Tanmese páston ülőkről
Soma szekrényt épít. Nem valami tekintélyes, fából valót, csak egy könnyűszerkezetest, vászontakaróját műanyag csövek és sarokrögzítők tartják. Alkalmi tárolónak épp megfelel. Nézem az összeállítási vázlatot, atya ég, de bonyolult. Nem az – mondja a fiú. Könnyű neki, valamit csak tanult a gépész karon, az átláthatatlan dolgot ő rendszerbe szedve látja.
Amúgy mostanában mintha feladná a mérnökálmot, azt mondja, valami gyakorlatias munka érdekelné. Legfeljebb majd elszegődök az áruházlánchoz szekrényépítőnek – vázolja az életpályamodellt…
Visszaemlékszem egy régi estére. A szokásos felolvasáskor gyermekeim különös fogalommal ismerkedtek: szemeten lakók. A hajdani piarista tanár, művelődéstörténész, Takáts Sándor történetei voltak soron a Szegény magyarokból. Az író épp annak taglalásánál tartott, hogy a legelesettebbek gyermekeire milyen sors vár, s akkor hangzott el ez a két szó. „Szemeten lakóóók? Szemeten laktak? – kerekedett el kislányom szeme. Mondom neki, nem szó szerint kell érteni, hanem jelképként, a szegénysorra utal a különös szópár, a könyv 1927-ben jelent meg, épp gazdasági mélyponton, a világválság küszöbén. Az lesz most is? – kérdezte a kis mindent tudni akaró –, hát az bizony ciklikus, bármikor visszajöhet – feleltem, a ciklikusságnál kissé leragadtunk, tisztáztuk, s olvastam tovább.
Szörnyülködtek a gyerekek, hisz még nem volt fogalmuk arról, mi az az éhínség. Takáts Sándor könyvéből képet kaphattak róla – de könyörületesség példáiról is: „Ha rossz termés volt, ha éhség fenyegette a szegénységet, egy-egy főúri család 100-150 szegényt táplált. Batthyány Ferencné például 1570-ben s később is drága pénzen szerzett gabonát jobbágyainak. Egy ilyen alkalommal írta, hogy kapuja előtt 100-150 nyomorult áll naponkint, kiket táplálnia kell. »Én – írja – Óvár tartományába vettem volt negyedfélszáz köböl kölest az én szegényeim szükségire. Az én jószágomból ki nem hagyom vinni az gabonát, hogy az mi szegényeink ne éhezzenek.«„
Fotó:Fortepan
Szegények és gazdagok: az igazságtalanságról meditáltak csemetéim, a jobbágyokról, az egykor legelesettebbekről hallottak már. Meg is lepte őket Takáts bácsi: „Az 1600. évi összeírás szerint Hosszúmezőn 86 jobbágy élt, ezeknek volt 885 disznaja, 561 marhája, 50 lova és 463 birkája. Rahó faluban ugyanekkor 12 jobbágy lakott, ezeknek volt 844 birkája, 64 tehene, 18 disznaja és 12 lova. Visk lakóinak meg 1391 lova, 742 szarvasmarhája s 862 disznaja volt.” Ácsteszéren nem is tudni, van-e még tehén – vetette közbe fiam, de nem volt idő kitérőre, mert jött a legtalányosabb rész: „A jobbágyi rendnek utolsói az úgynevezett páston ülők vagy szemeten lakók voltak. Ezeknek az embereknek egy lábnyomnyi földjük sem volt, és markukkal szolgáltak s mégis majd mindegyiküknek volt tehene és lova. … Ilyen és efféle adatot bármennyit felsorolhatunk oly vidékekről, hol német, török és tatár nem járt.”
Ha nagy leszek, nem leszek páston ülő – summázta lányom a hallottakat. Talán testvére se: vagy mérnök, vagy szekrényszerelő…
A rovat további hírei: Kultúra
Nyáron is nyitva a József Attila Könyvtár
2025. júl. 22.
Rövidített nyitvatartás lép életbe július végétől, de addig is rendszeres programokkal várják a betű barátait az intézményben. Különleges válogatással is kirukkoltak!
DSTV: dacolva az elemekkel
2025. júl. 21.
A rossz idő sem szegte kedvét az MMK táborozóinak a közelmúltban, derül ki a DSTV összegzéséből. Bár az udvarról az épületbe költöztek, nagy kedvvel vetették magukat a kézműveskedésbe a tematikus sorozat résztvevői – és a színházra az idő is megjavult! Hangkép.
DSTV: Belgiumba készül a Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttes
2025. júl. 20.
A meghívásról már olvashattak, most következzen a DSTV összegzése arról, hogy Belgiumban léphet közönség elé a Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttes. Csapatunk a rangos Westerlo-i Nemzetközi Folklórfesztivál programjában szerepelhet augusztus első felében. Hangkép.
DSTV: évadzáró a zenélő cukrászdában
2025. júl. 19.
Változatos és gazdag kínálat jellemezte a Zenélő Jakó Cukrászda sorozatát az elmúlt időszakban, derül ki a DSTV összegzéséből. A kezdeményezés sikeres koncerttel ért véget – de persze csak az idei évadra, hiszen ősztől biztosan folytatják! Hangkép.
ICA-D: csodás városfelfedező "Betekintés"
2025. júl. 18.
Ahogy ígérték: egyszerre hallatlanul izgalmas és roppant tanulságos bemutató lett a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) új időszaki kiállítása. Betekintés címmel a BME Középülettervezési Tanszék külföldi hallgatói mutatják be diplomamunkáikat, vagyis a Dunaújváros köztereire álmodott terveiket. Még egy héten át látható: kötelező program!
Interaktív időutazás a kőtárban
2025. júl. 18.
Irány Intercisa, és a római kor: interaktív időutazásra várják az érdeklődőket a római kori kőtárban szombaton délután. Római sisakot készítenél? Ott a helyed!
A Művészetek Völgyében vendégeskedik a Viadana Kamarakórus
2025. júl. 17.
A sikeres tavaszi visszatérés után rangos meghívásnak tesz eleget az együttes, Taliándörögdön lép közönség elé a Viadana. Különleges helyszínen, különleges repertoárral csalogatnak szombaton délután!