Dunaújváros Hetilap

Elismerték a város esélyegyenlőségi munkáját

Molnár Emese - 2016. április 17. 16:01

Hat önkormányzat, köztük városunk önkormányzata kapta idén a Fogyatékos Emberek Szervezeteinek Tanácsa elismerését, a Befogadó Magyar Település díját. Az elismerést Kövér László házelnök és Földesi Erzsébet, a Tanács elnöke adta át az Országházban Vargáné dr. Sürü Renátának, városunk jegyzőjének.

Ez a díj a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ Egyezményben megfogalmazott szemlélet erkölcsi jutalmazása. Az ünnepségen Ságiné Schilling Judit esélyegyenlőségi referens ismertette az önkormányzatunk elmúlt öt évben tett intézkedéseit, fejlesztéseit, amelyekkel jelenleg is segítik és megkönnyítik a városban élő fogyatékos, illetve hátrányos helyzetű emberek életét.

Ságiné Schilling Judit személyügyi ügyintézőként dolgozott a hivatalban. Jópár éve elvégezte az esélyegyenlőségi és kisebbségvédelmi igazgatási szakértő szakot a Corvinus Egyetemen.

- Amikor beléptünk az Unióba éreztem, láttam, hogy ezen a területen tenni kell. 2012-től van az önkormányzatnak esélyegyenlőségi referense. Először napi négy órában, de idén már nyolc órában végzem az esélyegyenlőséggel kapcsolatos ügyeket. Napi kapcsolatban vagyok a szervezetekkel  igénylik, kérik is a segítséget- mondta lapunknak Ságiné Schilling Judit.

Arról is beszélt, hogy a közgyűlés 2013-ban fogadta el a város öt évre szóló Esélyegyenlőségi Programját. Kormányrendelet alapján öt hátrányos helyzetű célcsoportot határozott meg benne. A program első két évében a fogyatékkal élők, valamint a romák és mélyszegénységben élők megsegítésére fordítottak kiemelt figyelmet. A segítség pedig szerteágazó, a pályázatok figyelésétől, megírásától kezdve, a társadalmi elfogadást célzó programokon, a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásán, az általános iskolásoknak szervezett esélyórákon át, bármiféle ügyintézésig bezáróan igyekeztek megkönnyíteni a szervezetek működését, munkáját, erősíteni az elfogadást.

- Fontos szempont, hogy a fogyatékkal élők is részt vehessenek a város életében. A közgyűlés  bizottságaiban három fogyatékossággal élő szervezet képviselője is részt vesz, akik állandó megbízottként segítik a bizottság munkáját. A célunk az előítéletek csökkentése, a tolerancia növelése, a sajnálat helyett az elfogadás és a felelősség tudatosítása- mondta a referens.

Ezt a célt szolgálta például az is, amikor tavaly arra kérték a civil szervezeteket, regisztrálják magukat az önkormányzatnál. Negyvenkilenc szervezet jelentkezett be, amelyek részére például folyamatosan figyeli az aktuális pályázatokat Ságiné Schilling Judit. Az önkormányzat civil rendeletet is létrehozott, emellett támogatási pályázatot is kiírt részükre (ahogy a helyi sport- és kulturális szervezetek, egyesületek részére is).

A program másik három célcsoportja, akikre az elkövetkezendő időszakban kiemelt figyelmet fordítanak, a gyermekek, a nők és az idősek segítése. A referens elmondta, mindenkihez szeretnének eljutni. Az önkormányzat alapfeladatai közé tartozik a gyermekvédelmi- és szociális ellátó rendszer jogszabály által nevesített feladatainak működtetése. Ezek ellátására több intézmény működik városunkban, bölcsőde, óvoda, idősek otthona, hajléktalanellátó központ, Útkeresés Segítő Szolgálat, Pedagógiai Szakszolgálat, Nevelési Tanácsadó, Jószolgálati Otthon, Móra Ferenc Egységes Gyógypedagógiai és Módszertani Intézmény. De a most elnyert pályázat is azt a plusz munkát ismeri el, amellyel az alapfeladatok ellátásán túl segítik az esélyegyenlőség fenntartását, fejlesztését. Ilyen például az, hogy az önkormányzat együttműködési megállapodást kötött a városban működő mind a négy polgárőr szervezettel akik járőröznek, ellenőrzik a külterületeket, ahol egyedül élőket, az idősek. A polgárőr szervezetek egy-egy személyt delegálhattak a bizottságokba, ahol beszámolnak a tapasztalatokról, javaslatokat tehetnek.

- Mióta ebben a munkakörben dolgozom nem volt olyan, hogy az önkormányzat akár polgármesteri, akár közgyűlési határozattal, ne támogatta volna a kérelmezőket. Bárki hozzánk fordult, segítséget kapott az önkormányzat anyagi lehetőségeihez mérten. Nagyon büszke vagyok erre a mostani elismerésre is. Ezt az utat szeretnénk folytatni a továbbiakban is- hangsúlyozta Ságiné Schilling Judit.

Nem ez volt az önkormányzat első elismerése az esélyegyenlőségért tett intézkedéseiért. 2014 decemberében a „Jobb velünk a világ” elnevezéssel a Fogyatékos Emberek Világnapja alkalmából a Nemzeti Színházban megrendezett gálaműsoron vehettek át elismerést a fogyatékos, sérült emberek élethelyzetének javítása érdekében végzett munkáért. Az önkormányzat segített a helyi Roma Nemzetiségi Önkormányzat pályázatának megírásában is, amiért 2015-ben a  „Legjobb Önkormányzati Gyakorlatok Program” első helyezését érdemelték ki, és megkapták az Innovációs Díjat is. Most pedig 2016-ban elnyerték az 50.000 fő alatti lélekszámú település kategóriában a Befogadó Magyar Település díjat.

Az Önkormányzat vezetése minden szükséges intézkedést megtesz annak érdekében, hogy az esélyegyenlőség elve a gyakorlatban is érvényesüljön.

A rovat további hírei: Közélet

DSTV: átadták a Dunaújváros Sportjáért díjakat

DSTV: átadták a Dunaújváros Sportjáért díjakat

2025. feb. 16.

Az írásos beszámolót már csütörtökön elolvashatták az érdeklődők, most azonban a DSTV felvételein is megmutatjuk a Dunaújváros Sportjáért díjainak átadását. Hangkép.

Feszültség a kereslet és kínálat között – ez jellemzi most a város ingatlanpiacát

Feszültség a kereslet és kínálat között – ez jellemzi most a város ingatlanpiacát

2025. feb. 14.

A magyar ingatlanpiac dinamikus változása tovább folytatódik az új év beköszöntével is. A piacot jelenleg ellentétes hatások érik – és ez rányomja a bélyegét a városi ingatlanpiacra is, derül ki a Creditline értékelése alapján készült összegzésből. Elemzés.

Pályázati felhívás önkormányzati ingatlan értékesítésére

Pályázati felhívás önkormányzati ingatlan értékesítésére

2025. feb. 14.

Dunaújváros önkormányzata nyilvános pályázatot ír ki a kizárólagos tulajdonában álló alábbi ingatlan értékesítésére. Figyelem, közeleg a határidő! 

Elfogadta a költségvetést a közgyűlés

Elfogadta a költségvetést a közgyűlés

2025. feb. 13.

Huszonkilenc napirend várt a képviselőkre a  csütörtöki közgyűlésen. A legfontosabb téma Dunaújváros 2025. évi költségvetési tervezete volt, amelynek tárgyalása nagyobb képviselői érdeklődést váltott ki, végül többséggel megszavazta, és így el is fogadta a testület a költségvetési rendeletet.

Egykori úszó és elhunyt jégkorongozó érdemelte a Dunaújváros Sportjáért díjat

Egykori úszó és elhunyt jégkorongozó érdemelte a Dunaújváros Sportjáért díjat

2025. feb. 13.

Sportlegendákat díjazott az önkormányzat: a dunaújvárosi jégkorong fontos személyisége, Győri Tamás Dunaújváros Sportjáért posztumusz elismerésben, míg Bene Vera, a helyi az úszósport meghatározó alakja Dunaújváros Sportjáért díjban részesült. A szféra legrangosabb önkormányzati elismeréseit Pintér Tamás polgármester adta át a csütörtöki közgyűlésen. 

Ötven év a vasműben, közel huszonöt az önkormányzat közgyűlésében

Ötven év a vasműben, közel huszonöt az önkormányzat közgyűlésében

2025. feb. 11.

Tóth Kálmán a 9-es választási körzet önkormányzati képviselője. Ő az, akinek a nevéhez különleges, vagy inkább nem hétköznapi számadatok is köthetők. Tóth Kálmán kis megszakítással 2002 óta, közel 25 éve önkormányzati képviselő, kereken 50 évet dolgozott a Dunai Vasműben. Talán kevesebben tudják róla, hogy Dunaújváros rekorder önkéntes véradója, már 156 alkalommal vállalta a „csapolást”.

Felújított padokkal a pihenni vágyókért

Felújított padokkal a pihenni vágyókért

2025. feb. 11.

Az életközösségek szépítéséhez nem kell mindig hatalmas beruházás. A közterületeken lévő padok felújítását már tavaly megkezdték a szakemberek, idén pedig városszerte folytatják. Mezei Zsolt általános hatáskörű alpolgármester tájékoztatott a gondozási munkálatokról.