Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Címlap

Top nav left

  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő
2026. már. 20. Klaudia
FacebookYoutube
  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
főoldal
Menü
Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Sorskönyvben ötven év képalkotása

Kultúra
könyv
Dunaújváros

facebook megosztás

Pálinkás István - 2016. jan. 19., 12:33

Impozáns könyvet, egyben városi kultúrtörténeti jelentőséggel bíró kiadványt mutatnak be szerdán a Kortárs Művészeti Intézetben. Az Úton címet viselő, Gáspár Aladár festőművész alkotásait és verseit tartalmazó könyv Dunaújváros és Székesfehérvár önkormányzatának támogatásával jelent meg.

Az elmúlt évtizedekből összeállított válogatás 1971-től építkezik Gáspár Aladár lírájával és képeivel, egyfajta összegzését adva a maga mögött tudható útnak. Ám mint mondta, ennek koránt sincs vége, hiszen a képalkotás szinte minden pillanatban zajlik benne, arról nem is beszélve, hogy jelenleg egy prózaköteten is munkálkodik:

-Ez egy sorskönyv, ötven év. Az első időszak nincsen benne, de amikor önmagára ébredt az ember a hetvenes években, onnantól datálható egy pálya. Életút. Érdekes ügy volt ez, pályakezdőként egyfajta kényszerpályás, mert muszáj volt kenyeret keresni. Perkátán kezdtem, s a politikának is meg kellett felelni, mindenfajta politikai elkötelezettség nélkül, mert egy pedagógustól is voltak elvárások. Nagyjából mégis öntudatlanul, mert vittek az évek, az események.

 

Utazni szerető embernek ismerik.

Mondják, ahhoz nem kell elutazni, hogy valahol legyen az ember. Én világ életemben szerettem utazni, mert a megszokott környezetből kiszakadva élmények érnek, érzések keletkeznek bennem. Az alkotótáborok megint érdekes dolgok, hiszen az a miliő, az az atmoszféra, ami az ott lévőket éri, körülveszi, a munkakedvükre is és az alkotói gondolataikra is hatással van. Az alkotó ember alapvetően magányos, nagy barátságok nem születtek.

Évtizedekre visszatekintve, képein egy idő után kilép a síkból a térbe…

A nyolcvanas évek végén történt ez. Addig síkban lévő, illuzórikus képeket festettem különböző felfogásban, mint expresszionista, szürrealista, egy időben romantikusakat is. Aztán rájöttem, hogy irodalmiaskodóak, teátrálisak, a képzőművészetnek meg nem feltétlenül ez a dolga. Volt egy alkalom, hogy szobrászoknak képet, festőknek szobrot kellett alkotni a KMI-ben. Én egy fehér, antik szobrot készítettem, s mivel fehérre volt festve, a fény volt fontos számomra, mint kifejezőeszköz. Aztán az oszlop négy oldalára kiterítve kép is lehet ebből, mindenféle képtöredékekkel. Így jött létre a síktér-plasztika. Ezek már konkrétak, nem illuzórikusak, és szembe lehetett állítani egymással.

A rovat további hírei: Kultúra

DSTV: újra zenélt a cukrászda

2026. már. 19.

Vannak a városban közkedvelt, időről-időre visszatérő sorozatok. Ilyen a Zenélő Cukrászda is, amely legutóbbi felvonására stábunk is meghívást kapott. Hangkép.

ICA-D: két nőművész közös bemutatkozása

2026. már. 17.

A Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) új, Ways of Being című kiállítása két meghatározó nőművész munkásságát hozza párbeszédbe: Lőrincz Rékáét és El-Hassan Rózáét. Közös tárlat, sőt, közös alkotások sora csalogatja a vendégeket – a megnyitó szombaton lesz!

DSTV: levelezőlap lett a hónap műtárgya

2026. már. 17.

Farsangi témával folytatódott az Intercisa Múzeum múltidéző sorozata, derül ki a DSTV összeállításából. A hónap műtárgya különleges képes levelezőlap lett – fotója pentelei mulatságok helyszínén készült, ott, ahol a "torkos csütörtök" és a "bőgőtemetés" is zajlott régen. Hangkép.

Örömfotós várostárlat a könyvtárban

2026. már. 16.

Fotókiállítással folytatódik a társművészeti programok sora a József Attila Könyvtárban: az Így látjuk MI! örömfotós facebook csoport tagjainak bemutatójára csütörtökön délután várják a vendégeket.

DSTV: aranykorszellem a Bartók galériájában

2026. már. 16.

Új kiállítás fogadja a Bartók Kamaraszínház látogatóit, derül ki a DSTV összegzéséből. Az Aula Galériában Vidovits Iván figurális olajfestményei csalogatják a vendégeket Az öltöztetőnők aranykora című tárlaton. Hangkép.

DSTV: restaurátori rejtelmek a múzeumban

2026. már. 15.

Ismét betekintést engedtek a történelem- és régiségkedvelők számára az Intercisa Múzeumban, derül ki a DSTV összegzéséből. Sok érdeklődő látogatott el a restaurátorműhelybe, ahol a munkafolyamatokkal és a múlt, a történelem kincseivel ismerkedhettek. Hangkép.

Kortárs divatbemutatóval csalogat az ICA-D

2026. már. 10.

Nem mindennapi társművészeti programmal folytatódik az események sora a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) – kollégánk, Veres Viktória divatbemutatójára várják az érdeklődőket Wawes/Hullámok címmel pénteken délután.

  • További hírek

Friss hírek

  1. DSTV: mozgalmas iskolai napok

  2. A kiberbiztonságról a Római Civil Házban

  3. DSTV: újra zenélt a cukrászda

  4. Két vereség a megyei rivális ellen

  5. Megállíthatatlanul terjed a netes csalás

Videók

Embedded thumbnail for DSTV: mozgalmas iskolai napok

DSTV: mozgalmas iskolai napok

Embedded thumbnail for DSTV: újra zenélt a cukrászda

DSTV: újra zenélt a cukrászda

Embedded thumbnail for DSTV: tiszta környezetért Dunaújvárosban

DSTV: tiszta környezetért Dunaújvárosban

Top hírek

  1. Így ünnepelte március 15-ét a város (galéria)

  2. Választás 2026: már végleges a szavazólap

  3. Konyhatűzhöz riasztották a lánglovagokat

  4. Új szakképzési bázis épül Dunaújvárosban

  5. „Tiszta udvar, rendes ház” a Technikumban

Galéria

Március 15-i ünnepség

Veres Viktória bemutatója a Kortárs Művészeti Intézetben

FitCity Dunaújváros (2026. március)

Dunaújváros Hetilap

XV. évfolyam 10. szám - 2026.03.13.

2025. © DS Média Kft. •  Médiaajánlat • Szerzői jogok • Adatvédelem • Impresszum • Közéleti hetilap • RSS

  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő