Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Címlap

Top nav left

  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő
2026. már. 31. Árpád
FacebookYoutube
  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
főoldal
Menü

November 21-én senki ne gyújtson rá!

Mozaik
dohányzás
egészség
világnap
Magyarország

facebook megosztás

doszerk - 2019. nov. 12., 07:57

Az egészségügyért felelős államtitkár arra szólít fel, hogy a november 21-i "Ne gyújts rá!" világnapon senki ne dohányozzon. Horváth Ildikó hétfőn Budapesten, sajtótájékoztatón megjegyezte, még tíz nap van a világnapig, ami elegendő idő a dohányosoknak, hogy felkészüljenek a "kihívásra".

A magyar lakosság 27 százaléka vallja magát dohányosnak, és a dohányzás 10-15 évvel rövidíti meg az életet, számos káros szövődménye ismert, ezért is fontos, hogy a leszokáshoz segítséget kapjanak az érintettek - mondta a tüdőgyógyász végzettségű államtitkár, aki megtévesztőnek tartja az e-cigaretta terjesztésében érdekelt cégek azon álláspontját, miszerint ezek a készítmények segítenek a dohányzásról leszokásban. Hozzátette, ezzel szemben mára bizonyított, hogy ezek a termékek fenntartják a nikotinfüggőséget, valamint az úgynevezett hevített dohánytermékek sem alkalmasak a leszokásra.

Ledia Lazeri, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) magyarországi irodavezetője is megerősítette, hogy az e-cigaretták nem segítenek hozzá a dohányzás elhagyásához. Az adatok szerint a fiatal korban e-cigit használók később nagy valószínűséggel rászoknak a hagyományos cigarettára.

Kiemelte, a WHO üdvözli a magyar kormány ezirányú jogi szabályozását, amely a hagyományos és a dohánytermék-alternatívák használatát egységesen szabályozza. Arra buzdított mindenkit: csatlakozzon a "kihíváshoz" és egy napig ne dohányozzon, és így tegye meg az első lépést a leszokás felé.

Cselkó Zsuzsanna, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet szervezési és módszertani osztályának vezetője elmondta, Magyarországon a dohányzók 40 százaléka szeretne leszokni, de önerőből csak keveseknek sikerül. A leszokási hajlandóság 50 év körül kezd el erősödni, amikor már egyéb egészségügyi probléma is jelentkezik.

A leszokásban segítséget nyújt a "Gond? Egy szál se!" telefonos applikáció, ami segíti megtervezni és megkönnyíteni a leszokás folyamatát, segít fenntartani a motivációt, de áttekintést kaphat a dohányzó, hogy az utolsó elszívott cigaretta után hogyan alakult az egészségi állapota, vagy mennyi pénzt takarított meg - ismertette. A szakember szerint a leszokás egyéni döntés, nehéz vállalás, de szakszerű segítséggel lehetséges.

-MTI-

A rovat további hírei: Mozaik

Szép tavasz? Háááát, a hét elején még pont nem!

2026. már. 30.

Hűvös, esős, viharos széllel körített napok várnak ránk a DO időjárási szakértőjének friss prognózisa szerint. Csak a periódus második felére lehet kellemesebb klíma, húsvétra már visszatérhet a mosolygós tavasz.

DSTV: egyre bővül "ABolhapiac” kínálata

2026. már. 30.

Még Csomagtartóvásár néven ált gyorsan népszerűvé a városlakók körében, a helyszín- és névváltás pedig új lendületet adott Abolhapiac közösségi kezdeményezésének. A DSTV összegzése a szervezők nézőpontja mellett az akciósorozat jövővel kapcsolatos terveit is vázolja. Hangkép.
 

Hogyan lesz a kert igazi gyerekparadicsom?

2026. már. 26.

Gyermekeink boldog pillanatai gyakran az udvarban, a lemenő nap fényében játszódnak. De mitől válik egy kert igazán gyermekbaráttá? Nem elég, ha telezsúfoljuk játékszerekkel; a tervezés során számos tényezőt kell figyelembe venni. (X)

Kerítésfedlapok: miért fontosak a kerítés védelmében?

2026. már. 25.

A kert vagy udvar kialakítása során hajlamosak vagyunk mélyre merülni a megjelenés megteremtésében - azt szeretnénk, ha az összkép egységes és impozáns lenne. Sok időt töltünk a növények kiválogatásával vagy a kerítés megfelelő színének és stílusának megtalálásával, ami jól mutatja, mennyire számítanak az esztétikai kérdések. (X)

Arabica vagy robusta: melyik hozza a kávézás élményét?

2026. már. 25.

Ahogy belépsz a boltba, hogy megvásárold a következő adag kávéadagot, azonnal szembesülsz a kérdéssel: arabica vagy robusta? Az instant kávék és az olcsó, kesernyés ízek világától búcsút integetve most a minőségre vágysz. (X)

Hatékony IT konzultáció és támogatás a modern vállalkozások számára

2026. már. 24.

A mai üzleti életben a megfelelő informatikai struktúra kialakítása és karbantartása alapvető fontossággal bír. (X)

Búcsúzás az általános iskolától: ajándékötletek emlékezetes pillanatokra

2026. már. 24.

Amikor egy korszak lezárul, és egy másik kezdődik, mindig különleges érzések kavarognak benned. Az általános iskolából való ballagás pontosan ilyen pillanat. Ez az időszak nem csupán a tanulmányok egy szakaszának végét jelenti, hanem a fiatalság új kihívásai előtt is megnyitja az utat. (X)

  • További hírek

Friss hírek

  1. Bajnoki és nemzetközi érmek a szőnyegen

  2. Fókuszban Dunaújváros gazdasága: kamarai együttműködés a fejlődésért

  3. Vasváris remeklés a diákolimpián

  4. Kerítésre dőlt a fa a viharos szélben

  5. Újabb biztos dunaújvárosi siker

Videók

Embedded thumbnail for DSTV: "Szentivánéji álom" – diákszínpadon

DSTV: "Szentivánéji álom" – diákszínpadon

Embedded thumbnail for DSTV: egyre bővül "ABolhapiac” kínálata

DSTV: egyre bővül "ABolhapiac” kínálata

Embedded thumbnail for DSTV: "Tisztújítás" a Bartók színpadán

DSTV: "Tisztújítás" a Bartók színpadán

Top hírek

  1. Megújulnak a jelzőlámpák a belváros egyik legforgalmasabb csomópontjában

  2. Dunaújvárosi diadal a lánglovagok versenyén

  3. Kerítésre dőlt a fa a viharos szélben

  4. Képviselői ajándékcsomag az időseknek

  5. Pontosztozkodás a rangadón

Galéria

Március 15-i ünnepség

Veres Viktória bemutatója a Kortárs Művészeti Intézetben

FitCity Dunaújváros (2026. március)

Dunaújváros Hetilap

XV. évfolyam 12. szám - 2026.03.27.

2025. © DS Média Kft. •  Médiaajánlat • Szerzői jogok • Adatvédelem • Impresszum • Közéleti hetilap • RSS

  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő