Vasárnap óraátállítás!
Március 25-én a nyári időszámítás kezdete miatt hajnali 2-ről 3-ra kell állítani az órákat. A nyári időszámítás március utolsó vasárnapjától október utolsó vasárnapjáig tart. A nyári-téli óraátállítást Magyarországon 1954 és 1957 közt az elektromos kapacitási nehézségek miatt alkalmazták, majd 1958 és 1979 között szünetelt a nyári időszámítás.
1980-ban vezették be újra, energia-megtakarítási céllal. Éves szinten körülbelül 100-120 gigawattórával kevesebb áramot használ a lakosság a nyári időszámítás alatt, ami 30-40 ezer háztartás éves fogyasztásának felel meg, és 4-5 milliárd forinttal csökkenti az ország "áramszámláját".
A „Daylight Saving Time”-ot (világosság takarékos időszámítás, magyarul egyszerűen nyári időszámításnak hívjuk) arra találták ki, hogy a lehető legjobban kihasználják a természetes fényt. Azzal, hogy az órák előreugranak, tovább lesz napfény este, az órák visszaállításával ősszel pedig világosabbak lesznek a reggelek, mikor felkelnek az emberek.
A legfrissebb EU-irányelv a kérdésben 2001-es, ami egységes időpontot ír elő a 28 tagállamnak, hogy mindenhol egyszerre kezdődjön és végződjön a nyári időszámítás.
Az országok a hatvanas, hetvenes években kezdték el szinkronba hozni az óraátállításokat, és a közös piac bevezetése egy majdnem harmonizált megközelítést tett szükségessé. A kilencvenes évek elejéig az Egyesült Királyságban és Írországban ősszel egy hónappal később állították át az órákat, mint a többi tagállamban. 1996 óta minden országban ugyanaz a dátum.
Közben az uniós országok az időzónájukat szabadon választhatják meg. Jelenleg három tagállam alkalmazza a GMT-t, azaz a greenwichi középidőt (Egyesült Királyság, Írország, Portugália), 17-ben (köztük Magyarországon) ehhez képest egy órával előrébb van (GMT+1), nyolc országban pedig a greenwichi középidő + 2 (GMT+2) szerint járnak az órák.
-DO/OPH-
A rovat további hírei: Közélet
Autós élmények élőben – Vályi István volt a Dunaújvárosi Estek sorozatának vendége
2025. máj. 19.
A fecskekormányos Skodától az eldobható újdonságokig, a gyerekkori inspirációktól a műsorvezetés titkain át a világ ezer csodájáig: közvetlen és végig remek hangulatú beszélgetés kerekedett a Dunaújvárosi Estek sorozatának legutóbbi felvonásán.
Madárcsicsergős program az arborétumban
2025. máj. 19.
Folytatódott a kedvelt hagyomány a Baracsi úti Arborétumban – ismét kisdiákok gyűltek össze madárgyűrűzésre. A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai okították a BIROK Szabó Magda Tagintézmények csemetéit arról, hogy miért is fontos a folyamat.
Újra fáklyás-lámpás, meghitt búcsú a várostól – jó szerencsét, végzős hallgatók! (galériával)
2025. máj. 16.
Mint minden esztendőben, úgy idén is a Szalamander városjárásával, vagyis lámpás-fáklyás felvonulással búcsúztak a végzős hallgatók – a Dunaújvárosi Egyetem selmeci hagyományőrzői ismét méltó módon köszöntek el az alma matertől és a várostól csütörtökön este.
Újra teljes útzár a Pentele hídon – most szombattól
2025. máj. 16.
A szombati munkanapra tekintettel módosítottak a teljes útzár időzítésén az MKIF szakemberei: szombaton 17 órától kell Földvár felé kerülniük a közlekedőknek. Várhatóan vasárnap estig.
Plusz pénz jut az intézményeknek
2025. máj. 15.
A közgyűlés csütörtöki nyílt ülése elején Pintér Tamás polgármester átadta az idei évi Dunaújváros Ifjúságáért díjat Kovács István görögkatolikus parókusnak, majd 26 témát tárgyalt a testület nyílt ülésen, egyet pedig zárt ajtók mögött.
Dunaújvárosi Estek: folytatás Vályi Istvánnal
2025. máj. 15.
A népszerű autós újságíró, műsorvezető lesz a Dunaújvárosi Estek sorozatának következő vendége: az érdeklődőket a Városháza "C" szárnya házasságkötő termében várják – figyelem, rendhagyó időpontban, pénteken délután! Meghívó.
Kovács István érdemelte a Dunaújváros Ifjúságáért díjat
2025. máj. 15.
A térség görögkatolikus parókusa, a Dunaújvárosi Görögkatolikus Egyházközség vezetője, Kovács István a közgyűlés előtt vehette át az elismerést Pintér Tamás polgármestertől. Méltatás.