Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Címlap

Top nav left

  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő
2026. jan. 29. Adél
FacebookYoutube
  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
főoldal
Menü
Dunaújváros Hetilap

Megbízható adózók

Közélet
NAV
adózás
Tállai András

facebook megosztás

doszerk - 2017. aug. 19., 10:11

A második negyedéves rangsoroláskor a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az 538 ezer magyarországi cég közül 208 ezernek adta meg a megbízható státuszt, e vállalkozások kaphatják kézhez az általános 75 napnál 30 nappal korábban a visszaigényelt általános forgalmi adót - mondta Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára.

Tállai András kiemelte: 2018-tól a jó minősítésű adózóknál további 15 nappal, 30 napra rövidül az áfa kiutalási határidő. A második negyedéves rangsoroláskor mintegy 295 ezer vállalkozás került az átlagos kategóriába, míg kockázatos minősítést majd 34 ezer cég kapott - tette hozzá Tállai András.

Kérdésre az államtitkár elmondta: ha egy cég kockázatos minősítést kap, de rendezi tartozását, akkor már a soron következő minősítéskor kikerül ebből a kategóriából. Több vállalkozás él is a lehetőséggel, és igyekeznek mielőbb kikerülni a szigorúbb szabályokkal, szankciókkal járó minősítésből. Az első negyedévhez képest a másodikban mintegy két és félezerrel csökkent a kockázatos cégek száma. A tavaly debütált cégbesorolási rendszer lényege, hogy az adóhivatal negyedévente három kategóriába sorolja a Magyarországon működő gazdálkodókat - emlékeztetett Tállai András.

Fotó: MTI/Illyés Tibor

Megbízható, jó minősítést kaphat az a társaság, amely időben és pontosan befizeti az adót, kockázatosnak pedig azok a vállalkozások számítanak, amelyek súlyosan megszegik az előírásokat. Általános minősítést az kap, amelyik nem sorolható se a megbízható, se a kockázatos adózók közé - magyarázta az államtitkár. A korábbi visszautalással egyszerre jár jól a vállalkozás és a költségvetés is. Az adóbefizetések ugyanis időben és hiánytalanul megérkeznek az államkasszába, a cég gyorsan hozzájut az összeghez. Az első rövidebb idejű kiutalás márciusban történt, akkor nagyjából kétszázmilliárd forintot utalt ki a NAV a megbízható cégeknek - ismertette. Tállai András kiemelte: a megbízható cégek adóhatósági ellenőrzése nem tarthat tovább 180 napnál, továbbá bevallási, bejelentési hiányosságok esetén a NAV előbb tájékoztatja az érintett céget a problémáról, és büntetést csak akkor szab ki, ha a vállalkozás nem reagál a felszólításra.

A bírságok is alacsonyabbak e cégeknél: a kiszabható mulasztási, vagy adóbírság felső határa az általános szankció 50 százaléka lehet. Ezek mellett a jó minősítésű társaságoknak - kisebb elmaradásra - évente egy alkalommal legfeljebb 12 havi automatikus fizetési könnyítés jár, mégpedig pótlékmentesen - tette hozzá.

-MTI-

A rovat további hírei: Közélet

Előállították Mezei Zsolt alpolgármestert (frissítve)

2026. jan. 29.

A rendőrség csütörtökön hajnalban előállította Mezei Zsolt alpolgármestert. Az üggyel kapcsolatban megjelent önkormányzati közleményt betűhíven közöljük olvasóinkkal.

Átképzéssel segítik a városi munkakeresőket

2026. jan. 27.

A SteelCityZen projekt kapcsán tartott sajtótájékoztatót Szabó Zsolt gazdasági és koordinációs ügyekért felelős alpolgármester. Az önkormányzat a Pannon iskolával és az Útkeresés Segítő Szolgálattal összefogva segíti a munkakeresőket. 

Lakossági fórumot hirdet a főépítész

2026. jan. 27.

Dunaújváros főépítésze négy témában tájékoztatja az érdeklődőket és érintetteket: az eseményt a Városháza dísztermében rendezik csütörtökön délután.

Az adótörvények idei változásairól a kamarában

2026. jan. 26.

Idén is megszervezi szokásos év eleji tájékoztató előadását a NAV munkatársainak rézvételével a 2026. évi adótörvényi változásokról a Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara (DKIK). Az eseményt szerdán rendezik – még lehet jelentkezni!

Gyászol Dunaújváros, elhunyt Hubikné Tarján Éva

2026. jan. 26.

Életének 83. esztendejében elhunyt Hubikné Tarján Éva, a Dunaújvárosi Kohász és a Dunaferr SE kajak-kenusainak legendás edzője, aki nyugdíjba vonulása után sem szakadt el szeretett sportágától.

Petárda helyett újra kutyatápot vásároltak!

2026. jan. 24.

Nagy durranás – de másképp: ezúttal is sikert aratott a még év végén szervezett "Kutyatápot vegyél, ne petárdát!" akciósorozat. A városlakók közül rengetegen vásároltak tűzijáték helyett állateledelt, amelyből végül több mint 700 kilogrammnyi adomány gyűlt össze az immár hetedszerre szervezett megmozduláson. 

DKIK: tárgyalástechnika – generációs határok nélkül

2026. jan. 24.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara szervezésében áprilisban új, aktuális üzleti kihívásokra reagáló képzés kezdődik a generációs különbségek tudatos kezeléséről. Még lehet jelentkezni – de már csak hétfőig!

  • További hírek

Friss hírek

  1. Szolnoki öröm a hétközi fordulóban

  2. Előállították Mezei Zsolt alpolgármestert (frissítve)

  3. Röpködtek a mínuszok, így végre hízott jéggel várta a korizókat a Szalki-sziget

  4. ESG adatszolgáltatás: új kihívások a vállalatok számára

  5. Vereséggel zárta az Erste Ligát a DAB

Videók

Embedded thumbnail for Röpködtek a mínuszok, így végre hízott jéggel várta a korizókat a Szalki-sziget

Röpködtek a mínuszok, így végre hízott jéggel várta a korizókat a Szalki-sziget

Embedded thumbnail for DSTV: gyógyulás a művészet erejével

DSTV: gyógyulás a művészet erejével

Embedded thumbnail for DSTV: röplabdás évnyitó a Campusban

DSTV: röplabdás évnyitó a Campusban

Top hírek

  1. Előállították Mezei Zsolt alpolgármestert (frissítve)

  2. Gyászol Dunaújváros, elhunyt Hubikné Tarján Éva

  3. Gyanús volt a Mercedes – nem alaptalanul

  4. Szabadkori a Szalki-szigeten: élt a jég! (galéria)

  5. Lakossági fórumot hirdet a főépítész

Galéria

Magyar Motoros Vízisport Szövetség díjátadó (2026)

Jeges örömök (2026)

Tárlatvezetés a Kortárs Művészeti Intézetben

Dunaújváros Hetilap

XV. évfolyam 3. szám - 2026.01.23.

2025. © DS Média Kft. •  Médiaajánlat • Szerzői jogok • Adatvédelem • Impresszum • Közéleti hetilap • RSS

  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő