Dunaújváros Hetilap

Csak előre: Szívességfal, MaMa – mindent a maszkviselésről

Öcaline - 2020. április 18. 18:41

Újabb túlélőtippet publikált a Szívességfal Dunaújváros és környéke facebook-csoport „vezérkara” a napokban – ezúttal a maszkviselés szabályaira hívták fel a figyelmet. Ráadásul újabb mérföldkőhöz érkezett a Maszkvarró Manufaktúra közösségi programja is, már 20 ezernél több maszkot gyártott a karitatív kezdeményezés!

Az egészséges emberek házon kívüli maszkviselésének hasznosságáról, egészségvédelmi szerepéről a szakértők jelenleg is vitatkoznak, azonban tény, hogy egyre többen döntenek úgy, hogy ha ki kell mozdulniuk, akkor viselik. Az alábbiakban két civil kezdeményezés "maszkos" történetei következnek!
    
A túlélés záloga

Újabb túlélőtippet publikált a Szívességfal Dunaújváros és környéke facebook-csoport – ezúttal a maszkviselés szabályait összegezték. Mint írják, a maszkviselés önmagában csökkenti az arc szennyezett kézzel történő közvetlen érintésének lehetőségét. Továbbá, a maszk emlékezteti is viselőjét arra, hogy az arcához nyúl, ezzel közvetve elősegíti az egyes mozdulatok – arcfogdosás, támaszkodás, szemüveg igazgatás – elhagyását. Egy biztos azonban: önmagában a maszk nem tud megvédeni bennünket, és másokat sem. Ha nem megfelelően alkalmazzuk, akkor csak hamis biztonságérzetet nyújt. Ám ha figyelünk a viselésére, akkor közösségi szinten a túlélés, a járvány transzfer csökkentésének egyik záloga lehet!

Tippek, szabályok:

1. A maszkot még otthon vegyük fel, és lehetőség szerint csak akkor vegyük le, amikor már hazaértünk. 
2. Mielőtt felvennénk a maszkot, alaposan mossunk szappannal kezet, használjunk kézfertőtlenítőt.
3. A maszknak mindig teljes egészében el kell takarnia az arcunkat, orrunkat és szánkat is egyszerre (ne toljuk fel a homlokunkra, nyakunkra, ne húzzuk le az orrunkról)
4. A maszk viselése közben ne érjünk a maszkhoz, ha mégis, akkor alaposan mossunk kezet (ne húzgáljuk, ne igazgassuk).
5. Ha a maszk átnedvesedik, akkor cseréljük le.
6. Levételkor először mossunk kezet, majd úgy vegyük le a maszkot, hogy csak a pántokhoz érjünk hozzá, a maszk elejéhez ne, majd ismételten mossunk kezet!
7. Az egyszer használatos maszkot ne használjuk többször, levétel után azonnal dobjuk zárt hulladékgyűjtőbe.
8. A házi készítésű szövet maszkot lehetőség szerint levételkor azonnal fertőtlenítőszeres vízbe tegyük legalább 10 percre, majd magas (60-90 fokon) mossuk ki, felvétel előtt lehetőleg vasaljuk is ki.

A facebook-közösség elérhetősége itt!

Szívességfal Dunaújváros és környéke (katt) >>

MaMa: átlépték a 20 ezres álomhatárt

A húsvét időszakában is lényegében folyamatosan dolgoztak a Maszkvarró Manufaktúra, vagyis a MaMa önkéntesei, az elmúlt napokban ois folyamatosan tartott (és tart) a gyűjtés-kiszállítás.  Az eredmény finoman fogalmazva is lenyűgöző, szabad megkapaszkodni: a Dunaújvárosban zászlót bontott karitatív közösség eddig több mint 20 ezer maszkot – döntő többségében tartós, tisztítás-fertőtlenítés  után többször hordható szövetmaszkot – bocsátott az azt igénylők rendelkezésére. Hibátlanul összegezte a napokban Simon Csaba, a program kezdeményezője: mindenkinek hatalmas köszönet jár – és a hálataps a csapatnak is szól esténként városszerte.
A MaMa legújabb törekvéseiről, akcióiról és eredményeiről szintén a facebook felületén tájékozódhatnak az érdeklődők – és persze: szabad csatalkozni!

Maszkvarró Manufaktúra – MaMa (katt) >>

Az pedig az eltökéltséget  ismerve nem kérdés: a program folytatódik – egyre többeknek segít a MaMa!

(Címlap- és nyitókép:  MaMa – Friedl László felvétele; belső oldali kép: MaMa)
 

A rovat további hírei: Közélet

Köszönet a véradóknak – csak így tovább!

Köszönet a véradóknak – csak így tovább!

2025. júl. 06.

Több sikeres közösségi kezdeményezés jellemezte a júniusi véradások sorát, és a következő időszakban sem törhet meg a lendület: nyáron is jelentős a vérigény, minden csepp kincs, szükség lesz az összes önkéntes jótevőre!

Általános és középiskolásoknak nyújt iskolakezdési támogatást az önkormányzat

Általános és középiskolásoknak nyújt iskolakezdési támogatást az önkormányzat

2025. júl. 05.

Az általános és a középiskolás dunaújvárosi diákoknak nyújt iskolakezdési támogatást az önkormányzat a 2025/2026. tanévre vonatkozóan. Itt az összes tudnivaló!

Újabb tömeges elbocsátás a vasműből

Újabb tömeges elbocsátás a vasműből

2025. júl. 04.

Tanácstalanság, düh és pislákoló remény – ezek jellemezték a második tömeges elbocsátási napot a szebb napokat látott acélipari óriás előtt. A vasműből két nap leforgása alatt közel 2500 embernek mondtak fel – legutóbb a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. bontott szerződést 800 munkavállalójával.

A városüzemeltetés nem mehet szabadságra

A városüzemeltetés nem mehet szabadságra

2025. júl. 04.

Bár a nyár sokak számára a pihenés időszaka, Dunaújvárosban az élet nem állhat meg – különösen nem a városüzemeltetés területén. Mezei Zsolt alpolgármester szerint a városi szolgáltatások ilyenkor is folyamatos munkát igényelnek.

Örökmozgó 90 éves városlakót köszöntöttek

Örökmozgó 90 éves városlakót köszöntöttek

2025. júl. 03.

Süt, főz, takarít, hímez és rengeteget olvas – az egykori könyvtáros Kelényi Gizella Gizi néni 90 éves lett, de állítja: nem tud egy helyben ülni, folyton csinálnia kell valamit. Az örökmozgó szépkorút az önkormányzat nevében Barta Endre alpolgármester köszöntötte az otthonában. 

Sorra végzik a praktikus fejlesztéseket

Sorra végzik a praktikus fejlesztéseket

2025. júl. 03.

Már beszámoltunk a Római városrészt érintő fejlesztésekről. A Váci Mihály utcai járdaszakasz el is készült, jelenleg a védőnői tanácsadó előtt folyik a munka. A körzet képviselője, Barta Endre alpolgármester számolt be mindezekről.

Visszanyeri fényét a Szentháromság tér – régi helyére kerül a Szentháromság-szobor

Visszanyeri fényét a Szentháromság tér – régi helyére kerül a Szentháromság-szobor

2025. júl. 02.

Újra régi fényében tündökölhet a Mondbach-kúria előtti tér: 20 millió forintos állami támogatásnak köszönhetően visszakerül eredeti helyére a Szentháromság-szobor, emellett a kistemetőben található Szitányi-kápolna is megújulhat.