Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Címlap

Top nav left

  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő
2026. jan. 31. Marcella
FacebookYoutube
  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
főoldal
Menü
Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Csöndben, Madarasi-Hargitán

Kultúra
Erdély
pünkösd
Trianon
emlékezés
Magyarország

facebook megosztás

Várkonyi Balázs - 2017. jún. 04., 08:08

Különös hangot hallott. Szokatlan, ijesztő morgást. Mi lehetett az? Nem jött rá. Aztán a jelenésnek vége, az a valami elment. Csöndet és talányt hagyott maga után. Félelmet is, bár az erős ajtó biztonságot jelentett. De mi adta a hangot? Tán medve?

Csak állatkertben találkozott eddig mackóval. De ki tudja, ki-mi jár errefelé éjnek idején. Lánya beautózott Somlyóra a barátaihoz. Egyedül volt hát a székelyek szent hegyén, egy erdészlakban. A titkokkal teli Erdélyben egy ilyen élmény misztikus tartalmat kap.

Délután egy zarándokcsapat kért tőle eligazítást, hol tölthetnék meg a kulacsaikat. A csíkmadarasi állatorvos portáján megtehették, került hozzá frissen sütött pogácsa is. Nem meglepő, a vándorok, akik kitartóan vonulnak Csíksomlyó felé, hogy részesei legyenek a nagy pünkösdi lélekközösségnek, bármely portán kaphatnak vizet, jó szót, kenyérlángost, vagy ami épp kibújt akkor a sütőből.    

Lélekközösség – ezt a szót az új ismerősöktől hallotta akkor, a kis Réka és az ötéves Kincső szüleitől. Mert, mint mondták, ők nem felekezeti alapon jöttek össze, hanem az interneten szerveződtek csapattá. Évről évre toboroznak, így jön össze a színes társaság. A kényszerűségből otthon maradottak is velük vannak, gondolatban persze, őket, a „tűzhely őrzőit” fehér szalagok képviselik. A szalagokat a szokásrend szerint felkötik a zarándokbotra. Így lesznek az otthoniak is lélekben Somlyón, a két hegy közti Nyeregben, ahol a Hármashalom-oltárnál százezrek előtt zajlik a szertartás. Ahol százezrek éneklik majd az ősi Mária-himnuszt és mondják a megerősítő fogadalmat.

De térjünk vissza a Madarasi-Hargitára, az erdészlakba, ahol emberünk a neszeket füleli, medve, ha volt is, már elment, most csönd van. Ilyen mély csöndet legutóbb egy húsvéti virrasztáskor élt át a Pilisben. Ott, ahová ütemes dobszó hívta az embereket. Végigjárták a Csillagösvényt. Átélték a borzongatóan szép szertartást a szabad ég alatt. Hazafelé készülődött. Valaki megkérdezte: nem marad éjszakára? Maradt. Lobogó tűz mellett virrasztottak a hegyen, a roppant sziklafal tövében, mígnem beértek húsvét vigíliájába. Rájuk köszöntött nagyszombat, Krisztus keresztje alatt.

Most a Hargitán éri majd a hajnal. Addig van még pár óra. A kandallópárkányon könyvek. A madarasi állatorvos unaloműzőnek készítette oda, bár azt mondta, ott fönt sosincs unalom, csak a hegy hangjait kell figyelni. Az egyik kötet címlapjáról süt a vörös felirat: Hazáért! A trianoni országcsonkításra emlékeztet Gárdonyi, Kosztolányi, Herczeg Ferenc, Tormay Cécile, Babits és mások. Eljut Karinthy Frigyesig, az írótól szokatlan stílusú levélig, amit a fiának szánt. Így zárul: „… valami fáj, ami nincs. Valamikor hallani fogsz majd az életnek egy fájdalmas csodájáról – arról, hogy akinek levágták a kezét és a lábát, sokáig érzi még sajogni az ujjakat, amik nincsenek. Ha ezt hallod majd: Kolozsvár, és ezt: Erdély, és ezt: Kárpátok – meg fogod tudni, mire gondoltam.”

Trianon gyásznapja és pünkösd ünnepe az idén egybeesik.

 

A rovat további hírei: Kultúra

DSTV: gyógyulás a művészet erejével

2026. jan. 29.

A művészet gyógyító erővel bír – ráadásul mindenki épülhet az alkotások segítségével, idézi fel a DSTV összeállítása. Kajtár Lara neve már ismerősen csenghet: a fiatal most újabb tárlattal mutatkozott be, ezúttal a József Attila Könyvtárban. Hangkép.

DSTV: képeslapok lettek az évzáró műtárgyak

2026. jan. 28.

Egyre kevesebb képeslapot és papíralapú üzenetet küldenek egymásnak az emberek, de ez nem mindig volt így, eleveníti fel a DSTV összeállítása. Az Intercisa Múzeum népszerű sorozatának év végi felvonása éppen egy karácsonyi és egy újévi levelezőlapot mutat be. Hangkép.

DSTV: Rosti a Restiben – újra

2026. jan. 27.

Folytatódott a Rosti a Restiben című sorozat az iskola és az étterem együttműködése nyomán, derül ki a DSTV összegzéséből. A legutóbbi kiállító Badi Liliána volt, emellett a Mi kutyánk kölyke sorozat részeként Kovács Gellért filmszerész látogatott el a közösséghez az ICY együttes kíséretében. Hangkép.

DSTV: rézpénz lett a hónap műtárgya

2026. jan. 26.

Az Intercisa Múzeum szakemberek az elmúlt esztendő utolsó hónapjaiban is folytatták a Hónap műtárgya című sorozatot, eleveníti fel a DSTV összeállítása. Hodik Mónika történész-muzeológus közreműködésével ismerhettük meg III. Béla rézpénzeit. Hangkép.
 

A disznóvágás hagyománya a népfőiskolán

2026. jan. 25.

A disznótorok tradícióival ismerkedhetnek a vendégek a Dunamenti Regionális Népfőiskola sorozatának következő eseményén – hétfőn kora délután várják a vendégeket. Húsamájtól a hajtás után!

DSTV: "Felülírt protokoll" – tárlatvezetéssel (galériával)

2026. jan. 25.

Nagyszerű kiállítás, meleg tea és jó hangulat várta a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) vendégeit a közelmúltban, derül ki a DSTV összegzéséből. Martinkó Márk tárlatán a fiatal képzőművész és kurátora kalauzolta végig az érdeklődőket. Hangkép.
 

DSTV: újra üzemel a Zenélő Cukrászda

2026. jan. 23.

Elkezdődött az év a Zenélő Cukrászda programsorozatában is, derül ki a DSTV összegzéséből. A hagyományoktól eltérően az év első koncertjén Rajnai István szólóban muzsikált – remek előadással szórakoztatta a közönséget. Hangkép.
 

  • További hírek

Friss hírek

  1. A víztoronyról is szó esett a tárgyaláson

  2. DKIK: digitalizációs napot szerveznek

  3. Mentálhigiénés segítség az álláskeresőknek

  4. DSTV: elismerték legjobbjaikat

  5. Több változás lesz februártól, módosulnak a gyermekorvosi körzetek Dunaújvárosban

Videók

Embedded thumbnail for DSTV: elismerték legjobbjaikat

DSTV: elismerték legjobbjaikat

Embedded thumbnail for DSTV: régi ismerőst fogadtak

DSTV: régi ismerőst fogadtak

Embedded thumbnail for DSTV: játékkal emlékeztek a focisták

DSTV: játékkal emlékeztek a focisták

Top hírek

  1. Előállították Mezei Zsolt alpolgármestert (frissítve)

  2. Gyanús volt a Mercedes – nem alaptalanul

  3. Baleset miatt állt az M6-os sztráda forgalma Besnyő térségében (FRISSÍTVE)

  4. Lakossági fórumot hirdet a főépítész

  5. Átképzéssel segítik a városi munkakeresőket

Galéria

Magyar Motoros Vízisport Szövetség díjátadó (2026)

Jeges örömök (2026)

Tárlatvezetés a Kortárs Művészeti Intézetben

Dunaújváros Hetilap

XV. évfolyam 4. szám - 2026.01.30.

2025. © DS Média Kft. •  Médiaajánlat • Szerzői jogok • Adatvédelem • Impresszum • Közéleti hetilap • RSS

  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő