Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Elsők voltunk Európában…

Várkonyi Balázs - 2016. január 18. 7:03

A nevezetes erdélyi város, Torda cseppet sem szűkölködik szépségekben. Legismertebb híressége a település nevét viselő mészkőhasadék. Jókai

Jókai Mór szerint ez „a vulkáni alkotás egyik legbámulatosabb remeke”, ahol „a sziklaőrlő idő görgeteg kőzuhanyokká porlasztotta a bércfalat”. A kettérepedt hegylánc megrendítő látványa turisták tömegét vonzza a Tordai-hasadékhoz.

A város építészeti kincsei között a legbecsesebb a XIV. században emelt, majd négy évszázad múltán újjáépített ősi templom. A védelméül szolgáló várfalat egykor pompás kis bástyák tagolták. Ezek többségét az idő elpusztította, de egyetlen szépséges darabjuk máig is őrt áll. A templomnak az idők során három felekezet volt a gazdája: a katolikusok után az unitáriusok birtokában volt, a mai időkben pedig a református egyházé. Ez a többszöri tulajdonosváltás szimbolikus értékű is, egyben emlékeztet egy nagyon fontos, Tordához kötődő történelmi eseményre.

A város sokszor volt országgyűlés színhelye. Az első, amelyet dokumentumok is igazolnak, 1288-ban zajlott, de ahogy Erdély legendás tudós krónikása, báró lengyelfalvi Orbán Balázs rámutat: „Több irónk s azok nyomán Kőváry László is állitja, de a törvényekben is nyoma van, hogy Erdély országgyülései a legrégibb időtől – mondhatnók Szent István korától fogva – Tordán és a mellette levő Keresztesmezőn tartattak.”

Négy és fél évszázada, 1568 januárjában a nemesi küldöttek itt hoztak meg egy korszakos fontosságú döntést: Európában elsőként törvényt alkottak a vallásszabadság védelmére. Megteremtődött a katolikus, a luteránus, a kálvinista és az unitárius hitelvek szabad terjesztésének alapfeltétele. Ez a törvény bekerült Erdély alkotmányába, mely alkotmány ettől fogva a három nemzet – a magyar, a székely és a szász –, valamint a négy vallás egyenjogúságának alapelvére épült.

Az 1568. évi tordai országgyűlés kivételes jelentőségű döntésére mindig is tisztelettel emlékezett a magyarság. Példaadó történelmi tanulsága ma különösképp fontos üzenet.

A rovat további hírei: Kultúra

Koncert, kiállítás, játszótéri ismeretterjesztés

Koncert, kiállítás, játszótéri ismeretterjesztés

2024. ápr. 19.

Mindezek ráadásul egy hétvégén, szombaton és vasárnap várják a muzsika, a művészet és a tudomány híveit – három helyszínen. Hírcsokor.

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

2024. ápr. 18.

Tárlatvezetésről tudósít a DSTV összeállítása. A Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) látható Töredékes emlékezet című kiállításon Boros Lili műtörténész,  a bemutató kurátora, valamint Asztalos Zsolt képzőművész vezette körbe az érdeklődőket. Hangkép.

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

2024. ápr. 17.

Nagyszabású bemutatóra, valamint rangos szakmai tanácskozásra készül a Magyar Papírmúzeum: a kalligráfia témájára fókuszáló programra pénteken várják a vendégeket.

Jótékonysági pedagóguskoncert – pénteken újra a gyermekosztály javára

Jótékonysági pedagóguskoncert – pénteken újra a gyermekosztály javára

2024. ápr. 16.

Gazdag műsorral, színes repertoárral és sok-sok fellépővel rendezik az immár 27. hangversenyt – a közönséget az evangélikus templomban várják pénteken délután!

DSTV: Pentelei Molnár János nyomában

DSTV: Pentelei Molnár János nyomában

2024. ápr. 16.

Pentelei Molnár János halálának novemberben lesz a száz éves évfordulója, derül ki a DSTV összegzéséből. A Dunapentelén született festőművész családi hátterét és formátumos életművét Kronászt Margit történész, muzeológus elevenítette fele. Hangkép.

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Țagai Sasok"

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Țagai Sasok"

2024. ápr. 14.

Sportfilmmel folytatódik a Szabad Szemel című sorozat a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D): a KineDok idei terméséből ezúttal a Țagai Sasok című román alkotást láthatják.

DSTV: a mesevilág varázsa a könyvtárban

DSTV: a mesevilág varázsa a könyvtárban

2024. ápr. 12.

Különleges csodabirodalommal foglalkozik a DSTV összeállítása. A József Attila Könyvtárban a foglalkozások fontos eleme az élőszavas mesemondás – ennek műhelytitkaiba nyerhetünk most betekintést. Hangkép.