Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Lúzerek a Nyóckerben

Vass Ádám - 2018. március 27. 9:02

A Szolgálat Évadának utolsó színháztermi bemutatójára készülnek a Bartókban. A Lúzer Rádió, Budapest! ráadásul egy ősbemutató is lesz, hiszen a nagy sikerű, már öt kötetből álló ifjúsági regénysorozat első színpadi adaptációjára kerül sor városunkban május elején.

Egyre nagyobb sikerei vannak a fiatalok körében Böszörményi Gyula, József Attila-díjas író ifjúsági regényeinek, a Lúzer Rádió, Budapest! című kötetnek és négy folytatásának. A sorozat első három fejezetét felhasználva először a Bartók színházban készül hozzá színpadi adaptáció, melyre a Magyar Kulturális Alap és az EMMI is pályázati támogatást nyújtott. A történet középpontjában a vidékről Budapestre költöző, kissé bohókás Kukec család áll, melynek kalandjait a kamasz fiú szemszögéből ismerhetjük meg. A tizenhárom éves középső gyerek, Marcell nehezen viseli az életkorával járó nehézségeket, egyetlen menedéke a padláson talált rövidhullámú rádió adó-vevő, aminek segítségével megoszthatja gondolatait az éterben.

Az ősbemutató rendezője Somogyi Szilárd szerint annyira tipikusak a figurák, pozitív értelemben, hogy bárkinek a családja is lehetne Marcell, a főhős családja és bárki lehetne Marcell közülünk. Mint mondta, regényből musicalt készíteni nem kis kihívás, de a szerző iránymutatását is felhasználva sokat alakítottak rajta, hogy megfelelő színpadi adaptáció születhessen belőle. Mindezt úgy, hogy megtartották, sőt, ki is szélesítették a regény mondanivalóját annak érdekében, hogy a történet reflektáljon a mai világra. A darab beszél az empátiáról, a másik elfogadásáról, és jócskán találhatunk benne társadalomkritikát is.

A zenéért Bori Tamás felel, aki a mai modern pop, a jazz elemei mellett a nyolcvanas évek magyar rajzfilmjeinek zenéit is inspirációként használta fel. Ezeket a dalokat pedig a tavalyi év legnagyobb sikerének, a Valahol Európában című musicalnak néhány gyerekszereplője fogja elénekelni. A rendező szerint méltó folytatása lehet ez a születendő új, zenés színházi produkció a Dunaújvárosban megkezdett közönségépítő munkának, mely ebben az évadban életre hívta a Valahol Európában című eladást. Ezért az abban is fellépő dunaújvárosi gyerekek közül szerette volna kiválasztani a gyerekszereplőket, képviselve a "színház a városért" elvet, mely egy vidéki kisváros esetében hatványozottan jelentkezik.

A rovat további hírei: Kultúra

Visszaszámlálás: közeleg a Rockmaraton – a volt vasműsöknek ingyen!

Visszaszámlálás: közeleg a Rockmaraton – a volt vasműsöknek ingyen!

2025. jún. 28.

A tavalyi nagy és szó szerint tüzes jubileumi visszatérés után újra a Szalki-szigetre költözik a  Rockmaraton Fesztivál: a fergeteges programot kínáló tombolda jövő szerdán nyitja meg kapuit a rock/metal zene rajongói előtt! A szervezők nemes gesztust  is tettek – hadd szóljon!

Szép évadzáróra készül a Dunaújvárosi Vegyeskar

Szép évadzáróra készül a Dunaújvárosi Vegyeskar

2025. jún. 26.

Ismét az Intercisa Múzeum kiváló akusztikájú kertje biztosít helyszínt a Dunaújvárosi Vegyeskar évadzáró hangversenyének. A koncertre pénteken várják a kórusmuzsika híveit.

Újra zene szól a cukrászdában

Újra zene szól a cukrászdában

2025. jún. 25.

Gazdag programmal, de rendhagyó időpontban, ezúttal csütörtökön várják a Zenélő Cukrászda sorozatának következő előadására az érdeklődőket a Vasmű úti bázison.

DSTV: Wesley-tárlat a Cornerben

DSTV: Wesley-tárlat a Cornerben

2025. jún. 24.

Folytatódott a Wesley-Da Capo Alapfokú Művészeti Iskola bemutatóinak sora. A képzőművészeti tanszak növendékeinek munkáit a Cornerben állították ki – a megnyitót pedig szép műsorral tette emlékezetessé az intézmény közössége. Hangkép.

A velünk, bennünk élő történelemről is mesélt a múzeumok kavalkádja (galériával)

A velünk, bennünk élő történelemről is mesélt a múzeumok kavalkádja (galériával)

2025. jún. 23.

Két intézmény három helyszínen csalogatta a Múzeumok Éjszakája című országos programsorozat keretében a vendégeket múlt hét végén városunkban. A program gazdag és változatos volt – ráadásul aki azt hiszi, hogy ez a móka a múltról szól, nagyon nagyot téved: a közös munkálkodás, ténykedés, az alkotó energiák kibontása is nagyon fontos szerepet kapott a kínálatban.

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Hamlet szindróma"

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Hamlet szindróma"

2025. jún. 22.

Minden szempontból drámai hangütésű darabbal zárja az évadot a KineDok sorozata a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) kedden délután.

DSTV: haza pályán muzsikált a Quimby

DSTV: haza pályán muzsikált a Quimby

2025. jún. 22.

Kitüntetett szerepet kapott a Quimby zenekar az Ambrózia Fesztiválon, derül ki a DSTV összegzéséből. A városunkban alakult banda két alapemberét sikerült elcsípni a "hazai pályán" rendezett múlt vasárnapi koncert előtt. Hangkép.