Tovább bővül a családi csődvédelem
Szeptemberi indulása óta némileg egyszerűsödött a családi csődvédelem rendszere, mi közben a kormányhivatalok jogköre bővült a témában.
Az érdeklődés minden bizonnyal jelentősen nőni fog októbertől, amikor már nem csak lakásra, hanem bármire vonatkozóan lehet igényelni a segítséget. A magáncsőd rendszeréről, a beadási és elbírálási folyamatokról, valamint a csokról Pálvölgyi Ákos, a fővárosi kormányhivatal Gyámügyi és Igazságügyi Főosztályának vezetője beszélt a Rádió Orientnek.
Megszűntek a határidők, és most már folyamatosan lehet igényelnie annak a támogatást, akinek nincs köztartozása, veszélybe került a hitellel terhelt ingatlanja, a tartozása pedig meghaladja az ingatlan értékét, de nem haladja meg a 60 millió forintot. A kezdeti mérsékelt érdeklődés egyik oka lehet a korábbi hosszú, 100 és 400 oldal közötti terjedelmű anyag, ami azóta már jóval rövidebb lett, és a formanyomtatvány is egyszerűsödött. Pálvölgyi Ákos elmondta, hogy az elején bizonytalanság is övezte az addig ismeretlen intézményt, ma azonban már kevésbé tapasztalható ez, köszönhetően annak, hogy a kormányhivatal és a hitelintézetek munkatársai is beletanultak az eljárásba.
A kormányhivatalok szerepe nőtt az eljárások melegindításában, így a főosztályvezető mindenkinek azt javasolja, hogy inkább náluk nyújtsák be kérelmeiket, és ne a bankokban. Közgazdászok, jogászok segítenek elkészíteni a kérelmet a kormányhivatalokban, akik mostanra már komoly rálátást nyertek a témára, és életszerű tanácsokkal tudják ellátni nem csak azokat, akik jogosultak a családi csődvédelemre, de azokat is, akik egyéb hitelproblémával fordulnak hozzájuk. A bizalom növekedését jelzi, hogy míg kezdetben a telefonos érdeklődés volt jellemző, most már egyre többen jelennek meg személyesen.
A fővárosban jelenleg 91 folyamatban levő ügyről tud a kormányhivatal, 649-en keresték meg őket személyesen, és több mint 1400-an telefonon. A visszajelzések pozitívak, panasszal egyelőre nem szembesültek a hivatal munkatársai.
A Nemzetközi Valutaalap is dicsérte az eljárás bevezetését, melyről a főosztályvezető elmondta, hogy mindenki érdekét szolgálja, a hosszú időtartam - akár öt éves is lehet a folyamat – pedig sok mindenre elég kell, hogy legyen. A kérelem benyújtása után a hitelbírálat következik, és előfordul, hogy környezettanulmányt kérnek a hitelintézetek, amit a kormányhivatal végez, jegyzők közreműködésével. Pálvölgyi Ákostól azt is megtudhattuk, hogy sokan már most októberre készülnek, ahogy feltehetően jó páran térnek majd vissza hozzájuk azok közül is, akik az ingatlanjukra már megkapták a támogatást.
A csokkal kapcsolatban Pálvölgyi Ákos elmondta, hogy ha országosan nem is feltétlen ez a jellemző, náluk jelentős emelkedés tapasztalható a kérelmek számában. Tavaly májusban 1800-an igényelték náluk a kedvezményt, idén májusban pedig már 2800-an. Jellemzően a plusz szolgáltatás a népszerűbb, és a bankok is ezt preferálják, korosztályt és gyermekszámot tekintve vegyes az érdeklődés, de a főosztályvezető úgy látja, hogy a legfiatalabbak a legbátrabbak, azonban a 3 vagy többgyerekes szülők körében is egyre nő az érdeklődés.
A leggyakrabban arról érdeklődnek az emberek, hogy mi szükséges az igazolások beszerzéséhez, de az ingatlannyilvántartásba bejegyzett jelzálog törlésével kapcsolatban is jellemzőek a kérdések. Ez utóbbihoz a kormányhivataltól kell engedélyt kérni, amihez a hitelintézettel kötött szerződésre és a különböző, az ingatlannal kapcsolatos szerződésekre, engedélyekre van szükség. Sűrűn felmerül még egy-egy elutasított csok kérelem kapcsán a felülvizsgálat lehetősége. Ezt a kormányhivataltól, majd újabb nemleges válasz esetén illeték megfizetése után a kincstárnál is lehet kérvényezni.
Pálvölgyi Ákos kiemelte az e-mailes tájékoztatást, mely által a legegyszerűbben meg tudnak válaszolni minden kérdést, de telefonon és személyesen a kormányhivatalokban is készségesen állnak a kérelmezők rendelkezésére.
-OPH-
A rovat további hírei: Közélet
Örökmozgó 90 éves városlakót köszöntöttek
2025. júl. 03.
Süt, főz, takarít, hímez és rengeteget olvas – az egykori könyvtáros Kelényi Gizella Gizi néni 90 éves lett, de állítja: nem tud egy helyben ülni, folyton csinálnia kell valamit. Az örökmozgó szépkorút az önkormányzat nevében Barta Endre alpolgármester köszöntötte az otthonában.
Sorra végzik a praktikus fejlesztéseket
2025. júl. 03.
Már beszámoltunk a Római városrészt érintő fejlesztésekről. A Váci Mihály utcai járdaszakasz el is készült, jelenleg a védőnői tanácsadó előtt folyik a munka. A körzet képviselője, Barta Endre alpolgármester számolt be mindezekről.
Visszanyeri fényét a Szentháromság tér – régi helyére kerül a Szentháromság-szobor
2025. júl. 02.
Újra régi fényében tündökölhet a Mondbach-kúria előtti tér: 20 millió forintos állami támogatásnak köszönhetően visszakerül eredeti helyére a Szentháromság-szobor, emellett a kistemetőben található Szitányi-kápolna is megújulhat.
Vass Zoltánt választották a DKIK elnökévé
2025. júl. 02.
A Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara (DKIK) rendkívüli tisztújító küldöttgyűlésén Vass Zoltán elnökségi tagot választották meg elnöknek hétfőn.
"Nagy köszönettel tartozunk az időseknek"
2025. júl. 01.
A Campus Étterem adott otthont egy szívmelengető eseménynek – a régóta fiatal generációk képviselői gyűltek össze a jó hangulatú délutánra. A vigadalmon Szabó Zsolt gazdasági és koordinációs alpolgármester is köszöntötte az idős városlakókat.
Dr. Vántus Judit érdemelte a Dunaújváros Közszolgálatáért Díjat
2025. jún. 27.
A szféra legrangosabb elismerését a köztisztviselők napja alkalmából rendezett ünnepségen vehette át a vagyonkezelési osztály vezetője a Városháza "C" szárnya emeleti rendezvénytermében ma délelőtt. Méltatás.
DSTV: Rejtő János szép, íves pályája
2025. jún. 27.
Gazdag és szerteágazó életpálya áll Rejtő János mögött, derül ki a DSTV összegzéséből. A neves műszaki szakember hatalmas tudását a villamosipar területén kamatoztatta, jelenleg is fáradhatatlanul kutatja a megújuló energiaforrások kínálta lehetőségeket. Portré, hangkép.