Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Címlap

Top nav left

  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő
2025. dec. 22. Zénó
FacebookYoutube
  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
főoldal
Menü
Dunaújváros Hetilap

MEKH: 0,8 százalékkal emelkedett a hazai áramfogyasztás tavaly

Közélet
MEKH
áram
energiaellátás
Magyarország

facebook megosztás

doszerk - 2019. ápr. 04., 08:55

A hazai villamosenergia-fogyasztás 0,8 százalékkal emelkedett 2018-ban, és az év során a korábbi rendszerterhelési csúcs is többször megdőlt - derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) jelentéséből.

A hivatal tájékoztatása szerint a lakossági fogyasztóknak az egyetemes szolgáltatás keretében értékesített villamos energia mennyisége 2 százalékkal nőtt, a nem-lakossági felhasználás bővülése 0,5 százalék alatt maradt.

A fogyasztás bővülése ellenére a belföldi villamosenergia-termelés csökkent tavaly, az import fogyasztáshoz viszonyított aránya 31 százalékra emelkedett. A hazai termelőkapacitásokon belül csak a naperőművi kapacitások bővültek, 2019 elejére a háztartási méretű kiserőművek nélkül 336 megawattot (MW) ért el a beépített kapacitás.

Európában jelentősen drágult az áram tavaly a szén és a földgáz ára, illetve szén-dioxid-kvóta emelkedése miatt. Az áremelkedés a magyar piacra vonatkozó hosszabb távú árvárakozásokban is megjelent, a másnapi piaci árak azonban a bőséges balkáni vízellátás és a balkáni országok mérsékelt importigénye miatt nem emelkedtek 2017-hez viszonyítva.

A nagykereskedelmi energiapiacok működésével kapcsolatban az energetikai hivatal a határkeresztező kapacitások és a rendszerszintű szabályozási piacokon talált hatékonysági problémát. A határkeresztezőkön a rendszerhasználók számára felkínált határkeresztező kapacitások lényegesen alacsonyabbak, mint a vezetékek maximális szállítóképessége. Különösen az osztrák határon ingadozik jelentősen az elérhető kapacitások nagysága. A MEKH szerint valószínű, hogy a rendszerüzemeltetők részben belső szűkületkezelés helyett alkalmazzák a határkeresztező kapacitások korlátozását. Ez egy elterjedt, de az európai szabályozás előírásaival ellentétes gyakorlat, ami jelentősen növeli a magyar másnapi árak szintjét - hangsúlyozták a közleményben.

A jelentős jóléti hatás miatt a MEKH kezdeményezte, hogy a leginkább érintett határkeresztezőn az osztrák regulátorral közös vizsgálat keretében kerüljön sor a rendszerirányítók kapacitásmeghatározási gyakorlatának vizsgálatára. Az új európai szabályozás, a Tiszta Energia Csomag is sokkal nagyobb arányú kapacitásfelajánlást tesz majd kötelezővé 2020-tól.

A másik kulcsterületen, a rendszerszintű szabályozások piacán 2018-ban jelentősen emelkedtek a kapacitásdíjak. Ez csak részben magyarázható a költségek növekedésével, a szekunder piacon a szűkös kínálat, míg a tercier piacon a piaci koncentráció növekedése is hozzájárult az árak emelkedéséhez. A kedvezőtlen tendenciák ellensúlyozását a régiós szabályozási piacok elindulásától várja a MEKH.

-MTI-

A rovat további hírei: Közélet

DKIK: új titkár az iparkamaránál

2025. dec. 22.

Az idevágó interjú már megjárta hasábjainkat, most itt a DSTV összeállítása arról, hogy Csikós Gábor koordinálja a Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara munkáját. A szakember a titkári feladatok mellett terveiről is beszámolt. Hangkép.

"Levelek a Jézuskának" – újra nagy sikerrel

2025. dec. 21.

Minden ajándék-igényt teljesített, ráadásul fontos pillérrel egészítette ki a Családok Átmeneti Otthona lakói javára szervezett gyűjtőakciót a DO/DSTV műhelye. A jótét célú közösségi kezdeményezés immár hatodszorra aratott fényes sikert, köszönet érte minden közreműködőnek!

DSTV: a véradókat köszöntötték

2025. dec. 21.

A beszámoló már megjárta hasábjainkat, most itt a DSTV összeállítása egy szép hagyomány folytatásáról. Ünnepélyes keretek között mondott köszönetet a jubiláló, valamint a kiemelkedő véradóknak a Magyar Vöröskereszt Dunaújvárosi Területi szervezete. Hangkép.

Karácsonyfákkal készülnek a körzetben

Karácsonyfákkal készülnek a körzetben

2025. dec. 20.

A napokban bizonyára feltűnhetett a 4-es választókörzetben élőknek, hogy az utcákat karácsonyfák díszítik – az ovisok és a lakók is díszítettek. A Batsányi úton is szépítettek.

Fegyverropogás, csend, majd újra hangzavar

2025. dec. 20.

Különleges történetet idéztek meg a szervezők a Mondbach-kúriában tartott legutóbbi rendezvény alkalmával. 1914 nyarán tört ki az első világháború, karácsonykor azonban elhallgattak a fegyverek – a szembenálló felek együtt ünnepeltek, majd folytatódtak a háború borzalmai. 

Új kezdeményezés valósul meg Dunaújvárosban

2025. dec. 19.

A napokban egy kedves programról adott hírt Barta Endre humán ügyekért felelős alpolgármester és Pappné Grabant Ilona önkormányzati képviselő, idősügyi tanácsnok. A városvezetés 2026-tól köszönteni fogja az 50 éves házasokat. 

Kis-Magyarország, NER-tempó – apróság, de szóra érdemes

2025. dec. 19.

Szintet lépett az erőforrás-menedzsment terén a DunaOnline műhelye: csont (és engedély, illetve pontos hivatkozás) nélkül ellopták a képeinket a legutóbbi önkormányzati díjátadóról.

  • További hírek

Friss hírek

  1. Gyakori esküvői bakik

  2. A kevesebbet hibázó nyert

  3. Borongós karácsony, vegyes halmazállapotú csapadékkal

  4. Hogyan védd meg otthonodat a betörésektől, miközben a nyári pihenésed élvezed?

  5. Nem borult a papírforma a Brassó ellen

Videók

Embedded thumbnail for DKIK: új titkár az iparkamaránál

DKIK: új titkár az iparkamaránál

Embedded thumbnail for DSTV: a véradókat köszöntötték

DSTV: a véradókat köszöntötték

Embedded thumbnail for Karácsonyfákkal készülnek a körzetben

Karácsonyfákkal készülnek a körzetben

Top hírek

  1. Bréking: lakástűz a Hold utcában – a mentőket is bevetették (FRISSÍTVE)

  2. Hármas karambol, útlezárás a 6-oson

  3. Életet mentettek a dunaújvárosi rendőrök

  4. Korlát teszi biztonságosabbá a közlekedést

  5. Új kezdeményezés valósul meg Dunaújvárosban

Galéria

Az öröm rózsaszín gyertyája is fénylik (galéria) - fotó:

Az öröm rózsaszín gyertyája is fénylik (galéria)

DKSE évzáró (2025) - fotó:

DKSE évzáró (2025)

Sportolók köszöntése (2025) - fotó:

Sportolók köszöntése (2025)

Dunaújváros Hetilap

XIV. évfolyam 50. szám - 2025.12.19.

2025. © DS Média Kft. •  Médiaajánlat • Szerzői jogok • Adatvédelem • Impresszum • Közéleti hetilap • RSS

  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő