Dunaújváros Hetilap

3.240.000 "NEM" a népszavazáson

doszerk - 2016. október 2. 19:33

Este hét órakor hivatalosan befejeződött a voksolás az ország 3177 településén kialakított 10 331 szavazókörben a vasárnap tartott országos népszavazáson. Az érvényes szavazatot leadók több, mint 98 százaléka voksolt a kötelező betelepítési kvóta ellen. A miniszterelnök alkotmánymódosítási javaslatot nyújt be.

Dr. Galambos Dénes, térségünk fideszes országgyűlési képviselője sikeresnek ítéli a népszavazás eredményét. Mint mondta, a választók elsöprő többsége elutasította a kötelező betelepítést. Megköszönte a megye választási körzetéhez tartozó, közel 27 ezer polgár szavazatát. A kormány most jogalkotásba kezd, hogy az alaptörvény módosításával hatékonyan meg tudják védeni az országot Brüsszel betelepítési tervétől.

Több mint hárommillió állampolgár ment el a vasárnapi népszavazásra, és mondta el véleményét a brüsszeli kötelező betelepítési kvótáról. A szavazók döntő többsége, 95 százaléka a kormány mellé állt a kérdésben, és nemmel szavazott a kényszerbetelepítésére. Az érvénytelen szavazatok aránya 5 százalék körüli. Ez egyébként azt is mutatja, hogy a kormánypárt továbbra is képes arra, hogy 2/3-os választási győzelmet arasson.

A népszavazás eredménye

 

21:40 Orbán Viktor alkotmánymódosítási javaslatot nyújt be

Orbán Viktor miniszterelnök alkotmánymódosítási javaslatot nyújt be a parlamentnek a vasárnapi kvótanépszavazás után, mert "az emberek akaratát rögzíteni kell az alaptörvényben".

Fotó:MTI
 

A kormányfő vasárnap, a kvótanépszavazás után a Fidesz-KDNP eredményvárójában, a Bálna Budapest épületében közölte: az EU-csatlakozásról szóló népszavazáskor 3 millió 56 ezer ember szavazott a belépés mellett, most pedig 3 millió 204 ezernél állnak a nem szavazatok, és nem ismertek még a határon túli magyarok szavazatainak nagy része.

Mintegy 15 százalékkal vettek részt most, mint a legutóbbi európai parlamenti választáson - tette hozzá Orbán Viktor, úgy értékelte: "a fegyver elég erős lesz Brüsszelben is".

Részvételi arány Fejér megye 04-es számú választóköerületében (Dunaújváros kivételével):

Település Részvételi arány(%)
Adony 39.94
Beloiannisz 38.70
Besnyő 44.00
Ercsi 38.25
Iváncsa 36.84
Kulcs 40.93
Nagyvenyim 41,12
Perkáta 36.27
Pusztaszabolcs 38.90
Rácalmás 40.62

 

Dunaújváros - Közel a negyven százalékhoz

 

Száz százalékos feldolgozottság mellett a részvétel a következőképp alakult Dunaújvárosban az országos népszavazáson: A szavazásra jogosult 39.060 polgárból 14775-en járultak az urnákhoz, ez városunk esetében 37,83 százalékos részvételi arányt jelent.

20:40 Részeredmény II.

Fejér megye - A szavazatok 85,52 százalékának összeszámlálása után

Összes leadott szavazat: 135 802
Érvényes szavazatok száma 127 879, ez az összes választópolgár számának 42,05 százaléka
- az igen szavazatok száma 2 078 (vagyis 1,62 százalék)
- a nem szavazatok száma 125 801 (vagyis 98,38 százalék)
Érvénytelen szavazatok száma 7814 

20:20 Részeredmény

Fejér megye - A szavazatok 66,32 százalékának összeszámlálása után

Összes leadott szavazat: 103 741
Érvényes szavazatok száma 97 927, ez az összes választópolgár számának 41,99 százaléka
- az igen szavazatok száma 2 197 (vagyis 2,24 százalék)
- a nem szavazatok száma 95 730 (vagyis 97,76 százalék)
Érvénytelen szavazatok száma 5 731 

20:00 Az NVI a részvételi adatokat az eredménnyel együtt közli

A Nemzeti Választási Iroda (NVI) a népszavazás 19 órai részvételi adatairól az eredménnyel együtt, várhatóan 22 és 23 óra között ad tájékoztatást - közölte az iroda elnöke.

Pálffy Ilona vasárnap esti, a választási központban tartott nemzetközi sajtótájékoztatóján azt mondta, a végleges magyarországi megjelenési arányt a szavazatszámláló bizottságok az eredmények közlésével együtt rögzítik az informatikai rendszerben.

Gulyás Gergely: elsöprő győzelem a kényszerbetelepítés elutasítóinak

Gulyás Gergely, a Fidesz alelnöke a felső korlát nélküli kényszerbetelepítést elutasítók elsöprő győzelmeként értékelte a vasárnapi kvótanépszavazást az exit pollra és a részvételi adatokra hivatkozva.

"A választópolgárok döntését (...) magunkra nézve kötelezőnek tekintjük" - mondta a politikus, a parlament alelnöke vasárnap este, a kvótanépszavazás lezárulta után a kormánypártok eredményvárójában, a Bálna Budapest épületében. Közölte: jogi értelemben a döntés az Országgyűlés kezében marad, de politikai értelemben a választók döntése "mindannyiunkat kötelez".

Gulyás Gergely az exit pollok és a napközbeni részvételi adatok alapján ismertette: a választási részvétel 45 százalék körül lesz, az érvénytelen szavazatok aránya 5 százalék alatt várható, a nem szavazatok száma pedig 95 százalék körüli többségben lesz az igenekkel szemben.

Fotó:MTI
 

A vasárnapi nap elsöprő győzelem a felső korlát nélküli kényszerbetelepítést elutasítóknak, továbbá mindazoknak, akik hisznek abban, hogy az erős Európai Unió alapjai csak az erős nemzetállamok lehetnek. Elsöprő győzelem azoknak is, akik hisznek a demokráciában, valamint abban, hogy a választókat közvetlenül érintő legfontosabb kérdésekben érdemes közvetlenül hozzájuk, a választópolgárokhoz fordulni - fogalmazott a Fidesz alelnöke, frakcióvezető-helyettese.

Nyilatkozatában köszönetet mondott azoknak, akik részt vettek a referendumon, és külön azoknak, akik ugyan nem a kormánypártok szavazói, de átlátták, hogy "egy olyan nemzeti ügyben kell kiállni Magyarország mellett, amely párthovatartozásra való tekintet nélkül évtizedekre határozza meg közös jövőnket".

Gulyás Gergely értékelése szerint ennek köszönhető az a "rendkívüli megerősítés", amely mögött - az exit poll felmérések alapján - több szavazó áll, mint amennyien annak idején a magyar EU-csatlakozást támogatták. A magyar választók akkor is és most is helyesen döntöttek - jelentette ki.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy 1990 óta a magyar választók között alig volt példa hasonló nagyságú összefogásra, "ha volt rá példa egyáltalán".

A népszavazást azért kezdeményezték, hogy a felső korlát nélküli kényszerbetelepítés brüsszeli ötletét megakadályozhassák, és "az elnyert felhatalmazással közelebb kerültünk ehhez a célhoz" - zárta szavait a fideszes politikus.

19:35 Lezárták az összes urnát

A szavazókörök bezárása után a szavazatszámláló bizottságok hozzákezdhetnek a voksok szétválogatásához és összeszámlálásához.

A szavazatszámláló bizottságoknak először több adminisztratív feladatot el kell végezniük, mielőtt az urnákat felbontanák: összecsomagolják az elrontott és fel nem használt szavazólapokat, és jegyzőkönyvben rögzítik a szavazáson megjelentek számát, csak ezek után bonthatják fel az urnákat.

A bizottságoknak ellenőrizniük kell, hogy az urnák sértetlenek-e, ha nem, akkor ezt rögzíteniük kell a rendkívüli események között. A bizottság dönt arról, hogy - az eset körülményeit is figyelembe véve - az urna sérülését figyelmen kívül hagyva belekeveri annak tartalmát a többi szavazólap közé, vagy a sérült urnát nem bontja fel.

Először a mozgóurnát bontják fel, megkeresik benne az ellenőrzőlapot, ha az nincs benne, az urnában lévő összes szavazólap érvénytelen. Ezután felbontják a szavazóhelyiségben használt urnákat, és azok tartalmát összekeverik a mozgóurnák tartalmával. Felbontják a borítékokat, kiveszik a szavazólapokat, és négy csoportba szétválogatják őket.

A bizottság különválogatja és csomagolja azokat a szavazólapokat, amelyeken nincs pecsét. A szavazólapok hátoldalára ráírják, hogy a bélyegzőlenyomat hiánya miatt érvénytelenek, majd kötegelik és a rendkívüli események jegyzőkönyvében rögzítik az ilyen szavazólapok számát, de ezt a szavazóköri jegyzőkönyvben nem kell feltüntetni.

Külön csoportba teszik a lebélyegzett, de érvénytelen szavazatokat (amelyeken egyetlen körben sincs, illetve több körben van x vagy + jel, vagy a választópolgár ceruzát használt). Érvényesnek fogadják el azt a szavazatot, amelyen egy körben van tollal írt x vagy + jel, és szétválogatják az érvényes "igen" és érvényes "nem" szavazatokat.

A szavazatszámláló bizottság a szavazatokat minden esetben legalább kétszer számolja meg. Az ismételt számlálást addig folytatja, amíg annak eredménye valamely megelőző számlálás eredményével azonos nem lesz.

A szavazatszámláló bizottság jegyzőkönyvvezetője a szavazatok első összeszámlálásának eredményéről haladéktalanul adatlapot állít ki, amelyet telefonon, telefaxon vagy az adatlapok szállításával azonnal továbbít a helyi választási irodához, amely haladéktalanul rögzíti azokat a választási informatikai rendszerben.

A szavazatszámláló bizottság a szavazatok megszámlálása után megállapítja a választás szavazóköri eredményét, a szavazatok összeszámlálásáról és a szavazóköri eredmény megállapításáról jegyzőkönyvet állít ki.

Azután, hogy a szavazatszámláló bizottság már megállapította a szavazókörben a szavazás eredményét, a szavazatok újraszámlálására csak jogorvoslati eljárás keretében van lehetőség, és arra kizárólag a jogorvoslatot elbíráló szerv jogosult. A szavazatszámláló bizottság a jegyzőkönyveket, választási iratokat, nyomtatványokat és szavazólapokat - az urnával együtt - haladéktalanul a helyi választási irodához szállítja.

-MTI/DO-

A rovat további hírei: Közélet

Professzionális fűnyíróval gazdagodtunk

Professzionális fűnyíróval gazdagodtunk

2025. ápr. 03.

Nem lehet azt mondani, hogy elöregedett lenne a város üzemeltetésében dolgozó géppark, hiszen öt évvel ezelőtt gyakorlatilag semmilyen sem volt a városi cégeknek. Így az elmúlt években szépen apránként kellett ezen a téren is fejleszteni. Most új fűnyíró állhat munkába.

A körzetben élőkkel egyeztetve terveznek

A körzetben élőkkel egyeztetve terveznek

2025. ápr. 03.

Dunaújváros életében is fontos, hogy a lakosság a felmerülő kérésekkel bátran fordulhasson a városvezetéshez. Így véli Barta Endre is, aki a 4-es választókerület képviselőjeként az ott élőkkel együtt szépíti az lakóközösséget. A szerdai lakossági fórumán is sok kérdést vitattak meg az egybegyűltek.

DSTV: kutyusokkal a kórházban

DSTV: kutyusokkal a kórházban

2025. ápr. 03.

Rendkívüli együttműködésről számol be a DSTV összeállítása. A Duna Dog Center és a Szent Pantaleon Kórház összefogása nyomán állatasszisztált terápiás módszereket is bevetnek – ráadásul nemcsak a betegek gyógyulásának segítése érdekében. Hangkép.

Előtérben az utánpótlás

Előtérben az utánpótlás

2025. ápr. 02.

A város és az egyesület együttműködésének szorosabbá fűzéséről is tárgyalt Szabó Zsolt gazdasági alpolgármester Tomanóczy Tiborral, a DSE Röplabda Akadémia ügyvezetőjével az egyesület U20-as női csapatának kedd esti edzésén.

Újra jelentős segítség a nyugdíjasoknak

Újra jelentős segítség a nyugdíjasoknak

2025. ápr. 02.

Húsvét alkalmából Dunaújváros szépkorúi ismét számíthatnak a rezsitámogatásra. A megemelt nyolc- és tízezer forintos összegeket a tavalyi évhez hasonlóan ezúttal is a távhő- és vízszámlákban írják jóvá. Összegzésünkben Pintér Tamás polgármester gondolatai mellett a kezdeményezéshez kapcsolódó tudnivalókról is olvashatnak.

Közeleg az év első lomtalanításának ideje!

Közeleg az év első lomtalanításának ideje!

2025. ápr. 01.

Mint arról már korábban beszámoltunk, ebben az évben is folytatja az önkormányzat a városrészenként meghirdetett lomtalanítási sorozatot. Az első Újtelepen lesz, most szombaton!

Gyászol a Bartók Kamaraszínház, elhunyt Török Imre

Gyászol a Bartók Kamaraszínház, elhunyt Török Imre

2025. már. 31.

Évtizedeken át volt a színház fontos háttérembere, tíz éven át az intézmény műszaki igazgatójaként dolgozott Török Imre – vasárnap távozott az élők sorából, nyugodjon békében! Búcsúszavak.