Csak előre: szállj be otthonról a koronavírus elleni harcba!
Elsőre hihetetlen, pedig igaz: otthoni számítógépes erőforrásait felhasználva bárki csatlakozhat a koronavírus elleni küzdelemhez. Még te is, ön is, kedves olvasó. A megoldás a Folding @ home (FAH vagy F @ h) projekt – a hajtás után bemutatjuk, mit is tud!
A Folding @ home (FAH vagy F @ h) projekt egy megosztott számítástechnikai kezdeményezés a fehérjedinamika szimulálására, beleértve az úgynevezett fehérjehajlás folyamatát és a különféle betegségekben részt vevő fehérjék mozgását. A programhoz csatlakozva bárki – ön is, te is, kedves olvasó! – hozzájárulhat a koronavírus elleni győzelemhez; otthonról.
Egy cseppnyi tudomány
A fehérjék olyan "molekuláris gépek", amelyek számos funkciót ellátnak, melyeket rendre az élethez társítunk. Érzékelik a környezetet (például íz és illat szerint), munkát végeznek (például egy-egy izom összehúzódása, vagy éppen az élelmiszer lebontása), és szerkezeti szerepet játszanak (például a hajad esetében). A fehérjék aminosavaknak nevezett vegyületek lineáris láncából készülnek, amelyek sok esetben spontán módon „összecsukódnak” kompakt, funkcionális struktúrákká. Hasonlóan bármilyen géphez, a fehérje funkcióját az határozza meg, hogy a komponensei hogyan rendeződnek és miként mozognak. Ebben az esetben a komponensek: az atomok.
A vírusok olyan fehérjékkel is rendelkeznek, amelyeket immunrendszerünk elnyomására (vagy megtévesztésére), és ezzel önmaguk szaporítására használnak. És itt jön a csavar: a koronavírus leküzdésének elősegítése érdekében meg kell érteni, hogy ezek a vírusfehérjék hogyan működnek, és – ez már a következő lépcsőfok – hogyan tudunk gyógymódot kialakítani a megállításukhoz.
Erőforrás-aktiválás
A fehérjeszerkezetek meghatározására számos kísérleti módszer létezik. Bár ezek jobbára tudományos szempontból rendkívül megalapozott metódusok, van egy komoly hátrányuk a környezethez roppant gyorsan alkalmazkodni képest vizsgálati alannyal szemben; rendre csak egyetlen pillanatfelvételt mutatnak a fehérje aktuális alakjáról. A fehérjéknek azonban sok mozgó „alkatrésze” van, márpedig a cél pont az lenne, hogy működés közben lássuk a fehérjét. A nagy helyzet az, hogy éppen azok a struktúrák lehetnek a kulcsai az új gyógymódok felfedezésének, amelyeket a fent vázol pillanatfelvételen (vagyis a kísérletek közben) nem látunk.
De erre a problémára is találtak megoldást: ahhoz, hogy a kutatók sikerrel járjanak, most mi is hozzájárulhatunk – elsősorban úgy, hogy letöltjük a Folding @ Home alkalmazást, és segítünk a szimulációk futtatásában. Ezek a számítások hatalmasak, és minden apró segítség számít! Minden futtatott szimuláció olyan, mintha lottószelvényt vásárolnánk. Minél több szelvényt vásárolunk, annál jobb esélyünk van a főnyereményt elvinni, ami ebben az esetben a gyógymód megtalálása. (A párhuzam csak abban sántít, hogy a lottó ötöst én szeretném elvinni, itt viszont bárki nyeri meg, mindenki jól jár!)
Kapcsolódj máris!
Egy egyszerű alkalmazás letöltésével tehát a jó ügy érdekébe állíthatjuk az otthoni számítógépünk kapacitását. Mivel a koronavírus kutatásához komplex számítástechnikai feladatokat kell elvégezni, ezért minél többen csatlakoznak a programhoz, annál nagyobb eséllyel járnak sikerrel a kutatók. A hálózat már most sokszorosan gyorsabb, mint a világ hét legerősebb szuperszámítógépe összesen és ahogy azt több helyen olvasni lehetett, már sikereket is elért az összefogás, hiszen a hálózat segítségével sikerült modellezni az új koronavírus sejtekbe való behatolásra használt fehérjéjét – méghozzá működés közben! Itt az ideje, hogy megmutassam az alkalmazáshoz vezető utat – íme!
A letöltés és a használat is teljesen ingyenes, egy kis angol tudással személyre szabható, hogy mekkora kapacitást bocsátunk a kezdeményezés részére elérhetővé, illetve azt is, hogy például csak akkor végezhesse a számításokat a hálózatba kötött gépünk, ha mi nem használjuk.
Sőt, ha barátokkal, ismerősökkel közösen segítenénk, még csapatokat is létrehozhatunk, így együtt követhetjük folyamatosan, hogy mennyit tettünk a közösségért – közösen, otthonról!
(Köszönet Boda Bencének a cikk megírásához nyújtott segítségért; a képek illusztrációk)
A rovat további hírei: Közélet
Általános és középiskolásoknak nyújt iskolakezdési támogatást az önkormányzat
2025. júl. 05.
Az általános és a középiskolás dunaújvárosi diákoknak nyújt iskolakezdési támogatást az önkormányzat a 2025/2026. tanévre vonatkozóan. Itt az összes tudnivaló!
Újabb tömeges elbocsátás a vasműből
2025. júl. 04.
Tanácstalanság, düh és pislákoló remény – ezek jellemezték a második tömeges elbocsátási napot a szebb napokat látott acélipari óriás előtt. A vasműből két nap leforgása alatt közel 2500 embernek mondtak fel – legutóbb a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. bontott szerződést 800 munkavállalójával.
A városüzemeltetés nem mehet szabadságra
2025. júl. 04.
Bár a nyár sokak számára a pihenés időszaka, Dunaújvárosban az élet nem állhat meg – különösen nem a városüzemeltetés területén. Mezei Zsolt alpolgármester szerint a városi szolgáltatások ilyenkor is folyamatos munkát igényelnek.
Örökmozgó 90 éves városlakót köszöntöttek
2025. júl. 03.
Süt, főz, takarít, hímez és rengeteget olvas – az egykori könyvtáros Kelényi Gizella Gizi néni 90 éves lett, de állítja: nem tud egy helyben ülni, folyton csinálnia kell valamit. Az örökmozgó szépkorút az önkormányzat nevében Barta Endre alpolgármester köszöntötte az otthonában.
Sorra végzik a praktikus fejlesztéseket
2025. júl. 03.
Már beszámoltunk a Római városrészt érintő fejlesztésekről. A Váci Mihály utcai járdaszakasz el is készült, jelenleg a védőnői tanácsadó előtt folyik a munka. A körzet képviselője, Barta Endre alpolgármester számolt be mindezekről.
Visszanyeri fényét a Szentháromság tér – régi helyére kerül a Szentháromság-szobor
2025. júl. 02.
Újra régi fényében tündökölhet a Mondbach-kúria előtti tér: 20 millió forintos állami támogatásnak köszönhetően visszakerül eredeti helyére a Szentháromság-szobor, emellett a kistemetőben található Szitányi-kápolna is megújulhat.
Vass Zoltánt választották a DKIK elnökévé
2025. júl. 02.
A Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara (DKIK) rendkívüli tisztújító küldöttgyűlésén Vass Zoltán elnökségi tagot választották meg elnöknek hétfőn.