Ahol ötven éve megállás nélkül ketyeg az óra
Fennállásának, működésének, az első dolgozó felvételének ötven éves évfordulóját ünnepli idén a Momert Zrt. Ez alkalomból egy családi ünnepséget szervezett a vállalat.
Többszáz egykori és jelenlegi dolgozó gyűlt össze a Momert Zrt. Papírgyári úti üzemének területén, hogy együtt ünnepeljék a gyár fennállásának ötvenedik évfordulóját, hogy a kollégák egy jót beszélgethessen egymással, hogy az egykori dolgozók nosztalgiázhassanak az itt töltött éveikről, mindezt vidám, családias hangulatban.
Urbán László, a Momert Zrt. vezérigazgatója beszédében felidézte a kezdeti időket, és megköszönte minden dolgozó munkáját. Elismeréssel méltatták az egykori óragyár legelső munkavállalóit, és azon kollégákat is, akik már több mint negyven esztendeje dolgoznak a cégnél.
Köztük van Urbán László is, hiszen a vezérigazgató 1973 óta dolgozik a vállalatért, immár 44 esztendeje. Munkásságát idén a Dunaújváros Díszpolgára címmel ismerte el a város, és idén júliusban Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a hónap kis- és közepes vállalata díját a Momert Zrt-nek adta át.
A jubileumi ünnepségen jelen volt többek között Hingyi László, a gazdasági bizottság elnöke, és dr. Galambos Dénes, térségünk országgyűlési képviselője, aki szintén kötődik a gyárhoz, ugyanis 1994 és 2011 között a vállalat jogi képviselője volt.
- A Magyar Optikai Művek világhírű márka volt, annak önálló gyáregységeként hozták létre 1967-ben az akkori óragyárat azzal a céllal, hogy a betanított munkások, illetve az elektromechanika területén jártas munkavállalók foglalkoztatását biztosítsa. Ez azért volt fontos Dunaújváros számára, mert abban a szegmensben, ahol a női munkaerő foglalkoztatása nagyon nehéz volt, a vállalat mindig partner tudott lenni, élén Urbán László vezérigazgatóval, A város meghatározó, innovatív középvállalata a Momert Zrt. Amikor annak idején privatizálták a gyárat, akkor a menedzsment és a munkavállalók együttes munkája eredményezte és eredményezi azt, hogy ma is példaértékűen működik a gyár, és erre a város vezetése is büszke. Jelenleg a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében pályázik a vállalat további fejlesztésre. Ezen pályázatok elbírálása jelenleg is zajlik, részünkről a képviselői támogatás maximálisan megvan, és a jövőben is folyamatosan segítjük a tevékenységüket. Azt gondolom, a gyár vezetés a közeljövőben nagyszerű bejelentéssel élhet. Gépbeszerzéssel, illetve a meglévő épületek korszerűsítésével további komoly lehetőséget teremthetnek ahhoz, hogy új termékkel bővüljön a profiljuk, mindamellett, hogy a konyhai- és fürdőszobai mérlegek, műszaki cikkek, egészségügyi termékek piacán is komoly innovációval bír a vállalat.
A köszöntők után Urbán László elmondta, szerették volna méltóvá tenni ezt a jubileumi ünnepséget, hiszen ahogy fogalmazott, már hosszú ideje, 25 éve nem jött össze a társaság, nem volt a vállalatnak családi napja, rendezvénye, és most minden egykori és jelenlegi dolgozót szeretettel vártak a közös ünneplésre.
Ötven év nagyon hosszú idő, egy egész emberöltő. Melyek voltak azok a főbb mérföldkövek a gyár életében, amelyekkel mindig meg tudott felelni a változó világ, a kor kihívásainak?
- Ezen jómagam is sokszor elgondolkodtam. Az ember életében nagyon hosszú az ötven év. Egy olyan ember, aki szerencsés, aktívan tudja eltölteni az ötven évet, és aztán megöregszik. Viszont egy jól irányított vállalatnak újra és újra meg kell fiatalodnia. Elmondhatjuk, hogy vállalatunk az utóbbi 8-10 évben egyre fiatalabb lett, újabb és korszerűbb technikákat, eszközöket tudtunk üzembe helyezni, munkába állítani. A fennmaradásunkat, a piacot, a piaci lehetőségeket tulajdonképpen mindig a megújulásnak, a megfiatalodásnak köszönhettük. 61 országba szállítjuk a termékeinket, Európa szinte minden jelentősebb háztartási vásárán megjelentünk. Folyamatosan gyűjtöttük a tapasztalatokat, megismertük a konkurenciát, tárgyaltunk a régi és új vevőinkkel a jövőről. Mindig azt kellett látnunk, hogy igyekeznünk kell, és évről évre meg kell újulnunk.
Úgy gondolom, annak is fontos mondanivalója van, egyfajta elismerés is, hogy rengeteg jubiláló kollégát köszönthettek az ünnepségen, akik több évtizede dolgoznak már a gyárban.
- Ez egy nagyon jó érzés, sokan dolgoznak már itt 30-40 éve, akik hűségesek a céghez. Ez a gyár nem olyan, mint egy nagy monstrum, ahol egyes szakmát kell a csúcsra vinni. Itt nagyon sok mindenhez kell érteni, nagyon szerteágazó, nem unalmas, mindig más feladatok vannak. Aki itt kezdett nálunk és megállta a helyét akár szakmunkásként, akár mérnökként, az akárhová ment is utána, mindig megállta a helyét. Büszke vagyok arra, hogy a rendszerváltás után, amikor egyre divatosabb lett az önálló vállalkozás, nagyon sok dunaújvárosi kivállalkozói itt kezdett a Momertnél. Fontos dolog az, hogy akik beteszik ide egyszer a lábukat, beleszeretnek a környezetbe, mert azt mondják, hogy itt olyan családias a légkör. Ezt szeretnénk a továbbiakban is fenntartani. A fiatalokat is erre biztatom, hogy kötelezzék el magukat minél hosszabb időre, ezért is támogatjuk a továbbtanulásukat, támogatjuk azt, hogy be tudjanak illeszkedni. Nagyon szerencsés vagyok abból a szempontból, hogy sok fiatal van, akiről úgy érzem, megtalálta itt a helyét, értenek az új technológiához, technikákhoz, és az idősebb korosztály pedig a tapasztalatait átadja nekik. Így együtt, az idősek és a fiatalok fogják tovább vinni a gyárat.
Ahogy említette, folyamatos megújulás jellemzi a vállalatot. Milyen fejlesztésen dolgoznak most?
- Jelenleg az autóipar felé kacsintgatunk. Amikor a ’80-as, ’90-es években bejött az autógyártás Magyarországra, a beszállítói programban nagyon sok kis- és középvállalat részt vett, akinek nem voltak más termékei. Mi a saját termékeinkből éltünk meg mindaddig, amíg nem tört előre a távol-keleti termelés, főleg Kína, a nagy konkurens, amellyel nem nagyon tudtuk felvenni a versenyt. Igyekeztem akkor bejutni az autóiparba, de elkéstem, addigra nagyon nagy volt a túljelentkezés, és nem is engedtek maguk közé azok, akik az első lépésben jöttek az országba. Most az utóbbi tíz évben igen sok más autógyár is érkezett, sokkal magasabb igénnyel, sokkal magasabb színvonallal állt elő, mint a korábbiak. Ezekhez már sikerült beépülni. Ennek oka pedig az, hogy egy nagyon komoly hagyományokkal rendelkező szerszámüzemet korszerűsítettünk, nagyon modernné tettük svájci gépekkel, számítógépes vezérléssel, CAD-CAM rendszerrel, és olyan tervezőmérnökökkel működtetjük, akik nagyon értenek ezekhez a dolgokhoz. Így meg tudunk felelni azoknak a követelményeknek, amit a mai korszerű autóipar kér. Például a Porsche-nak, a BMW-nek, az Audinak szállítunk alkatrészeket, olyan prototípusokat, néhány darabos sorozatokat, amiket a legújabb fejlesztésekhez kell csinálni. Nagyon sok szellemi munka van benne, de ezeknek meg tudunk felelni. Úgy gondolom, a nagysorozatú termelés, a tömegtermelés ideje lejárt, az egyre több hozzá adott érték a fontos, ez alatt értem a legkorszerűbb gépeket, és a legnagyobb tudást, amit hozzá tudunk adni azokhoz a termékekhez, amivel versenyképesek leszünk.
Ezen technológiai változáshoz társulni fog infrastrukturális fejlesztés is?
- Természetesen kell ilyen fejlesztés. A legújabb pályázatunknál, aminek tulajdonképpen minden részét elfogadták, várjuk az elbírálási határidejét. Abban már nagyon sok infrastrukturális beruházást is tervezünk. Bízom benne, hogy meglesz. Ahhoz, hogy meg tudjunk élni, és teljesen jól működjön a gyár, hogy fizetőképes legyen, és hogy ne legyenek anyagi gondjai, ahhoz elég ez a jelenlegi termelés. De nagyot lépni, igazán nagyot fejleszteni csak a pályázatokkal lehet. Egy ilyen kis-és középvállalat esetében nagy, többszáz millió forintos előrelépéseket csak akkor tudunk megtenni, ha pályázatokat nyerünk. Nagyon várjuk, hogy ez a most beadott pályázat sikeres legyen.
A rovat további hírei: Közélet
Tegyünk jót, együnk pizzát!
2024. nov. 27.
Évek óta sikeresen működik városunkban a Dunaújváros kenyere akcióprogram, mely negyedévente egy kiválasztott szervezetet támogat alkalmanként akár félmillió forinttal. Tulajdonképpen ennek mintájára kezdődik el most Dunaújváros Önkormányzata és az Édes Étterem és Pizzéria közös kezdeményezése, a Dunaújváros Pizzája program.
Megnyílt a Béke városrész postája
2024. nov. 27.
A tervezett időpontban, tehát november 26-án reggel nyolc órakor megnyílt a Március 15. téren lévő postahivatal, ezzel pedig a Békében élők visszakapták a városrész postáját. A nyitás pillanatát egészen komoly érdeklődés, sőt sorállás jellemezte.
Fontos a tűzvédelem, de a törődés mindennél többet ér
2024. nov. 26.
A Pentelei Nyugdíjas Klub minden hétfőn klubdélutánt tart a Pentele Klubházban. A szokásos heti összejövetelen ezúttal részt vett Orosz Csaba, a Pentele városrész önkormányzati képviselője is, aki rövid tűzvédelmi tájékoztatót tartott a nyugdíjas klub tagjainak.
Ha jön és ellenőriz a kéményseprő…
2024. nov. 26.
A balesetek elkerülése, illetve az egészségügyi, élet-, és vagyonbiztonság érdekében fontos a kémények tisztán tartása, rendszeres ellenőrzése. A társasházakban és családi házas övezetben is a katasztrófavédelem kéményseprőipari szerve végzi az égéstermék-elvezetők rendszeres ellenőrzését.
Csőtörés a Dózsa iskolában – ma biztosan nem lesz tanítás
2024. nov. 25.
Csőtörés miatt elmarad a tanítás a Dózsa iskolában, adta hírül az intézmény közösségi oldalán megjelent tájékoztató. Gyorshír, de igyekszünk mihamarabb további részletekkel szolgálni!
Keddtől lesz útlezárás a Szórád Márton úton
2024. nov. 25.
Véglegesítette a város egyik fő közlekedési útvonalával kapcsolatos közleményét a DVG Zrt. Várhatóan december közepéig módosul a forgalmi rend a Szórádon – méghozzá keddtől!
A vasmű válsága: egy évig bírta a kormány által erőltetett "megmentő"
2024. nov. 24.
Terjedelmes összegzést tett közzé a város önkormányzata a térség legnagyobb foglalkoztatójának helyzetéről a nagy közösségi portál hivatalos felületén. A vasmű helyzetének megoldása nem tűr halasztást, írják.