Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

A lengyel plakátművészet legjobb darabjai

Vass Ádám - 2019. március 12. 8:02

Rendhagyó kiállítás nyílt a Munkásművelődési Központban. Hétfő délutántól egy héten át lengyel retró propaganda plakátokat láthatnak az érdeklődők.

Különleges tárlat érkezett hétfőn a Munkásművelődési Központba. Az egy héten át látogatható kiállítás darabjai ugyanis olyan retró propaganda plakátok, amik 1918-1939 között készültek Lengyelországban, a lengyel plakátművészet kezdeti korszakban. A tárlat annak a vándorkiállításnak a része, amit az ország függetlenségének századik évfordulójára állítottak össze a tavalyi évben a lublini Állami Levéltár gyűjteményéből. Az MMK-ban látható kiállítás megnyitóján elsőként Kováts Rózsa, az intézmény igazgatója köszöntötte a vendégeket, majd Joanna Urbańska a budapesti Lengyel intézet vezetője mondott pár szót. Mindenekelőtt megköszönte a lehetőséget, hogy elhozhatták Dunaújvárosba is a kiállítást, ami szerinte nagyon fog tetszeni a helyi érdeklődőknek. Mint mondta, a tárlat szebbnél-szebb plakátokból áll a leghíresebb alkotóktól és az akkori élet szinte minden területét érinti.

Fontosnak tartotta kiemelni azt is, hogy a hazafias érzésekre és a nemzeti hagyományokra épülő plakátok létrejöttében közvetve nagy segítséget nyújtottak a magyar barátaik is, akiknek köszönhetően sikerült visszaverni a bolsevik támadásokat és visszaszerezhették függetlenségüket. A politikai, hazafias plakátokon kívül persze társadalmi témákat is érintenek a plakátok, például azok, amik a ma már elavultnak számító tényt propagálják, mely szerint a cukor nagy mennyiségben is egészséges és sok cukor fogyasztására buzdítanak. Joanna Urbańska szerint minden látogató találhat számára érdekes plakátokat a tárlaton, ami további egy hétig látogatható az MMK földszinti színháztermében.

 

 

A rovat további hírei: Kultúra

DSTV: 22 éves a Cimbora Klub

DSTV: 22 éves a Cimbora Klub

2025. okt. 21.

Ünnepi eseményről tudósít a gyermekkönyvtárból a DSTV összeállítása. A József Attila Könyvtárban működő Cimbora Klub fennállásának 22. évét ünnepelte a közelmúltban – ahogy szokták, a közösség tagjai idén is "Ki mit tud?" produkciókkal és tortával köszöntötték egymást. Hangkép.

Nagy László nyomában a József Attila Könyvtárban

Nagy László nyomában a József Attila Könyvtárban

2025. okt. 20.

"Öntörvényű konok csillag" – ezzel a címmel rendeznek a Nagy László 100 emlékév keretében irodalmi estet a József Attila Könyvtárban kedden délután. 

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Csillagokban bízva"

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Csillagokban bízva"

2025. okt. 19.

A nápolyi asztrológusnak, Lucianának megvan a biztos módszere arra, hogy ügyfeleit hozzásegítse vágyaik teljesüléséhez. Cosodás filmmel folytatódik a Szabad Szemmel sorozata a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) kedden.

DSTV: találkozás a gyermekkönyvtárban

DSTV: találkozás a gyermekkönyvtárban

2025. okt. 19.

A gyermekkönyvtárban is sok-sok elfoglaltságot rendeztek az Országos Könyvtári Napok színes programsora keretében, derül ki a DSTV összegzéséből Először fogadták például Schmöltz Margit írónőt, aki az alkotás műhelytitkaiba is beavatta az ifjú könyvbarátokat. Hangkép.

Tiszta forrásból – Ravasz Erzsébet elfelejtett öröksége a festészet napján

Tiszta forrásból – Ravasz Erzsébet elfelejtett öröksége a festészet napján

2025. okt. 18.

A festészet napja október 18. – az alkalomból Pásztor Bertalan 2002-ben született írását közöljük, amelynek fókuszában a kivételes tehetségű, ám jelentőségéhez mérhető elismerést sem életében, sem 1991-ben bekövetkezett halála óta nem kapott helyi alkotó, Ravasz Erzsébet életműve áll.

DSTV: így látták a filmfesztivált

DSTV: így látták a filmfesztivált

2025. okt. 16.

A programról már olvashattak, most itt a DSTV összegzése a 70. Országos Függetlenfilm Fesztivál eseményeiről. A seregszemlén 45 alkotás versengett a Kultik Moziban – a vetítéseket követő szakmai értékeléseknek a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) adott otthont a közelmúltban. Hangkép.

A Magyar Nemzeti Galériában lép közönség elé a Viadana

A Magyar Nemzeti Galériában lép közönség elé a Viadana

2025. okt. 15.

Ősbemutatóval, valamint gyermekkari közreműködéssel színesítik a fővárosi "matinékoncert" programját vasárnap délelőtt; a nagy tavaszi visszatérés után újabb komoly mérföldkő előtt áll a Viadana Kamarakórus.