják a műfaj rajongóit kedden délután.
Visszatér a Tindersticks Magyarországra
2024. nov. 25.
A Tindersticks tizenhárom év után visszatér Magyarországra. A kultikus brit zenekar 2025. március 2-én a Magyar Zene Házában lép fel - olvasható az intézmény honlapján.
DSTV: "A fiú" a Bartók színpadán
2024. nov. 24.
Ahogyan arról már korábban beszámoltunk, Florian Zeller A fiú című drámáját mutatta be a Bartók Kamaraszínház. A DSTV összeállításában szó esik a produkció kihívásairól, a drámai karakterekről, valamint az előadás üzenetéről is. Hangkép.
Utószó Boldizsár Ildikóval a mesék csodálatos világáról
2024. nov. 23.
A városunkban született és felnőtt író, etnográfus mesekutató és -terapeuta lesz a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) és a Kálvin János iskola közös programjának következő vendége: a Városháza házasságkötő termében kalandozhatunk a mesék birodalmában kedden délután.