Mennyit költünk karácsonykor?

doszerk - 2018. december 12. 15:23

A karácsonyi időszak nem csak a családi összejövetelekről és a szépen feldíszített karácsonyfáról szól. Az ünnepet megelőző hetek anyagilag is megterhelik a családi költségvetést, hiszen az ajándékok mellett az ünnepi fogásokra és olykor elegáns ruhára is többet kell szánni.

A Picodi elemzői arra voltak kíváncsiak, mennyit és mire költenek a magyarok, valamint mennyit szánnak a karácsonyi fogásokra. Felmérésükből kiderül, mely ajándékokat részesítik Magyarországon a vásárlók előnyben, mikre vágynak a leginkább és melyek azok az ajándékok, amiket érdemes elkerülni.

Mit vesznek leginkább ajándékba?

Karácsonykor mindenki boldoggá szeretné tenni családtagjait és barátait. A megkérdezettek 90 százaléka azt mondta, vesz valamit a rokonainak, 44 százalék pedig megragadja az alkalmat és barátainak kedveskedik. A felmérésből kiderült, a magyaroknak mindössze 11 százaléka kívánja munkatársait megajándékozni, viszont 8 százalék jótékonysági akciókon is részt vesz, vagy külön összeget különít el erre a célra.

Mit vesznek leginkább ajándékba? A legnépszerűbb kategóriák a játékok (42 százalék), ruhák (35 százalék), parfümök (30 százalék), könyvek (30 százalék) és az édességek (26 százalék).

Mikor kezdik a karácsonyi vásárlást? Érdekesség, hogy a magyar vásárlók többsége (59 százalék) már novemberben megkezdi az előkészületeket. A Black Friday akciózási láz, valamint a karácsonyi dekorációk a plázákban igen korán vásárlásra készteti az embereket. A megkérdezettek 7 százaléka még ennél is korábban, azaz szeptemberben és októberben már a karácsonyi ajándék beszerzésén gondolkodik.

Amikor az ajándék kiválasztására kerül sor, a magyarok túlnyomó többsége (89 százalék) azon töri a fejét, mire vágyik valójában a megajándékozott fél. Mindössze 11 százalék szeretne „túl lenni” a dolgon és kapkodva vesz le – szinte bármit – a polcról.

A felmérésből kiderült, a legvonzóbb ajándék kategóriába a ruhák (33 százalék), elektronikai eszközök (27 százalék), parfümök (27 százalék) és a könyvek (25 százalék) tartoznak. A legrosszabb meglepetések közé sorolták a megkérdezettek az édességet (38 százalék), játékokat (37 százalék), az alkoholt (37 százalék) és a karácsonyi üdvözlőlapot (28 százalék). Átlagosan 38 700 forintot költenek a magyarok ajándékokra.

A magyarok többsége (92 százalék) otthon tölti a karácsonyt, 6 százalékuk barátoknál és mindössze 2 százalék utazik külföldre az ünnepek alatt.

A magyar családok a hagyományos boltokat részesítik előnyben, ha az ételekről van szó: 76 százalékuk kisközértben vagy a hentesnél, személyesen szerzi be a menühöz valót. 9 százalék online vásárol, 15 százalék pedig e fenti két módot ötvözi. Egy átlagos vásárló 33 600 forintot hagy a kasszánál ilyenkor.

-OPH-

A rovat további hírei: Mozaik

Napos, de extrém hideg időszak következik

Napos, de extrém hideg időszak következik

2025. feb. 17.

Fagyos napok sorozata vár ránk a DO időjárási szakértőjének friss prognózisa szerint. A hét közepén brutálisan hideg hajnalok várhatók, és nap közben is csak fagypont körüli értékeket mérhetünk.

Hogyan alakíthatod ki otthonod világítását szakértő segítséggel?

Hogyan alakíthatod ki otthonod világítását szakértő segítséggel?

2025. feb. 17.

A világítástervezés kihívást jelenthet, különösen, ha szeretnéd, hogy otthonod minden zugában megvalósuljon az elképzelt hangulat és funkcionalitás. (X)

Az év ásványa és az év ősmaradványa is megtekinthető lesz a 18. Lelkes Ásványbörzén

Az év ásványa és az év ősmaradványa is megtekinthető lesz a 18. Lelkes Ásványbörzén

2025. feb. 17.

Az év ásványa, az opál és az év ősmaradványa, a radiolária is megtekinthető lesz a 18. Lelkes Ásványbörzén február 22-én és 23-án a MOM Sport Uszoda és Sortközpontban - tájékoztatták a szervezők az MTI-t.

4 jó tanács azoknak, akik először utaznak Srí Lankára

4 jó tanács azoknak, akik először utaznak Srí Lankára

2025. feb. 16.

Az egzotikus Srí Lanka sokak számára bakancslistás célpont, és manapság már szerencsére hazánkból sem elérhetetlen. (X)

DSTV: mackók a suliban!

DSTV: mackók a suliban!

2025. feb. 16.

Mackókiállítás, rajz- és süteményverseny fogadta a BIROK Szabó Magda Tagintézménye tanulóit a közelmúltban, derül ki a DSTV összegzéséből. Folytatták a szép hagyományt, nagy sikerrel rendezték meg újra az intézmény édes-mézes programját, amelynek a főszereplői a mackók voltak. Hangkép.

"... elhagyni a csónakot a tengerért..."

"... elhagyni a csónakot a tengerért..."

2025. feb. 15.

Új, roppant érzékeny témára fókuszáló közösség kezdi meg működését a Szertelen Házban – Tóth Adrienn szociális munkás, gyásztanácsadó vezetésével a hónap második felében gyászfeldolgozó csoportot indít a MRE Újváros Drogambulancia.

DSTV: a szerelmesek ünnepe

DSTV: a szerelmesek ünnepe

2025. feb. 15.

Sokak életében különleges dátum világszerte február 14. A szerelmesek Valentin nap alkalmából megajándékozzák egymást – ám a jeles ünnep története egyfelől jóval sokrétűbb, másrészt jóval régebbre nyúlik vissza, mint azt a legtöbben gondolnánk. Hangkép.