Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Címlap

Top nav left

  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő
2026. feb. 02. Karolina, Aida
FacebookYoutube
  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
főoldal
Menü
Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Kire illik az üvegcipő?

Kultúra
Bartók Kamaraszínház
premier
próba
Az Üvegcipő
Dunaújváros

facebook megosztás

Vass Ádám - 2018. jan. 31., 18:23

Molnár Ferenc klasszikusa, az Üvegcipő egy szerelmi négyszög szereplőinek életét bontja ki tragikusan, szellemesen és viccesen. A Bartók színház jóvoltából péntektől mi is beleshetünk a múlt század eleji Budapest kispolgárainak életébe.

Két erős nő menekül önmaga elől, pedig semmi másra nem vágynak csak a nekik járó fikarcnyi boldogságra. Mindkettőjük lábára ráillik a mesebeli üvegcipő, de létezik-e az a rettenthetetlen herceg, aki kiszabadítja a gyötrelmes mindennapokból szíve választottját? Mindkét férfi zsebében egy-egy üvegcipő lapul, de észreveszik-e mikor és kinek kell a lábára illeszteni? Szerelmi sokszög, három felvonás, sok kis hazugság. Egy ebéd, egy lagzi, egy kihallgatás. Molnár Ferenc Üvegcipője a 20. század eleji Budapest kispolgárainak és munkásainak szegényes világába enged bepillantást.

Czajlik József rendezésében mi is láthatjuk őket péntektől a Bartók színházban, ahol a próbák utolsó simításai zajlanak. A három órás, három felvonásból álló darab részletes és korhű díszletben, igényes jelmezekkel ábrázolja az 1920-as évek fővárosi életét. A keddi főpróbán a rendező kiemelte, nagyszerű érzés, hogy a darab minden szegmense összeállt a folyamat végére, így például a díszlet, a jelmez és a színészi alakítások is jól sikerültek. Mint mondta, természetesen mindig az a cél lebeg a szemük előtt, hogy minden minél jobb legyen, ez pedig mindig nagy nyomást helyez rájuk.

A darab egyik főszereplője Sipos Imre, a Bartók művészeti vezetője szerint most minden esély megvan rá, hogy ez egy igazán szép előadás legyen. Az elmúlt időszakban kevesebb szerepet vállalt a színpadon, az Üvegcipő című darabban azonban kifejezetten izgalmas feladat jutott neki is, és a társulatnak is. Mint mondta, bár nagyon szeretik csinálni, egyben nagyon nehéz kihívást is jelent számukra az előadás.

 

- Ez egy nagyon szép darab, és Sipos János szerepe pedig egy nagyon jó szerep. Ilyenkor, amikor belebújunk valaki más bőrébe, az felér egy állandó útkereséssel, hogy másmilyen legyek, mint amilyen más szerepekben voltam, hogy ez a szerep mit hoz ki belőlem, mit ismertet meg saját magamból. Hogyan tud egy ember megküzdeni azokkal a lelki terhekkel, amikkel Sipos Lajos küzd? Ez tulajdonképpen ez egy vígjáték, és miközben kifejezetten tragikus sorsokat mutatunk, az egész egy olyan vígjátéki köntösbe van öltöztetve, ami egy ambivalenciát szül, ez pedig színészként nagyon izgalmas.

Az Üvegcipő pénteken este hét órakor debütál a Bartók színházban, majd a hónap folyamán 12-én, 15-én, és 27-én tűzik újra műsorra minden esetben hét órai kezdettel.

A rovat további hírei: Kultúra

DSTV: az éremművészet atyja

2026. feb. 02.

Berán Lajos neve ismert az érme- és plakettgyűjtők körében – művészetéből és életéből könyv is született, derül ki a DSTV összeállításából. A kötetet a magyar kultúra napján mutatták be az Intercisa Múzeumban. Hangkép.

DSTV: várostörténeti kalandozások a médiatárban

2026. jan. 31.

Foglalkoztunk már hasábjainkon a József Attila Könyvtár nagyszerű kezdeményezésével, most erre fókuszál a DSTV összeállítása is: a várostörténet iránt érdeklődőknek sok-sok kincset rejt az intézmény folyamatosan bővülő médiatára. Hangkép.

DSTV: gyógyulás a művészet erejével

2026. jan. 29.

A művészet gyógyító erővel bír – ráadásul mindenki épülhet az alkotások segítségével, idézi fel a DSTV összeállítása. Kajtár Lara neve már ismerősen csenghet: a fiatal most újabb tárlattal mutatkozott be, ezúttal a József Attila Könyvtárban. Hangkép.

DSTV: képeslapok lettek az évzáró műtárgyak

2026. jan. 28.

Egyre kevesebb képeslapot és papíralapú üzenetet küldenek egymásnak az emberek, de ez nem mindig volt így, eleveníti fel a DSTV összeállítása. Az Intercisa Múzeum népszerű sorozatának év végi felvonása éppen egy karácsonyi és egy újévi levelezőlapot mutat be. Hangkép.

DSTV: Rosti a Restiben – újra

2026. jan. 27.

Folytatódott a Rosti a Restiben című sorozat az iskola és az étterem együttműködése nyomán, derül ki a DSTV összegzéséből. A legutóbbi kiállító Badi Liliána volt, emellett a Mi kutyánk kölyke sorozat részeként Kovács Gellért filmszerész látogatott el a közösséghez az ICY együttes kíséretében. Hangkép.

DSTV: rézpénz lett a hónap műtárgya

2026. jan. 26.

Az Intercisa Múzeum szakemberek az elmúlt esztendő utolsó hónapjaiban is folytatták a Hónap műtárgya című sorozatot, eleveníti fel a DSTV összeállítása. Hodik Mónika történész-muzeológus közreműködésével ismerhettük meg III. Béla rézpénzeit. Hangkép.
 

A disznóvágás hagyománya a népfőiskolán

2026. jan. 25.

A disznótorok tradícióival ismerkedhetnek a vendégek a Dunamenti Regionális Népfőiskola sorozatának következő eseményén – hétfőn kora délután várják a vendégeket. Húsamájtól a hajtás után!

  • További hírek

Friss hírek

  1. Játssz a biztonságért – itt a második kvíz!

  2. A Hóvirág Kupáért fociztak

  3. Folytatódik a csapadékos idő – de komoly enyhülés várható

  4. 30 napra letartóztatták Mezei Zsoltot (frissítve)

  5. Csoportmásodikként elődöntős a válogatott

Videók

Embedded thumbnail for DSTV: az éremművészet atyja

DSTV: az éremművészet atyja

Embedded thumbnail for DSTV: nyelvtanóra – nagyon másképp

DSTV: nyelvtanóra – nagyon másképp

Embedded thumbnail for DSTV: várostörténeti kalandozások a médiatárban

DSTV: várostörténeti kalandozások a médiatárban

Top hírek

  1. Előállították Mezei Zsolt alpolgármestert (frissítve)

  2. A víztoronyról is szó esett a tárgyaláson

  3. 30 napra letartóztatták Mezei Zsoltot (frissítve)

  4. Baleset miatt állt az M6-os sztráda forgalma Besnyő térségében (FRISSÍTVE)

  5. Több változás lesz februártól, módosulnak a gyermekorvosi körzetek Dunaújvárosban

Galéria

Magyar Motoros Vízisport Szövetség díjátadó (2026)

Jeges örömök (2026)

Tárlatvezetés a Kortárs Művészeti Intézetben

Dunaújváros Hetilap

XV. évfolyam 4. szám - 2026.01.30.

2025. © DS Média Kft. •  Médiaajánlat • Szerzői jogok • Adatvédelem • Impresszum • Közéleti hetilap • RSS

  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő