Dunaújváros Hetilap

Átadták a Pro Pentele díjat

2019. augusztus 18. (vasárnap) 14:32 - Brousil Csaba

A Pro Pentele Díj, az Oklevél Penteléért díj és az Emlékoklevél Penteléért díj átadásával és aratóbállal köszöntötték augusztus 20-át a Pentelei Nyugdíjas Klub, a Hagyományőrző Egyesület tagjai szombaton az egykori Szórád iskolában, az Óvárosban.

Idén is nagy tisztelettel és jó hangulatban ünnepelték meg a penteleiek Szent István, az államalapítás és az új kenyér ünnepét az Óvárosban szombaton délután. A klubház most is zajló felújítása miatt a rendezvény idén ideiglenesen átköltözött a Pentelei Mentálhigiénés Iskola tornatermébe. A programsorozaton részt vett Cserna Gábor, városunk polgármestere is. Az ünnepség nyitásaként Szabó Zsolt Róbert elmondta, hogy a Pentelei Hagyományőrző Egyesület és a Pentelei Nyugdíjas Klub immáron harminc éve szervezik együtt a Szent István napi ünnepséget, sőt volt olyan időszak 1989. és 1993. között, hogy a városi ünnepséget is a pentelei Szabó Tamás és Némethné Naszvadi Jucika néni szervezték. Cserna Gábor rövid köszöntőjében kitért Szent István államalapító szerepére és méltatta a penteleiek saját hagyományain nyugvó ünnepségét, mely már az egyik legjelentősebb városi rendezvénnyé nőtte ki magát.

Mint mondta a klubház felújítása most is zajlik, de amikor elkészül, méltó helye lesz majd a pentelei egyesületeknek. Kiemelte, hogy a civil/egyesületi élet pezseg a városban és ennek egyik élenjárói a penteleiek, akikre a város nagyon büszke. Mint mondta az egyesületeket eddig is támogatta a város a törekvéseikbe és ez lehetőségükhöz mérten a jövőben is így lesz. Kelemen Gyula Szent István történelmi jelentőségét méltatta beszédében, kitérve az állam és egyházszervező munkásságára és történelmi emlékezetére. Szólt arról is, hogy az 1200-as évek derekán a tatárjáráskor elnéptelenedett Pentele is Szent István szellemiségében épült újjá. A beszédeket követte a Pentelei Kéknefelejcs Dalkör műsora, majd Kovács Renáta harmonika szólóját halhatta a szép számú közönség. A zenés műsorszámok után következett a díjak átadása.

Oklevél Penteléért díjat kapott Pats Józsefné, Sulák Béla és neje, Erzsike, Emlékérem Penteléért díjban részesült Mihalovics Jánosné, Szloboda Lajos és Bartalos Norbert.

A Pentelei Kéknefelejcs Dalkör vezetője Szabó Terézia, a Pentele városrészért végzett példaértékű közösségi tevékenységéért a Pentelei Énekkarban eltöltött több mint egy évtizedes munkásságáért Pro Pentele díjban részesült. Az evangélikus templom felépítéséért végzett kitartó és áldozatos munkájáért Pro Pentele díjat kapott Reisch György is. Az emberek emberöltőként jönnek – mennek, a templomok több száz évig fennmaradnak. Dunaújváros, Pentele Városrész egyik ékessége-jelképe maradandó látványossága lesz a településünknek. Az elismeréseket Cserna Gábor polgármester adta át.

A díjátadók után Braun Ervin tiszteletes megáldotta az új kenyeret, melyet aztán megszegtek és szétosztottak a jelenlévők közül. Az ünnepi ceremónia után kezdetét vette az aratóbál sok vidámsággal, tánccal, finom falatokkal és jó borral.

Nemzeti ünnep Pentelén (2019)

Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán

A rovat további hírei: Közélet

Takarítógép a város útjain – türelmet kérnek az autósoktól

Takarítógép a város útjain – türelmet kérnek az autósoktól

2020. április 05. (vasárnap)

A járványügyi helyzet miatt csökkent forgalmat kihasználva a következő hetekben zajlik a város útjainak tavaszi nagytakarítása. Az autósoktól türelmet kérnek!

"... csak feladatokat kapott a kormánytól, forrást nem”

"... csak feladatokat kapott a kormánytól, forrást nem”

2020. április 05. (vasárnap)

Dunaújváros büdzséjét is érzékenyen érinti a kormányzati terv a gépjárműadó átcsoportosításáról – szeretett városunk mintegy 120 millió forinttal járul hozzá az állami védekezéshez, írta az Alfahír hírportál. Városi vonatkozások és hatékony költés követelése Pintér Tamás polgármestertől a hajtás után.

A fogyatékkal élőkről is gondoskodik az önkormányzat

A fogyatékkal élőkről is gondoskodik az önkormányzat

2020. április 04. (szombat)

Az idősek rendkívüli ellátása mellett új programot kezd a jövő héttől városunk önkormányzata: megszervezik a fogyatékkal élők ellátó programját is. Hajtás után az összes fontos részlet!

Önkéntesnek állt a polgármester és a képviselő

Önkéntesnek állt a polgármester és a képviselő

2020. április 03. (péntek)

Első kézből szerzett tapasztalatokat Pintér Tamás polgármester és Kálló Gergely országgyűlési képviselő a nyugdíjasok ellátásáról – ma önkéntesnek álltak, meleg ebédet szállítottak.

Dunaújváros kenyere: rendhagyó adományátadó, nemes gesztusokkal

Dunaújváros kenyere: rendhagyó adományátadó, nemes gesztusokkal

2020. április 03. (péntek)

Több mint 400 ezer forint gyűlt össze a Dunaújváros Kenyere jótékonysági akciónak köszönhetően az elmúlt hónapokban – az átadó ünnepséget rendhagyó módon szervezték ma délelőtt.  És nem csupán a maszkok meg a kesztyűk miatt – a kedvezményezett ugyanis továbbadta az adományt!

Csak előre: a Bartók gárdája is segít, ha kell

Csak előre: a Bartók gárdája is segít, ha kell

2020. április 02. (csütörtök)

Első körben az intézmény két kisbuszát a szállítási feladatokra, de ha kell, 25 dolgozó "élő erejét" is felajánlotta  Bartók Kamaraszínház az önkormányzat támogató programjának. Világ az egész színház a hajtás után a hajtás után.

Újabb felajánlás!

Újabb felajánlás!

2020. április 02. (csütörtök)

Egy nemes felajánlásnak köszönhetően összesen kétezer joghurtot kaptak ma a dunaújvárosi intézmények, valamint a mentők, a rendőrök és a tűzoltók.