Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Címlap

Top nav left

  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő
2026. már. 14. Matild
FacebookYoutube
  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
főoldal
Menü

Itt az új büntetőeljárási törvény

Sziréna
törvény
büntetőeljárás
rendőrség
Magyarország

facebook megosztás

doszerk - 2018. jún. 30., 17:00

Július 1-jén, vasárnap lép hatályba az új büntetőeljárási törvény (Be.), amelynek az eljárások gyorsabbá, hatékonyabbá tétele a célja.

Az újdonságok közé tartozik a gazdálkodással összefüggő kiemelt bűncselekmények bírósági tárgyalásának szabályozása, a hatóságok és az együttműködő elkövető közötti egyezség növekvő szerepe, az ülnökök jelenleginél jóval kisebb szerepe a perekben, továbbá, hogy a vád bizonyítása az ügyész feladata. A parlamentben tavaly nyáron megszavazott törvény egyik újdonsága az előkészítő eljárás, amely egyfajta előzetes felderítés a nyomozás elrendelése előtt, de már a büntetőeljárás keretein belül a bűncselekmények gyanújának megállapítása vagy kizárása érdekében. Az előkészítő eljárás során lehet alkalmazni leplezett eszközt, rejtett figyelést, álvásárlást, fedett nyomozót. A bűncselekmények felderítése és bizonyítása érdekében folytatható titkos információgyűjtés eddig ágazati jogszabályokban lévő szabályait a büntetőeljárási törvénybe integrálták. Büntetőeljárásban egy emberrel kapcsolatban legfeljebb 360 napig folyhat bírói engedélyhez kötött titkos információgyűjtés. A bűnüldözési célú titkos információgyűjtésbe az eddiginél jobban bekapcsolódik az ügyész. A törvény indoklása szerint ez "nagymértékben hozzájárulhat ahhoz, hogy a titkos eszközök alkalmazása során beszerzett adatok, bizonyítékok eljárási okokból ne vesszenek el".

Az előzetes letartóztatás elnevezése letartóztatásra változik, felső határa továbbra is - a kiszabható büntetéstől függően - egy, két, három vagy négy év, életfogytig tartó szabadságvesztéssel is sújtható bűncselekmény esetén pedig továbbra sem lesz felső határa. Az új Be. bevezeti a gazdálkodással összefüggő kiemelt bűncselekmények kategóriáját, ilyen lehet például a költségvetési szerv sérelmére elkövetett vagyon elleni bűncselekmény, a bennfentes kereskedelem vagy a piramisjáték szervezése. Ezekben az ügyekben az elbírálásukhoz szükséges speciális szaktudás miatt az elsőfokú eljárásban is három hivatásos bíróból álló tanács jár el, akik közül az egyik gazdasági ügyszakos. Egyébként az elsőfokú eljárásban főszabályként - hatáskörre tekintet nélkül - egyesbíró jár el, akinek azonban van lehetősége arra, hogy ha indokoltnak tartja, meghatározott szempontok alapján tanácsot alakítson. Laikus bírák, ülnökök ezentúl csak fiatalkorúak és katonák ügyében működnek közre. Az új Be. nagy hangsúlyt fektet az elkövető és a hatóságok közötti együttműködésre. "Az időszerűség és a pergazdaságosság elveinek megfelelve" az európai államok többsége felismerte, hogy "érdemes eltérően kezelni azokat az ügyeket, amelyekben a terhelt beismer, azokkal az eljárásokkal szemben, amelyekben a tagadó terhelt bűnösségét kell bizonyítani" - olvasható a törvény indoklásában.

Egyezség esetén a hatóságokkal együttműködő, tettét beismerő elkövető enyhébb szankcióra, a hatóságok idő- és költségmegtakarításra, a sértett pedig jóvátételre számíthat. Az új törvény többféle lehetőséget nyújt beismerés esetén a megegyezésre. A nyomozás alatt az ügyész, az elkövető és a védő köthet egyezséget, és a bíróság ennek csupán a törvényességét vizsgálhatná, a tartalmát azonban nem változtathatná meg, tehát vagy jóváhagyja, vagy elutasítja. A vádemelés után kialakuló egyezség inkább a terhelt jóváhagyását, belenyugvását igényli. Közös eleme az egyezség két válfajának, hogy a tényállás és a jogi minősítés nem lehet megállapodás tárgya, azt az ügyész közli a felekkel, kizárólag a joghátrányról és a járulékos kérdésekről - például a sértetti jóvátételről - lehet egyeztetni. Az új Be. kiemelt szerepet szán az elsőfokú perekben az előkészítő ülésnek, a tárgyalás érdemi előkészítésének, hogy a perbeli bizonyítás tervezhető legyen, keretei, fő irányai egyértelműek legyenek, és így elejét vegyék az időhúzásnak. Az előkészítő ülés nyilvános.

A vád bizonyítása az ügyészség feladata, felelőssége. A másodfokú bíróság az eddigiektől eltérően csupán akkor utasíthatja új eljárásra megalapozatlanság miatt az elsőfokú bíróságot, ha az egyáltalán nem állapított meg tényállást vagy ha a tényállás teljes egészében felderítetlen. A másodfokú hatályon kívül helyező végzés ellen pedig lesz lehetőség érdemi fellebbezésre, azaz harmadfokon dönthetnek úgy, hogy a másodfokú bíróság nem adhatja vissza új eljárásra az ügyet az első foknak, hanem meg kell hoznia az érdemi határozatot. Mindezzel a törvényhozó célja a hatályon kívül helyezések és megismételt eljárások erőforrás-pazarló gyakorlatának kiküszöbölése. A büntetőeljárásban a telekommunikációs eszközök révén lehetővé válik, hogy a jelenlétre kötelezett vagy jogosult ilyen eszköz használatával tegyen vallomást. Az Igazságügyi Minisztérium (IM) korábban azt közölte: az új törvény lezárja a 2010-ben elindult átfogó büntetőjogi reformot, amelynek korábbi állomása volt az új büntető törvénykönyv és az új büntetés-végrehajtási törvény. A hatályos, 1998-ban elfogadott, 2003-ban hatályba lépett büntetőeljárási törvényt felváltó új kódextől a kormány azt várja, hogy gyorsítja és hatékonyabbá teszi az eljárásokat.

-MTI-

Főoldali kép forrása: MTI (Mihádák Zoltán felvétele)

A rovat további hírei: Sziréna

Autószerelő műhely égett le Perkátán

2026. már. 09.

Komoly tűzesethez riasztották a dunaújvárosi lánglovagokat: autószerelő műhelyben ütött ki tűz Perkátán még pénteken délben. A műhelyben egy kocsi is bennégett, további két jármű az udvaron rongálódott meg, értesült a DO.
 

Hamis vád miatt emelt vádat az ügyészség

2026. már. 06.

A Dunaújvárosi Járási Ügyészség vádat emelt azzal a férfival szemben, aki valótlanul tett feljelentést. A férfi BV-intézetben volt, és három felügyelőt vádolt bántalmazással, értesült a DO.

Újabb online csalások – milliós kárral is!

2026. már. 02.

Dunaújvárosi lakos is akad a lehúzások sértettjei között; az online térben a gyors haszon ígérete sokakat megtéveszthet. Az elmúlt napokban ismét többen estek internetes csalók áldozatául – a rendőrségi tipptár szerint már az óvatos bizalmatlanság is hasznos lehet!
 

Szexuálisan bántalmazta nevelt lányát – vádemelés a vége

2026. feb. 27.

A Fejér Vármegyei Főügyészség minősített szexuális erőszak bűntette és további bűncselekmény miatt vádat emelt a férfival szemben, aki egykori élettársa gyermekével szexuális cselekményt végzett. A bántalmazás egy városkörnyéki településen történt, értesült a DO.

Semmi sem stimmelt a megállított kocsival

2026. feb. 26.

Nem mindennapi fogásról számolt be a megyei főkapitányság kommunikációs szolgálata: a rendőrök Pusztaszabolcs területén állítottak meg egy ukrán forgalmi rendszámmal közlekedő személygépkocsit – mint kiderült, a jármű eredetével és papírjaival kapcsolatban is komoly aggályok merültek föl.

Látta? Felismeri? Jelentkezzen mihamarabb! (FRISSÍTVE)

2026. feb. 24.

A dunaújvárosi buszon használt gázsprayt az a férfi, akit garázdaság miatt keresnek a székesfehérvári rendőrök. Az eset még január elején történt, de csak most fordultak a nyilvánossághoz. Felhívás. (FRISSÍTVE)

Mentőhelikopteres bevetés a Szórádon (frissítve)

2026. feb. 23.

Mentőautót és mentőhelikoptert is riasztottak a Szórád Márton útra nem sokkal délután egy óra előtt.

  • További hírek

Friss hírek

  1. DSTV: hírek a horgászat szerelmeseinek

  2. Egyenlített a DAB-ASP

  3. Együtt a menstruációs szegénység ellen – nagy köszönet minden közreműködőnek!

  4. Kecskeméten ért véget a DKSE hosszú böjtje

  5. DSTV: zöldbe borult, szabadba csábít az arborétum

Videók

Embedded thumbnail for DSTV: hírek a horgászat szerelmeseinek

DSTV: hírek a horgászat szerelmeseinek

Embedded thumbnail for DSTV: zöldbe borult, szabadba csábít az arborétum

DSTV: zöldbe borult, szabadba csábít az arborétum

Embedded thumbnail for DSTV: ötletpályázatot hirdettek

DSTV: ötletpályázatot hirdettek

Top hírek

  1. Kortárs divatbemutatóval csalogat az ICA-D

  2. Nehéz, de törekedni kell a békés együttélésre

  3. FitCity Dunaújváros: a testi és lelki egészségért (galériával)

  4. Választás 2026: szavazási tudnivalók és teendők

  5. Ismét megnyitotta kapuit az arborétum

Galéria

FitCity Dunaújváros (2026. március)

IX. Szent Pantaleon Jótékonysági Bál

Kolbászfesztivál (2026)

Dunaújváros Hetilap

XV. évfolyam 10. szám - 2026.03.13.

2025. © DS Média Kft. •  Médiaajánlat • Szerzői jogok • Adatvédelem • Impresszum • Közéleti hetilap • RSS

  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő