Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Gyergyószárhegyi művész Baracson

doszerk - 2016. július 28. 12:38

A jelenkori székelység egyik legismertebb művésze, Angi István keze alatt formálódik Baracs község legújabb szobra, amelyet a tavaly átadott szoborparkban állítanak fel.

A különleges „jelenség” a kackiás bajszú, hosszú szakállú, érdeklődő tekintetű ember, akiről már a külső jegyek alapján eldönthető, igazi művész lélek. A Gyergyószárhegyről érkezett Angi István, aki a szomszédjában lévő Lázár-kastély művészei között nőtt fel, már kilenc éves korában kalapácsot, vésőt fogott a kezébe, hogy megismerkedjen a kőfaragás mesterségével. Közben nyitott szemmel járt az egykor szebb időket megélt kastélyban tevékenykedő festők, grafikusok, szobrászok között, akiktől elleste tudományukat, aztán a saját arculatára formálta. A fenyők országában később a fafaragás mesterségét megtanulva készültek első szobrai, hangszerei, majd saját kovácsműhelyében elkészítette a rá jellemző késeit, bicskáit. Közben kitanulta az ácsmesterséget, így egyre több székelykapu nőtt ki kezei alól, melyek Magyarországon is több helyen láthatók.

Mint elmondta, a fával úgy kell foglalkozni, mint a nőkkel, ha kell, finom mozdulatokkal simogatva őket, de szükség esetén nem árt az erős kéz sem. Európa számos országában láthatók festményei, szobrai. Pihenésre soha nincs ideje, állandóan úton van. Most Baracs állomásozik, ahová Horváth Béla tanár jóvoltából jutott el, akivel több évre visszanyúló barátság köti. Fából készít szobrot, melyhez az ihletet a magyarság őstörténete, a helyi emberekkel történő beszélgetés, és saját művészi arculata adja, így a székely motívumok között megbújva megtalálhatók a csak rá jellemző formák is. Nagy fába vágta a vésőjét akkor, amikor megtervezte a közel három méteres alkotást. Miközben repülnek a forgácsok, ő már a jövőt tervezi, hiszen a pár nap alatt annyira megszerette Baracsot, hogy elmondása szerint biztosan a jövő évben is a község vendége lesz, ahol művészeti táborban fogja megtanítani mozdulatait az érdeklődő gyermekek és felnőttek számára.

A rovat további hírei: Kultúra

Koncert, kiállítás, játszótéri ismeretterjesztés

Koncert, kiállítás, játszótéri ismeretterjesztés

2024. ápr. 19.

Mindezek ráadásul egy hétvégén, szombaton és vasárnap várják a muzsika, a művészet és a tudomány híveit – három helyszínen. Hírcsokor.

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

DSTV: a töredékes emlékezet kiállítása

2024. ápr. 18.

Tárlatvezetésről tudósít a DSTV összeállítása. A Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) látható Töredékes emlékezet című kiállításon Boros Lili műtörténész,  a bemutató kurátora, valamint Asztalos Zsolt képzőművész vezette körbe az érdeklődőket. Hangkép.

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

Kalligráfia: konferencia és kiállítás a papírmúzeumban

2024. ápr. 17.

Nagyszabású bemutatóra, valamint rangos szakmai tanácskozásra készül a Magyar Papírmúzeum: a kalligráfia témájára fókuszáló programra pénteken várják a vendégeket.

Jótékonysági pedagóguskoncert – pénteken újra a gyermekosztály javára

Jótékonysági pedagóguskoncert – pénteken újra a gyermekosztály javára

2024. ápr. 16.

Gazdag műsorral, színes repertoárral és sok-sok fellépővel rendezik az immár 27. hangversenyt – a közönséget az evangélikus templomban várják pénteken délután!

DSTV: Pentelei Molnár János nyomában

DSTV: Pentelei Molnár János nyomában

2024. ápr. 16.

Pentelei Molnár János halálának novemberben lesz a száz éves évfordulója, derül ki a DSTV összegzéséből. A Dunapentelén született festőművész családi hátterét és formátumos életművét Kronászt Margit történész, muzeológus elevenítette fele. Hangkép.

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Țagai Sasok"

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Țagai Sasok"

2024. ápr. 14.

Sportfilmmel folytatódik a Szabad Szemel című sorozat a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D): a KineDok idei terméséből ezúttal a Țagai Sasok című román alkotást láthatják.

DSTV: a mesevilág varázsa a könyvtárban

DSTV: a mesevilág varázsa a könyvtárban

2024. ápr. 12.

Különleges csodabirodalommal foglalkozik a DSTV összeállítása. A József Attila Könyvtárban a foglalkozások fontos eleme az élőszavas mesemondás – ennek műhelytitkaiba nyerhetünk most betekintést. Hangkép.