Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Címlap

Top nav left

  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő
2026. már. 04. Kázmér
FacebookYoutube
  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
főoldal
Menü
Dunaújváros Hetilap

Megemlékezés a pentelei kitelepítés 75. évfordulóján

Közélet
Pentele Baráti Kör
megemlékezés
kitelepítés

facebook megosztás

Öcaline - 2025. nov. 29., 18:00

Szomorú évfordulót ünnepel a Pentele Baráti Kör közössége hétfőn: idén lesz 75 éve, hogy Pentelérő kitelepítették az osztályellenségnek bélyegzett lakosokat. Az ünnepi eseményen a DSTV műhelyének közreműködésével készült visszaemlékezést is bemutatják.

Ünnepi eseményen adózik a kitelepítés tragikus eseményére a Pentele Baráti Kör, valamint a Pentelei Nyugdíjas Klub, tudatta a DO-val Pálinkás Bertalan egyesületi elnök: december 1-jén, hétfőn 16 órai kezdettel a Pentele Klubházban tartják a megemlékezést. A Magyar út 35. alatt található közösségi program során 75 év távlatából idézik fel a tragikus eseményt: a kitelepítettek, érintettek, rokonok, barátok, ismerősök, tanúk legtöbbje már nem elérhető, de az utolsó szemtanúk nézőpontjából is bemutatják drámai szenvedéstörténetüket.

Az eseményen közreműködnek a Sándor Frigyes Zeneiskola növendékei, köszöntő megemlékezést mond Farkas Lajos, az Intercisa Múzeum igazgatója, majd az emlékezés virágait, koszorúit helyezik el a résztvevők az épületen lévő emléktáblánál.

A klubteremben ezt követően levetítik a két földönfutóvá tett család történetét idéző személyes visszaemlékezéseket – Radics István, felesége, lánya és fia történetét a Radics Györggyel készült interjú eleveníti fel, Farkas Lajos, felesége és gyermekeik sorsát Schlitterné Nyuli Anna foglalta írásba, a szöveget Pálfalvi János tolmácsolja. A felvételek a DSTV műhelye közreműködésével készültek.

Az emlékműsort követően bemutatják a pentelei érintettek és ismerőseik régi családi fotóit, majd kötetlen beszélgetés során idézik fel rokonaik, elődeik történetét az esemény résztvevői.

A program természetesen nyitott – várják a megemlékezőket!

(Archív fotó: Végh Zoltán)

A rovat további hírei: Közélet

Korlát épül és más fejlesztés is lesz

2026. már. 04.

A város egészét tekintve apró, ám a körzetben élők számára fontos fejlesztésről adott hírt Motyovszki Mátyás, a 3-as választókerület önkormányzati képviselője. A Római krt. 42-nél két korlátot is építenek a lépcsők mellé, ezzel is biztonságosabbá téve a közlekedést. 

Aktuális kérdés, kidolgozott megoldások

2026. már. 03.

A szociális szféra jeles képviselőivel egyeztetett hétfő délelőtt Barta Endre humán ügyekért felelős alpolgármester. A hajléktalanok kapcsán tavaly év végén is volt fórum, illetve a téma a közmeghallgatás során is előkerült – talán az időjárás, mint nehezítő tényező egy időre kikerült a képből.

DSTV: a szakmacsoportok egyeztettek

2026. már. 03.

A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összegzése arról, hogy jelzőrendszeri beszámolón vettek részt a szociális szféra képviselői az MMK-ban a közelmúltban. A gyermekvédelemben dolgozók köre mellett az összes szakmacsoport képviseltette magát, amely a szociális háló fenntartását végzi. Hangkép.
 

Itt a tavasz, nagyon várják a véradókat

2026. már. 01.

Több rendhagyó akció és kitelepülés csalogatta a véradókat az elmúlt hónapban, és a tavasz közeledtével is komoly terveket szövöget a Magyar Vöröskereszt Dunaújvárosi Területi Szervezete. A legfontosabb: folyamatos a vérigény, minden önkéntesre szükség lesz márciusban is!

DSTV: a tisztább közterületekért

2026. feb. 28.

Egész héten tartott a parkolók és a közterek takarítása a városban, derül ki a DSTV összegzéséből. Hatalmas munka az említett területek rendben tartása, hiszen az időjárás és a rongálók, szemetelők a rend és a tisztaság ellen dolgoznak. Hangkép.

Foglalkoztatási kerekasztalt szerveztek

2026. feb. 27.

Az előremutató kezdeményezés részeként Szabó Zsolt gazdasági és koordinációs ügyekért felelős alpolgármester többek között bemutatta a SteelCityZen projekt célját és tervezett megvalósítását. A meghívott vállalkozókat és potenciális munkáltatókat pedig Pintér Tamás polgármester köszöntötte. 

Május végéig meghosszabbították Mezei Zsolt letartóztatását

2026. feb. 26.

A Fővárosi Törvényszék friss közleménye szerint egészen május 28-ig meghosszabbították Mezei Zsolt, Dunaújváros általános hatáskörű alpolgármestere, a DK országgyűlési képviselőjelöltje letartóztatását.

  • További hírek

Friss hírek

  1. Éremeső a gyermekek gáláján

  2. Korlát épül és más fejlesztés is lesz

  3. Kiállítással és koncerttel csalogatnak

  4. Nem borult a papírforma a Pénzügyőr ellen

  5. DSTV: a "jószoli" hétköznapjai

Videók

Embedded thumbnail for DSTV: a "jószoli" hétköznapjai

DSTV: a "jószoli" hétköznapjai

Embedded thumbnail for DSTV: a szakmacsoportok egyeztettek

DSTV: a szakmacsoportok egyeztettek

Embedded thumbnail for DSTV: bevált menüsorok

DSTV: bevált menüsorok

Top hírek

  1. Szexuálisan bántalmazta nevelt lányát – vádemelés a vége

  2. Újabb online csalások – milliós kárral is!

  3. Illusztris díszvendég a filmbemutatón

  4. Focival emlékeztek egykori társaikra

  5. Megmutatták, milyen értékekkel bírnak

Galéria

IX. Szent Pantaleon Jótékonysági Bál

Kolbászfesztivál (2026)

FitCity Dunaújváros (2026. február)

Dunaújváros Hetilap

XV. évfolyam 8. szám - 2026.02.27.

2025. © DS Média Kft. •  Médiaajánlat • Szerzői jogok • Adatvédelem • Impresszum • Közéleti hetilap • RSS

  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő