Dunaújváros Hetilap

34 milliárd forint a város és a térség fejlesztésére

2018. március 13. (kedd) 11:54 - Brousil Csaba

Dunaújvárosban és a városhoz kapcsolódóan mintegy 34 milliárd forint összegű beruházás valósul meg a Modern Városok Program keretében – erről tartott sajtótájékoztató az élményfürdőben Kósa Lajos, a megyei jogú városok fejlesztéséért felelős tárca nélküli miniszter, Cserna Gábor polgármester és dr. Galambos Dénes, térségünk országgyűlési képviselője kedden.

Kósa Lajos elmondta, hogy a Modern Városok Program keretében a kormány 23 megyei jogú várossal kötött megállapodást összesen 3500 milliárd forintnyi fejlesztésről. Kiemelte, hogy a pénzügyi keret kétharmadát hazai forrásból biztosítják, és csak egyharmada uniós pénz, ami jól példázza a magyar gazdaság stabilitását és növekedését. Dunaújváros és környéke 34 milliárd forinttal részesül a Modern Városok Program költségvetéséből. Mint azt a miniszter elmondta, városunk esetében annyiban speciális a helyzet, hogy több nagyobb horderejű projekt mellett számtalan kisebb volumenű beruházás is megvalósul a program keretében.

Külön kiemelte, hogy a megvalósuló fejlesztések nemcsak a város, de a térség érdekeit is szolgálják, különösen az útfelújítási projektek, jelesül a Dunaújváros-Sárbogárd és a Cece-Paks útvonalak korszerűsítése. A fejlesztések sorában tovább lépve megemlítette a város határában létesülő áruforgalmi csomópont tervét, melyre 4 milliárd forintot költenek majd. Fontosnak és egyedülállónak nevezte a program elektromobilitási beruházásáról szóló passzusát, melynek keretében először a buszpályaudvar elhelyezésének kérdését kell megvitatnia a városvezetésnek. Mint mondta, a városlakók igénylik, hogy a buszpályaudvar maradjon a belvárosban, ugyanakkor fontos a vasútállomás felújítása és egyfajta közlekedési alközpont kialakítása, tehát ezen a ponton még egyeztető tárgyalásokra van szükség. Ugyanúgy tárgyalási szakaszban van még például a buszállomány cseréjének kérdése, és kitért arra is, hogy a városnak új csápos kutak létesítésére is szüksége van. Az egykori vidámpark revitalizálása már folyamatban van, csakúgy, mint az arborétum fejlesztése és a radari sporttelep felújítása. A Szalki-szigeti rekreációs központ kialakításával kapcsolatban kiemelte, hogy itt lehetőség nyílhatna egy nemzetközi szállodahajók fogadására is alkalmas nagy kikötő kialakítására, amennyiben az komplex idegenforgalmi és turisztikai bázisként tudna működni. Mint mondta, erről már tárgyalt Orbán Viktor miniszterelnökkel, aki támogatja az elképzelést, ha az az egész Duna szakasz idegforgalmi volumenébe beleillik. Fontosnak nevezte a szálloda kérdését is, mely az Intercisa Múzeum jelenlegi épületében kerülne kialakításra, míg a múzeum elköltözne a Monbach Kúriába. Kósa Lajos beszámolója végén szólt az egykori zöld SZTK átalakításáról és az élményfürdő felújításáról, mint a Modern Városok Program két legelőrehaladottabb projektjéről, kiemelve, hogy a fürdő áprilisban megnyitja kapuit a városlakók előtt, és kezdődik az uszoda felújítása.

Cserna Gábor polgármester elmondta, Kósa Lajos látogatása alkalmával áttekintették a Modern Városok Program 2022-ig megvalósuló dunaújvárosi fejlesztéseit, és hogy hol tartanak a beruházások. Felidézte, hogy még 2015 tavaszán keresték meg a kormány részéről az önkormányzatot azzal, hogy a városvezetés a város lakóinak igényeit figyelembe véve alakítson ki egy városfejlesztési tervet. A terv elkészült, azt 2016 május végén a miniszterelnökkel megtárgyalták, majd a kormány jóvá hagyta. Mára pedig ennek a megállapodásnak a keretében több beruházás is elindult. Kiemelte, hogy a legjobb példa erre az élményfürdő, a sajtótájékoztató helyszíne, ahol olyan jól haladnak a munkálatok, hogy április 2-án el tudják indítani a próbaüzemet. Az egykori zöld SZTK átalakítására kitérve elmondta, hogy a jövő héten egy időkapszulát helyeznek el az épületben, mellyel annak belső felújítása a végéhez is ér majd, és jön a külső homlokzatok átépítése, a parkolóhelyek kialakítása. Cserna Gábor elmondta, 2010 óta van lehetőségük bebizonyítani, hogy Dunaújváros egy fejlődőképes, modern város, a fejlesztéseket pedig a jövőben is folytatni szeretnék.

Dr. Galambos Dénes a térségi fejlesztéseket kiemelve a négy számjegyű utak korszerűsítésének fontosságáról beszélt. Elmondta, hogy erre 3, 4 milliárd forint áll rendelkezésre és az utak felújításával a város térsége is nyer, hiszen ezáltal fejlődnek az ipari, áruforgalmi lehetőségek is. Külön kiemelte a létesülő áruforgalmi csomópont fontosságát, mely egyedülálló logisztikai beruházás lesz az ország közepén, növelve a térség fejlődését és élénkítve a gazdaságot. Szintén nagy előrelépésként tekint az elektromobilitási programra, melyet a Dunaújvárosi Egyetemmel közösen dolgoznak ki és szintén egyedülálló fejlesztés lesz a térségben. Mint mondta a Modern Városok Program fejlesztéseivel Dunaújváros egy igazi modern ipari és polgári várossá alakul.

Kósa Lajos Dunaújvárosban

Kósa Lajos Dunaújvárosban - fotó: Ónodi Zoltán
Kósa Lajos Dunaújvárosban - fotó: Ónodi Zoltán
Kósa Lajos Dunaújvárosban - fotó: Ónodi Zoltán
Kósa Lajos Dunaújvárosban - fotó: Ónodi Zoltán
Kósa Lajos Dunaújvárosban - fotó: Ónodi Zoltán
Kósa Lajos Dunaújvárosban - fotó: Ónodi Zoltán
Kósa Lajos Dunaújvárosban - fotó: Ónodi Zoltán
Kósa Lajos Dunaújvárosban - fotó: Ónodi Zoltán
Kósa Lajos Dunaújvárosban - fotó: Ónodi Zoltán
Kósa Lajos Dunaújvárosban - fotó: Ónodi Zoltán
Kósa Lajos Dunaújvárosban - fotó: Ónodi Zoltán
Kósa Lajos Dunaújvárosban - fotó: Ónodi Zoltán
Kósa Lajos Dunaújvárosban - fotó: Ónodi Zoltán
Kósa Lajos Dunaújvárosban - fotó: Ónodi Zoltán
Kósa Lajos Dunaújvárosban - fotó: Ónodi Zoltán
Kósa Lajos Dunaújvárosban - fotó: Ónodi Zoltán
Kósa Lajos Dunaújvárosban - fotó: Ónodi Zoltán
Kósa Lajos Dunaújvárosban - fotó: Ónodi Zoltán

A rovat további hírei: Közélet

" A Jobbik a hatalomért és pénzért mindenre képes"

" A Jobbik a hatalomért és pénzért mindenre képes"

2018. március 22. (csütörtök)

Egy közleményben reagált Pintér Tamás jobbikos képviselő sajtótájékoztatójára a Fidesz Dunaújvárosi Szervezete.

"Dunaújváros olyan lehetőségek előtt áll most, mint anno a városalapításkor"

"Dunaújváros olyan lehetőségek előtt áll most, mint anno a városalapításkor"

2018. március 22. (csütörtök)

Sajtótájékoztatót tartottak a Déli iparterületen 2,5 hektáron létesülő komposztáló telep megvalósításáról a Dunanett Nonprofit Kft. székházában csütörtökön.

D+ Híradó - Időkapszula, lakossági fórum

D+ Híradó - Időkapszula, lakossági fórum

2018. március 22. (csütörtök)

Befejeződött a zöld SZTK bontása, kezdődik az építés, Balog Zoltán miniszter tartott lakossági fórumot - egy csokorban a nap legfontosabb hírei a D+ TV Híradójában.

Kerítés és határőrség

Kerítés és határőrség

2018. március 22. (csütörtök)

Sajtótájékoztatót tartott Pintér Tamás, a Jobbik Magyarországért Mozgalom országgyűlési képviselője, amelyen arról beszélt, hogy a kormánypárti médiumokban, plakátokon látható-olvasható híresztelésekkel ellentétben, pártjuk ragaszkodik a határkerítéshez, és hogy kormányra kerülésükkor határőrséggel is védenék az országot az illegális migrációtól.

"Újjáépítjük és visszaadjuk a városlakóknak az egykori zöld SZTK-t"

"Újjáépítjük és visszaadjuk a városlakóknak az egykori zöld SZTK-t"

2018. március 22. (csütörtök)

Ünnepélyes keretek között helyeztek el egy időkapszulát az egykori zöld SZTK, a leendő közigazgatási központ lépcsőjénél.

Energiahivatal: biztosított az ország gázellátása

Energiahivatal: biztosított az ország gázellátása

2018. március 22. (csütörtök)

Biztosított Magyarország gázellátása, az ország öt gáztárolójában 1,7 milliárd köbméter földgáz áll rendelkezésre, ez a mennyiség még egy elhúzódó tél esetén is fedezi az ország gázszükségletét - mondta Scherer Zsolt, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) szóvivője csütörtökön az M1 aktuális csatornán.

Nemzetünk jövője a tét

Nemzetünk jövője a tét

2018. március 21. (szerda)

Telt ház fogadta Balog Zoltánt, az emberi erőforrások miniszterét szerdán délután a Városháza „C” szárnyának rendezvénytermében. A miniszter dr. Galambos Dénes, térségünk országgyűlési képviselőjének meghívására érkezett városunkba.