Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

A megtalált visszhang

Várkonyi Balázs - 2017. február 18. 8:15

Tihanyban jártam két hónapja. Sokadik zarándokutam volt ez. A hely mindig visszahúz. Nosztalgikus kényszer. Vállalom, pedig tudnivaló: a nosztalgia erősödése a végzetes öregedés legbiztosabb mutatója. Intő jel. Nálam ez a Tihany-szindrómát jelenti.

Hogyne húzna vissza, amikor annyi élmény ért ott! És olykor kudarc: például amikor nem voltam képes érthetően elmagyarázni az akkor ötéves gyermekemnek, hogy hová tűnt a tihanyi visszhang. Szegény, egyre csak hahózott, de alig kapott valamit vissza a hangjából. Odébb egy kapatos ötvenes azt ismételgette jó hangosan, hogy „szevasz, Jóska”, aztán mérgelődött, hogy nem tölti be a fél templomhegyet az ő üdvözlése.

Tényleg, hová tűnt – és egyáltalán, volt-e valaha az a híres tihanyi echó…? Volt hát, bizonyosság rá Csokonai Vitéz Mihály verse. Vagy éppen a tudós poéta, Garay János szava – ő regét is kerekített a különös tüneményről. 

A legenda szerint az egyszer volt szépséges királylányt némasággal verte meg a sors. Magányosan élt a hegyen, aranyszőrű kecskéit legeltette. Egyszer megpillantotta őt a tóban lakó hullámkirály, aki aztán a beteg fiának egy korsó kecsketejet kért. Kapott, ezért hálából feloldotta a leányt a némaság alól. A felgyógyult ifjú annak rendje szerint beleszeretett, ám az gőgös volt, kevélységében szóra se méltatta őt. A királyfi belehalt a bánatba. A feldühödött hullámkirály átkot küldött a szép hidegszívűre, ráadásul, hogy többé senki se láthassa, a sziklafalba zárta. Attól fogva a lány a saját hangját elveszítette, csak a másét volt képes visszhangozni.

Van, aki ma is hallani véli a visszhangot – pedig tényleg eltűnt. Létezésének is, megszűntének is van logikus magyarázata. A XVIII. század óta volt hallható a tihanyi echó – azóta, hogy az apátsági épület elkészült, s a Visszhang-dombról elküldött szavak visszaverődtek az északi falról. Csakhogy a múlt század elejétől a rohamos beépítés, na meg a díszfák tömeges telepítése miatt a jelenség egyre inkább megszűnt. A tér tagoltsága, a fák terebélyesedése elnyelte azt, ami korábban visszaverődött. Ma már inkább csak vélni lehet, hogy valamit visszaadnak az ősi falak…

És mégis: Tihanyban ma is hallható a visszhang. Akkor, ha csöndben van az ember. Ha meg se szólal. Csak szemlélődik. És hagyja, hogy a hely meséljen. Nem azt mondja a belső hang, hogy hahó, se azt, hogy szevasz, Jóska, hanem azt, hogy a Csokonai-liget peremén a forráskúp várbástya volt valamikor, a benne lévő barlangban pihent meg a várőrség. Az 1848-as honvédekről is mesél a belső hang a Gyulai Gál Miklós tábornok emlékére faragott fánál. A domb végiben, a Golgotánál meg kétezer év szól hozzád.

Évezredes az üzenete az apátsági épület előtt lévő monumentális kőtekercsnek, amelyre a szobrász, Csíkszentmihályi Róbert az eredetiben fennmaradt legrégibb dokumentum, a tihanyi alapítólevél szövegtöredékeit véste: a magyar szót rejtő legősibb nyelvemlékünk darabjait.

Történelemről, magyarságról, megtartó hitről, hagyományról szól Tihanyban az újra megtalált visszhang.

A rovat további hírei: Kultúra

DSTV: Rosti a Restiben – már másodszorra

DSTV: Rosti a Restiben – már másodszorra

2025. ápr. 17.

Folytatódott a nemrégiben útjának indított nagyszerű kezdeményezés a Resti Bisztróban, derül ki a DSTV összegzéséből. A Rosti iskola újabb diákja állíthatta ki a műveit az étteremben – az érdeklődők Kajtár Lara munkáiból láthatnak válogatást. Hangkép.

A virágvasárnap varázsa a vegyeskarral (galériával)

A virágvasárnap varázsa a vegyeskarral (galériával)

2025. ápr. 16.

Ihletett-szép koncerttel lepte meg a közelgő húsvét jegyében a muzsika szerelmeseit a Dunaújvárosi Vegyeskar: a korszakokon, műfajokon át ívelő virágvasárnapi hangverseny helyszíne a református templom volt – ahol immár visszatérő vendégként lépett pódiumra a kórus.

Sándor Frigyes Hét a zeneiskolában: élmények és elismerések

Sándor Frigyes Hét a zeneiskolában: élmények és elismerések

2025. ápr. 15.

Folytatta a szép hagyományt az intézményi közösség, idén is méltó módon ünnepelte névadóját a Sándor Frigyes Zeneiskola. A jövő muzsikusai és művész-tanáraik egész héten át tartó programsorozattal tisztelegtek a jeles zenész, pedagógus öröksége előtt.

Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában

Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában

2025. ápr. 15.

Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában az év második felében Antonio Pappano karmestertől a zongorista Víkingúr Ólafssonon és a Nyerd meg az életed zenéjét megalkotó Csong Dzseilen át a dzsessz-zenész Diana Krallig.

A Morcheeba nyár után ősszel is jön Budapestre

A Morcheeba nyár után ősszel is jön Budapestre

2025. ápr. 14.

Az idén 30 éves Morcheeba zenekar nyár után ősszel másodszor is fellép Budapesten. A világhírű triphop formáció július 2-i Müpa-koncertje után október 22-én a Barba Negrában is műsort ad.

DSTV: Kiss Kálmán az Utószó sorozatában

DSTV: Kiss Kálmán az Utószó sorozatában

2025. ápr. 12.

A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összeállítása. A közelmúltban helyi alkotó, Kiss Kálmán költő, tanár, a helyi irodalmi élet ikonikus alakja volt az Utószó élő irodalmi antológia vendége a Kortárs Művészeti Intézetben. Hangkép.
 

Lovagregénnyel a józan ész hírnökeként

Lovagregénnyel a józan ész hírnökeként

2025. ápr. 11.

Folytatódott az Utószó irodalmi antológia. A rendezvény vendége Kemény István többszörösen díjazott költő, író, esszéíró volt. Legutóbbi kötetéről, a Lovag Dulcinea című verses lovagregényéről Gyöngyössy Csabával beszélgetett.