Foglalkoztatás - Vezető szerepben a város
Harminchat közreműködő szervezet egyhangú szavazatával elfogadták a Dunaújvárosi Járási Foglalkoztatási Stratégiát, amelynek célja, hogy elősegítsék a térség foglalkoztatási helyzetének fejlődését.
Dunaújváros Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Fejér Megyei Kormányhivatal a TOP 6.8.2-15 pályázat keretében megalkotta a Dunaújvárosi Járási Foglalkoztatási Paktumot, amelynek célja, hogy elősegítsék a térség foglalkoztatási helyzetének fejlődését. A „DUNA-MUNKA-TOP- Helyi foglalkoztatási együttműködések Dunaújvárosban és a járási területén” című projekthez több önkormányzat, helyi és környékbeli vállalat, oktatási-képzési intézmény is csatlakozott, jelenleg összesen negyvenkét szervezet alkotja a Paktumot, de csatlakozni folyamatosan lehet.
A projekt nyitórendezvénye még tavaly szeptemberben volt, amikor is megfogalmazták a célokat, célkitűzéseket, a közös foglalkoztatási stratégia megalkotásának főbb irányvonalait.
Ezen a héten szerdán pedig megtartotta alakuló ülését a Paktum, amelyen elfogadták a működést szabályozó ügyrendeket, megválasztották az irányító csoport tagjait és elfogadták a Dunaújvárosi Járási Foglalkoztatási Stratégiát.
Az irányító csoport alkotja a háromfős elnökséget, amelynek – jelen ülésen megválasztott - tagjai: Vass Zoltán, a Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara delegáltja, a Ferrobeton Zrt. vezérigazgatója, Hingyi László önkormányzati képviselő, a gazdasági bizottság elnöke, valamint Buday Attila, a Fejér Megyei Kormányhivatal Társadalombiztosítási és Foglalkoztatási Főosztályának vezetője. Az alakuló ülés után az irányító csoport külön ülésezett, ahol megválasztották maguk közül Vass Zoltán urat elnöknek és Hingyi László urat elnökhelyettesnek. A csoport feladata a döntések előkészítése és azok végrehajtása.
A Dunaújvárosi Járási Foglalkoztatási Stratégiáról dr. Balázs László, a Dunaújvárosi Egyetem tanszékvezető docense tartott előadást. Mint mondta, Dunaújváros Önkormányzata tavaly januárban határozott a projektről, a stratégia elkészítésére pedig az Egyetemet kérte fel. A munkaanyag tizenhat települést érint, Dunaújváros központi szerepével.
A kutatás során olyan megoldásra váró tényt rögzítettek, mint például:
- a nők munkakeresési helyzete nehezebb, mint a férfiaké, ezt támasztja alá, hogy az álláskeresők 60 százaléka nő.
- a helyi nagyvállalatok beszállítói elsősorban külföldiek.
- egyre kevesebb az aktív korú munkavállaló, a Dunaújvárosi Járás népességére egyre jellemzőbb az elöregedés.
- sok olyan pályakezdő fiatal van, akiknek a nyolc általánostól nincs magasabb iskolai végzettsége.
- nem megfelelő a kommunikáció, az információáramlás a vállalkozások között és a munkaadók és munkavállalók között.
A Stratégiában olyan célkitűzések fogalmazódtak meg, mint a nők elhelyezkedésének támogatása a munkaerőpiacon, a munkanélküliségben töltött idő csökkentése, a pályakezdőket megfelelő támogatása különböző munkaerő-piaci szolgáltatásokkal, fejlesztő programokkal, tréningekkel, képzésekkel, a keresleti és a kínálati oldal összehangolása, a megtartó erő fokozása, több lehetőség biztosítása a megváltozott munkaképességűek foglalkoztathatóságára.
Ebben megoldást jelenthet, ha a munkáltatók és az oktatási intézmények együttműködnek, bizalom, kapcsolat alakuljon ki a nagyvállalatok, valamint a kis- és középvállalkozások között, továbbá, hogy áthidalják a más-más korosztályokból adódó különbségeket.
A Paktum előreláthatólag legközelebb 2017 őszén ülésezik, de a projekt folytatódik tovább, lezárult a fejlesztési időszak és április 1-jével a megvalósítási szakaszába lép, a Stratégiában foglalt célkitűzéseket követve megkezdődik az célcsoport toborzása és a munkaerő-piaci programok végrehajtása.
A rovat további hírei: Közélet
Köszönet a véradóknak – csak így tovább!
2025. júl. 06.
Több sikeres közösségi kezdeményezés jellemezte a júniusi véradások sorát, és a következő időszakban sem törhet meg a lendület: nyáron is jelentős a vérigény, minden csepp kincs, szükség lesz az összes önkéntes jótevőre!
Általános és középiskolásoknak nyújt iskolakezdési támogatást az önkormányzat
2025. júl. 05.
Az általános és a középiskolás dunaújvárosi diákoknak nyújt iskolakezdési támogatást az önkormányzat a 2025/2026. tanévre vonatkozóan. Itt az összes tudnivaló!
Újabb tömeges elbocsátás a vasműből
2025. júl. 04.
Tanácstalanság, düh és pislákoló remény – ezek jellemezték a második tömeges elbocsátási napot a szebb napokat látott acélipari óriás előtt. A vasműből két nap leforgása alatt közel 2500 embernek mondtak fel – legutóbb a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. bontott szerződést 800 munkavállalójával.
A városüzemeltetés nem mehet szabadságra
2025. júl. 04.
Bár a nyár sokak számára a pihenés időszaka, Dunaújvárosban az élet nem állhat meg – különösen nem a városüzemeltetés területén. Mezei Zsolt alpolgármester szerint a városi szolgáltatások ilyenkor is folyamatos munkát igényelnek.
Örökmozgó 90 éves városlakót köszöntöttek
2025. júl. 03.
Süt, főz, takarít, hímez és rengeteget olvas – az egykori könyvtáros Kelényi Gizella Gizi néni 90 éves lett, de állítja: nem tud egy helyben ülni, folyton csinálnia kell valamit. Az örökmozgó szépkorút az önkormányzat nevében Barta Endre alpolgármester köszöntötte az otthonában.
Sorra végzik a praktikus fejlesztéseket
2025. júl. 03.
Már beszámoltunk a Római városrészt érintő fejlesztésekről. A Váci Mihály utcai járdaszakasz el is készült, jelenleg a védőnői tanácsadó előtt folyik a munka. A körzet képviselője, Barta Endre alpolgármester számolt be mindezekről.
Visszanyeri fényét a Szentháromság tér – régi helyére kerül a Szentháromság-szobor
2025. júl. 02.
Újra régi fényében tündökölhet a Mondbach-kúria előtti tér: 20 millió forintos állami támogatásnak köszönhetően visszakerül eredeti helyére a Szentháromság-szobor, emellett a kistemetőben található Szitányi-kápolna is megújulhat.