Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Egy földig rombolt és kifosztott múzeum reneszánsza

Molnár Emese - 2017. október 17. 18:39

Az Intercisa Múzeum munkatársai az elmúlt hétvégén Dunaújváros  testvérvárosába, Vukovárra utaztak. Az ottani tapasztalatokról, a látogatásról Farkas Lajos, az Intercisa Múzeum igazgatója számolt be honlapunknak.

A muzeológusok először ellátogattak a Vukovári Városi Múzeumba, ahol Ružica Marić igazgatónő fogadta őket és kalauzolta végig a múzeum falai között. Az ottani tapasztalatokról, a látogatásról Farkas Lajos, az Intercisa Múzeum igazgatója számolt be lapunknak. Mint írta, megrázó élmény volt, ahogy a délszláv háborúban a földig rombolt várost bemutatta az állandó kiállítás egyik része, ám felemelő volt látni azt, ahogyan kiheverte a borzasztó pusztítást a város, illetve a múzeum. A vukovári szerb ostrom pontosan a múzeumot ért első találattal kezdődött, és mint a város többszínűségét jelképező intézményt, a megszállók teljesen kifosztották, majd végül megsemmisítették. A műtárgyakat Szerbiába vitték és csak hosszas procedúra és kemény nemzetközi hatásra adták vissza, több mint tíz év után, az újjáépülő vukovári múzeumnak. A háború után Vukovár újjáépítésében az egész horvát nemzet részt vett, így sikerült rekordidő alatt, szinte a semmiből felépíteni egy új várost és múzeumot. A múzeumnál fontos feltétel volt, hogy mindent az eredeti állapotba kellett visszaállítani, ami nem kis feladat elé állította a szakembereket, mert minden idevonatkozó írat megsemmisült, így csak az emberi emlékezetre hagyatkozhattak.

Az Intercisa Múzeum munkatársai is megtapasztalhatták, az intézmény teljes felújítása sikeresen megtörtént és jelenleg 60-70 ezer látogató tekinti meg évente a Városi Múzeumot.

A múzeumlátogatást követően Ivan Penava vukovári polgármester ebédre hívta meg a dunaújvárosi múzeumi 16 fős küldöttségét, melyet Sanja Tokić, a Polgármesteri Hivatal kabinetvezetője koordinált. Ezután az Európa hírű vučedoli régészeti múzeumot tekintették meg, ahol Mirela Hutinec igazgatónő mutatta be az értékes leleteket.

A testvérvárosi látogatás a vukovári Magyar Házban fejeződött be, ahol Jakumetović Rozália a Vukovári Magyarok Egyesületének elnöke köszöntötte a vendégeket. Az elnök asszonyon kívül még közel húsz helyi magyar nemzetiségű lakos, bőségesen megvendégelte a magyarországi csapatot. A jóízű és kötetlen megbeszélés az esti órákba torkolt, számos közös program kidolgozását is átbeszélték, többek között jövő évben, az Intercisa Múzeumban megrendezendő időszaki kiállítást, ahol is vukovári magyarok kézimunkáiból készült kiállítást mutatnák be a dunaújvárosi közönségnek.

 

A rovat további hírei: Kultúra

Mozgalmas térfoglalás a kultúra barátainak (galéria)

Mozgalmas térfoglalás a kultúra barátainak (galéria)

2025. szep. 07.

A tételes beszámoló később következik, de villanásokat máris mutatunk: remek programmal, színes kínálattal csalogatta a betű barátait a József Attila Könyvtár immár hagyományos megmozdulása – a KönyvTér eseményeinek idén is a Városháza tér adott otthont szombaton délután.

DSTV: római piknik a ligetben

DSTV: római piknik a ligetben

2025. szep. 07.

A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összeállítása: nagy sikerrel rendezte meg az ókori Róma világát idéző közös időutazását a Dunamenti Regionális Népfőiskola és az Intercisa Múzeum. A programnak a Petőfi liget adott otthont a közelmúltban – színes programmal csalogatták a vendégeket. Hangkép.

Hamarosan újra startol a Zenélő Cukrászda sorozata

Hamarosan újra startol a Zenélő Cukrászda sorozata

2025. szep. 03.

Nem várhatnak tovább az édes élmények, immár a negyedik évad kezdődik a Vasmű úti egységben – pénteken délután várják a vendégeket. Ráadásul rendhagyó nyitánnyal csalogatnak!

DSTV: díszes tál lett a hónap műtárgya a múzeumban

DSTV: díszes tál lett a hónap műtárgya a múzeumban

2025. szep. 03.

Folytatódott az Intercisa Múzeum gyűjteményének kincseit bemutató népszerű sorozat, derül ki a DSTV összegzéséből. A hónap műtárgya ezúttal egy díszes salátástál lett – érdekes jellemzőit Kronászt Margit történész-muzeológus vázolta. Hangkép.

 

Különleges koncertmenü és sok kiegészítő program csalogat a KönyvTér kavalkádjába

Különleges koncertmenü és sok kiegészítő program csalogat a KönyvTér kavalkádjába

2025. szep. 02.

A részletes programot már összegeztük,. ezúttal a Városháza téren szombaton esedékes minifesztivál gazdag zenei kínálatáről, valamint a kísérő eseményeiről ejtünk szó! És persze mindenkit biztatunk a személyes jelenlétre: napsütés, jó idő, remek produkciók sora, irány a KönyvTér!

DSTV: a színek szabadsága a Restiben

DSTV: a színek szabadsága a Restiben

2025. aug. 30.

Folytatódott a bemutatók sora a Resti Bisztróban, derül ki a DSTV összegzéséből. A Rosti iskola diákjainak alkotásaiból rendezett kiállítások után ezúttal Komli Tünde önálló tárlatát láthatják a Vasmű úti egység vendégei A szabadság színei címmel. Hangkép.

Vastaps a Vasasnak a belgiumi fesztiválon

Vastaps a Vasasnak a belgiumi fesztiválon

2025. aug. 29.

Komoly sikereket aratott a fellépéseken, táncházban ismertette a magyar folklórkincs alapjait, és nem mellékesen városunk hírnevét is öregbítette Belgiumban a Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttes. Csapatunk a közelmúltban vendégszerepelt a Westerlo-i Nemzetközi Folklórfesztiválon – csodás élmény volt!