Dunaújváros Hetilap

Átadták a Pro Pentele díjat

2019. augusztus 18. (vasárnap) 14:32 - Brousil Csaba

A Pro Pentele Díj, az Oklevél Penteléért díj és az Emlékoklevél Penteléért díj átadásával és aratóbállal köszöntötték augusztus 20-át a Pentelei Nyugdíjas Klub, a Hagyományőrző Egyesület tagjai szombaton az egykori Szórád iskolában, az Óvárosban.

Idén is nagy tisztelettel és jó hangulatban ünnepelték meg a penteleiek Szent István, az államalapítás és az új kenyér ünnepét az Óvárosban szombaton délután. A klubház most is zajló felújítása miatt a rendezvény idén ideiglenesen átköltözött a Pentelei Mentálhigiénés Iskola tornatermébe. A programsorozaton részt vett Cserna Gábor, városunk polgármestere is. Az ünnepség nyitásaként Szabó Zsolt Róbert elmondta, hogy a Pentelei Hagyományőrző Egyesület és a Pentelei Nyugdíjas Klub immáron harminc éve szervezik együtt a Szent István napi ünnepséget, sőt volt olyan időszak 1989. és 1993. között, hogy a városi ünnepséget is a pentelei Szabó Tamás és Némethné Naszvadi Jucika néni szervezték. Cserna Gábor rövid köszöntőjében kitért Szent István államalapító szerepére és méltatta a penteleiek saját hagyományain nyugvó ünnepségét, mely már az egyik legjelentősebb városi rendezvénnyé nőtte ki magát.

Mint mondta a klubház felújítása most is zajlik, de amikor elkészül, méltó helye lesz majd a pentelei egyesületeknek. Kiemelte, hogy a civil/egyesületi élet pezseg a városban és ennek egyik élenjárói a penteleiek, akikre a város nagyon büszke. Mint mondta az egyesületeket eddig is támogatta a város a törekvéseikbe és ez lehetőségükhöz mérten a jövőben is így lesz. Kelemen Gyula Szent István történelmi jelentőségét méltatta beszédében, kitérve az állam és egyházszervező munkásságára és történelmi emlékezetére. Szólt arról is, hogy az 1200-as évek derekán a tatárjáráskor elnéptelenedett Pentele is Szent István szellemiségében épült újjá. A beszédeket követte a Pentelei Kéknefelejcs Dalkör műsora, majd Kovács Renáta harmonika szólóját halhatta a szép számú közönség. A zenés műsorszámok után következett a díjak átadása.

Oklevél Penteléért díjat kapott Pats Józsefné, Sulák Béla és neje, Erzsike, Emlékérem Penteléért díjban részesült Mihalovics Jánosné, Szloboda Lajos és Bartalos Norbert.

A Pentelei Kéknefelejcs Dalkör vezetője Szabó Terézia, a Pentele városrészért végzett példaértékű közösségi tevékenységéért a Pentelei Énekkarban eltöltött több mint egy évtizedes munkásságáért Pro Pentele díjban részesült. Az evangélikus templom felépítéséért végzett kitartó és áldozatos munkájáért Pro Pentele díjat kapott Reisch György is. Az emberek emberöltőként jönnek – mennek, a templomok több száz évig fennmaradnak. Dunaújváros, Pentele Városrész egyik ékessége-jelképe maradandó látványossága lesz a településünknek. Az elismeréseket Cserna Gábor polgármester adta át.

A díjátadók után Braun Ervin tiszteletes megáldotta az új kenyeret, melyet aztán megszegtek és szétosztottak a jelenlévők közül. Az ünnepi ceremónia után kezdetét vette az aratóbál sok vidámsággal, tánccal, finom falatokkal és jó borral.

Nemzeti ünnep Pentelén (2019)

Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán

A rovat további hírei: Közélet

D+ Híradó - Érték, Mobilitási Hét

D+ Híradó - Érték, Mobilitási Hét

2019. szeptember 18. (szerda)

Megőrzik és megvédik a Vasmű úti platánfákat, Mobilitási Hét, szépkorú köszöntés - egy csokorban a nap legfontosabb eseményei a D+TV Híradójában.

Polgármesteri hétértékelő

Polgármesteri hétértékelő

2019. szeptember 18. (szerda)

Cserna Gábor egy hét elteltével ismét a D+TV kamerája elé állt és értékelte az elmúlt időszak legfontosabb eseményeit.

Az adategyeztetés határidejére hívja fel a figyelmet az MNB

Az adategyeztetés határidejére hívja fel a figyelmet az MNB

2019. szeptember 18. (szerda)

Október 31-ig kell adataikat egyeztetniük azoknak a banki, biztosítói, nyugdíjpénztári ügyfeleknek, akiket erről szolgáltatójuk értesített; adategyeztetés hiányában novembertől a banki ügyfelek például nem kezdeményezhetnek új tranzakciót a számlájukon - hívta fel a figyelmet szerdai közleményében a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

Meg kell óvni zöld értékeinket

Meg kell óvni zöld értékeinket

2019. szeptember 18. (szerda)

A Dunaújvárosi Városvédők Egyesülete és Cserna Gábor polgármester egy jelképes akcióval közösen intézkedtek a Vasmű úti platánsor megóvásáról.

A rezsiutalványok több mint felét már kézbesítették

A rezsiutalványok több mint felét már kézbesítették

2019. szeptember 18. (szerda)

Meghaladta a 1,5 millió darabot az elmúlt két hétben kézbesített rezsiutalványok száma, ami azt jelenti, hogy az utalványok több mint 60 százalékát már megkapták a nyugdíjasok - közölte a Magyar Posta Zrt. az MTI-vel. 

Lezárják a Pince sort

Lezárják a Pince sort

2019. szeptember 18. (szerda)

Tájékoztatjuk a lakosságot és a közlekedőket, hogy  szeptember 19-től szeptember 30-ig a DVCSH rekonstrukciós munkákat végez az ivóvíz hálózaton, amely a Romai városrészt és a Óvárost összekötő "Pince sort" érinti. A munka végzés ideje alatt 7:00-14:00 óra között teljes útzár, utána félpályás útlezárás lesz, jelzőlámpás irányítás mellett.

Késnek a vonatok

Késnek a vonatok

2019. szeptember 17. (kedd)

Húsz-harminc percet késnek a vonatok a Budapest-Pusztaszabolcs-Pécs és a Budapest-Dunaújváros vonalon - közölte a Mávinform sajtóügyeletese kedd este az MTI-vel. Kavalecz Imre azt írta, azért lassabb a vasúti közlekedés, mert Százhalombattán meghibásodott a biztosítóberendezés.