Dunaújváros Hetilap

Átadták a Pro Pentele díjat

2019. augusztus 18. (vasárnap) 14:32 - Brousil Csaba

A Pro Pentele Díj, az Oklevél Penteléért díj és az Emlékoklevél Penteléért díj átadásával és aratóbállal köszöntötték augusztus 20-át a Pentelei Nyugdíjas Klub, a Hagyományőrző Egyesület tagjai szombaton az egykori Szórád iskolában, az Óvárosban.

Idén is nagy tisztelettel és jó hangulatban ünnepelték meg a penteleiek Szent István, az államalapítás és az új kenyér ünnepét az Óvárosban szombaton délután. A klubház most is zajló felújítása miatt a rendezvény idén ideiglenesen átköltözött a Pentelei Mentálhigiénés Iskola tornatermébe. A programsorozaton részt vett Cserna Gábor, városunk polgármestere is. Az ünnepség nyitásaként Szabó Zsolt Róbert elmondta, hogy a Pentelei Hagyományőrző Egyesület és a Pentelei Nyugdíjas Klub immáron harminc éve szervezik együtt a Szent István napi ünnepséget, sőt volt olyan időszak 1989. és 1993. között, hogy a városi ünnepséget is a pentelei Szabó Tamás és Némethné Naszvadi Jucika néni szervezték. Cserna Gábor rövid köszöntőjében kitért Szent István államalapító szerepére és méltatta a penteleiek saját hagyományain nyugvó ünnepségét, mely már az egyik legjelentősebb városi rendezvénnyé nőtte ki magát.

Mint mondta a klubház felújítása most is zajlik, de amikor elkészül, méltó helye lesz majd a pentelei egyesületeknek. Kiemelte, hogy a civil/egyesületi élet pezseg a városban és ennek egyik élenjárói a penteleiek, akikre a város nagyon büszke. Mint mondta az egyesületeket eddig is támogatta a város a törekvéseikbe és ez lehetőségükhöz mérten a jövőben is így lesz. Kelemen Gyula Szent István történelmi jelentőségét méltatta beszédében, kitérve az állam és egyházszervező munkásságára és történelmi emlékezetére. Szólt arról is, hogy az 1200-as évek derekán a tatárjáráskor elnéptelenedett Pentele is Szent István szellemiségében épült újjá. A beszédeket követte a Pentelei Kéknefelejcs Dalkör műsora, majd Kovács Renáta harmonika szólóját halhatta a szép számú közönség. A zenés műsorszámok után következett a díjak átadása.

Oklevél Penteléért díjat kapott Pats Józsefné, Sulák Béla és neje, Erzsike, Emlékérem Penteléért díjban részesült Mihalovics Jánosné, Szloboda Lajos és Bartalos Norbert.

A Pentelei Kéknefelejcs Dalkör vezetője Szabó Terézia, a Pentele városrészért végzett példaértékű közösségi tevékenységéért a Pentelei Énekkarban eltöltött több mint egy évtizedes munkásságáért Pro Pentele díjban részesült. Az evangélikus templom felépítéséért végzett kitartó és áldozatos munkájáért Pro Pentele díjat kapott Reisch György is. Az emberek emberöltőként jönnek – mennek, a templomok több száz évig fennmaradnak. Dunaújváros, Pentele Városrész egyik ékessége-jelképe maradandó látványossága lesz a településünknek. Az elismeréseket Cserna Gábor polgármester adta át.

A díjátadók után Braun Ervin tiszteletes megáldotta az új kenyeret, melyet aztán megszegtek és szétosztottak a jelenlévők közül. Az ünnepi ceremónia után kezdetét vette az aratóbál sok vidámsággal, tánccal, finom falatokkal és jó borral.

Nemzeti ünnep Pentelén (2019)

Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán
Nemzeti ünnep Pentelén (2019) - fotó: Ónodi Zoltán

A rovat további hírei: Közélet

DS Híradó: fókuszban a választás!

DS Híradó: fókuszban a választás!

2020. február 18. (kedd)

Természetesen a vasárnap rendezett időközi országgyűlési választás került a DS Híradó tegnapi adásának vezető anyagába. Ellenzéki diadal és további aktualitások máris itt!

Megállapodást kötöttek – élhet a gyár!

Megállapodást kötöttek – élhet a gyár!

2020. február 13. (csütörtök)

Visszavonta a létszámleépítést, kétlépcsős bérfejlesztést tervez az ISD Dunaferr Zrt., így a szerdára időzített tüntetés is elmaradt az Orosz Nagykövetség előtt. A megegyezés hírét közleményben üdvözölte a város önkormányzata.

A költségvetésről is döntött a közgyűlés

A költségvetésről is döntött a közgyűlés

2020. február 13. (csütörtök)

Néma főhajtással, majd a „Dunaújváros Sportjáért” Díj ünnepélyes átadásával kezdődött a közgyűlés nyílt ülése a Városháza „C” szárnyában csütörtökön délelőtt. Ezt követően 40 napirend tárgyalása során több zsebbevágó tételről, így a város büdzséjéről is döntöttek a képviselők.

DS Híradó: közmeghallgatás, kiállítás

DS Híradó: közmeghallgatás, kiállítás

2020. február 13. (csütörtök)

Közmeghallgatás a városházán, helyesírási verseny a Gárdonyiban, kiállítás a Bartókban - érdekes és aktuális tartalmakkal jelentkezett a DS híradó tegnapi adása.

Egészségügy: áttörés a hálapénz-fronton? (2.)

Egészségügy: áttörés a hálapénz-fronton? (2.)

2020. február 12. (szerda)

Amint arról múlt heti nyitányunkban beszámoltunk, sorozatot kezdtünk a magyar egészségügy egyik legvitatottabb eleme, a hálapénz egyszerre neuralgikus és roppant aktuális témájáról. A második részben a dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórház-Rendelőintézet kerül a fókuszba – monstre interjúnk első felvonása dr. Mészáros Lajos főigazgató főorvossal; lesz folytatás! 

DVCSH: változik az ügyfélfogadás

DVCSH: változik az ügyfélfogadás

2020. február 12. (szerda)

Technikai okból módosul az ügyfélfogadási rend a DVCSH Építők útja 7. alatti ügyfélszolgálatán pénteken. Rövidítés a hajtás után.
 

Közgyűlés: negyvennél több napirenddel

Közgyűlés: negyvennél több napirenddel

2020. február 11. (kedd)

A "Dunaújváros Sportjáért" Díj ünnepélyes átadásával kezdődik a közgyűlés nyílt ülése a Városháza "C" szárnyában csütörtökön délelőtt – az ünnepi eseményt követően negyvennél több napirend vár a képviselőkre.