Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Ma van vízkereszt napja

Vass Ádám - 2016. január 6. 9:07

Vízkereszt ünnepéről, azaz január 6-áról mindenkinek elsőként az jut eszébe, hogy ilyenkor szedjük le a karácsonyfát. Ez az ünnep azonban ennél sokkal többről szól.

Honnan ered? Kiktől eredeztetjük? Mit jelent maga az ünnep? Vámos Gabriellával, az Intercisa Múzeum néprajzos – muzeológusával beszélgettünk vízkereszt ünnepéről.

-Háromkirályok napjának is nevezik magát a vízkeresztet, és ez a karácsonyi ünnepkörnek a zárónapja (ezért is kell ezen a napon leszedni a karácsonyfát), illetve a farsangi időszaknak a kezdete. Ez zárja le a karácsonyi ünnepkört, aminek az volt a lényege, hogy ez legyen az elcsendesedés időszaka. Ez fordul meg farsang idején, amikor egy feje tetejére állított világgal találkozunk majd. Vízkereszthez igazán világi programok nem kapcsolódnak, sokkal fontosabb az ünnep vallási tartalma, világiasabb szokások inkább a farsanghoz kapcsolódnak. A vízkereszt a keleti egyházban Jézus születésének napja, viszont a nyugati egyházban több szokás is kapcsolódik hozzá. A legfontosabb a római katolikus hagyományban a vízszentelés (vagy házszentelés). Ez történhetett úgy, hogy a pap, a kántor, vagy a ministránsok házról házra jártak és megszentelték a házat, vagy úgy, hogy a templomban megszentelt vizet a hívek hazavitték és egy kitüntetett helyre, például a bejárati ajtó mellé tették. Ez végig is kísérte az embereket a bölcsőtől egészen a halálig, hiszen megöntözték vele az újszülött gyereket, a gyermekágyas asszonyt, az éppen esketésre váró menyasszonyt és vőlegényt, vagy éppen a haldoklót, hogy könnyítsenek a szenvedésein. A legfontosabb a víz gyógyító erejébe vetett hit, ami az ünnep nevében is megjelenik -meséli a DO-nak a hagyományos szokásokat Vámos Gabriella

De nem maradhat el az ünnep hagyományos népszokások nélkül. Ezek, mint elmondta, valójában ugyanolyan dramatikus népszokások, mint amiket már megismertünk akár a betlehemezés alatt, akár más adománygyűjtő szokásoknál.

"A népi kultúrában a háromkirály-járás szokása kapcsolódik ehhez a naphoz. Ez jellegét tekintve valójában a betlehemi hagyományból, a betlehemezésből szakadt ki és vált önállóvá. Ilyenkor lány- és fiúgyermekek öltöztek be akár még püspöknek is, és jártak házról házra és adtak elő egy rövid előadást. Ennek is volt egy adománygyűjtő funkciója. " - Az ezt követő időszak ugyanis már a farsangi időszak része.

Természetesen vízkereszthez is tartoznak időjárás jóslatok. Például ha vízkereszt napján csurog az eresz, vagy süt a nap, akkor hosszú lesz a tél, de ha hideg idő lesz akkor hamar jön a tavasz.

A rovat további hírei: Kultúra

Koncert, kiállítás, játszótéri ismeretterjesztés

Koncert, kiállítás, játszótéri ismeretterjesztés

2024. ápr. 19.

Mindezek ráadásul egy hétvégén, szombaton és vasárnap várják a muzsika, a művészet és a tudomány híveit – három helyszínen. Hírcsokor.

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

2024. ápr. 18.

Tárlatvezetésről tudósít a DSTV összeállítása. A Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) látható Töredékes emlékezet című kiállításon Boros Lili műtörténész,  a bemutató kurátora, valamint Asztalos Zsolt képzőművész vezette körbe az érdeklődőket. Hangkép.

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

2024. ápr. 17.

Nagyszabású bemutatóra, valamint rangos szakmai tanácskozásra készül a Magyar Papírmúzeum: a kalligráfia témájára fókuszáló programra pénteken várják a vendégeket.

Jótékonysági pedagóguskoncert – pénteken újra a gyermekosztály javára

Jótékonysági pedagóguskoncert – pénteken újra a gyermekosztály javára

2024. ápr. 16.

Gazdag műsorral, színes repertoárral és sok-sok fellépővel rendezik az immár 27. hangversenyt – a közönséget az evangélikus templomban várják pénteken délután!

DSTV: Pentelei Molnár János nyomában

DSTV: Pentelei Molnár János nyomában

2024. ápr. 16.

Pentelei Molnár János halálának novemberben lesz a száz éves évfordulója, derül ki a DSTV összegzéséből. A Dunapentelén született festőművész családi hátterét és formátumos életművét Kronászt Margit történész, muzeológus elevenítette fele. Hangkép.

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Țagai Sasok"

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Țagai Sasok"

2024. ápr. 14.

Sportfilmmel folytatódik a Szabad Szemel című sorozat a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D): a KineDok idei terméséből ezúttal a Țagai Sasok című román alkotást láthatják.

DSTV: a mesevilág varázsa a könyvtárban

DSTV: a mesevilág varázsa a könyvtárban

2024. ápr. 12.

Különleges csodabirodalommal foglalkozik a DSTV összeállítása. A József Attila Könyvtárban a foglalkozások fontos eleme az élőszavas mesemondás – ennek műhelytitkaiba nyerhetünk most betekintést. Hangkép.