Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Címlap

Top nav left

  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő
2026. feb. 05. Ágota, Ingrid
FacebookYoutube
  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
főoldal
Menü
Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Dunaújváros 70: remek online összeállítással jelentkezett a József Attila Könyvtár

Kultúra
várostörténet
József Attila Könyvtár

facebook megosztás

Öcaline - 2020. máj. 05., 17:23

Visszaemlékezések, remek képek és fontos dokumentumok, hangképes összeállítással koronázva – pazar kollekcióval ünnepelte a városépítés kezdetének 70. évfordulóját az intézmény. A végén a film kötelező darab minden lokálpatriótának!

Ahogy arról már megemlékeztünk e hasábokon, éppen 70 éve, 1950. májusának elején kezdődött szeretett városunk építése – a kezdetek kezdetét Garancz István korabeli naplójegyzeteivel idéztük fel, íme:

Boldog születésnapot, Dunaújváros! (katt) >> 

Hasonló, de a dokumentumok és fotóanyag tekintetében jóval gazdagabb kollekcióval ünnepelte a jubileumot a József Attila Könyvtár – az intézményi kollekcióban például az első "emléknyomra" is fény derül: 

"… megjelentek a földmérők, sokan voltak, egyszeriben felpezsdült a falu… De még mindig nem tudtuk, mi készül. 1950. február elején egy évfolyamtársam... fél rőfnyi füstölt kolbász és egy kancsó bor mellett, hétpecsétes titok alatt elárulta: a mohácsi kombinát nem épült fel. A kombinátot Dunapentele mellé tervezik. Ő tudja, mert újév óta a tervezőintézetben dolgozik, feladata a település előkészítése." (Őri Zoltán)

A fotókkal gazdagon illusztrált, természetesen a városépítés kezdeteire fókuszáló összeállítást  az alábbi címen érhetik el a böngészők!

1950. május 2-án megkezdték a városépítést Dunapentelén (katt) >>

A gyűjtemény egyik ékköve a könyvtár jelenleg is szerkesztés alatt álló Médiatárának kincse; a Dunaújvárosi Televízió remek dokumentumfilmje, amit a városépítés kezdeteinek 50. évfordulójára időzítve mutattak be 2000-ben A bűnös város? Beszél a múlt címmel.

Csodás időutazás – minden tekintetben! És persze kötelező darab minden lokálpatriótának!

 

A rovat további hírei: Kultúra

DSTV: római kori emlék lett a hónap műtárgya

2026. feb. 05.

Drámai pillanatot örökít meg az Intercisa Múzeum sorozatának januári darabja, idézi fel a DSTV összeállítása. A Rácdombon feltárt dombormű a II-III. századból származhat, a mészkő lenyomaton több mint kétezer éves mitológiai történet elemeit fedezték fel a kutatók. Hangkép.

ICA-D: tárlatvezetés és finisszázs csalogat

2026. feb. 04.

Két izgalmas kulturális kalandozással ér véget Martinkó Márk kiállítása a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D): most pénteken újabb tárlatvezetés, míg jövő szombaton zenei performansz és a művek egy részének felülírása csalogat.

Cimborafarsang és Mazsola percek a gyermekkönyvtárban

2026. feb. 03.

Két érdekes programot is kínál a fiatal korosztálynak, illetve a családoknak a József Attila Könyvtár – figyelem, az első eseményre már ma délután várják a régi és az új cimborákat!

DSTV: az éremművészet atyja

2026. feb. 02.

Berán Lajos neve ismert az érme- és plakettgyűjtők körében – művészetéből és életéből könyv is született, derül ki a DSTV összeállításából. A kötetet a magyar kultúra napján mutatták be az Intercisa Múzeumban. Hangkép.

DSTV: várostörténeti kalandozások a médiatárban

2026. jan. 31.

Foglalkoztunk már hasábjainkon a József Attila Könyvtár nagyszerű kezdeményezésével, most erre fókuszál a DSTV összeállítása is: a várostörténet iránt érdeklődőknek sok-sok kincset rejt az intézmény folyamatosan bővülő médiatára. Hangkép.

DSTV: gyógyulás a művészet erejével

2026. jan. 29.

A művészet gyógyító erővel bír – ráadásul mindenki épülhet az alkotások segítségével, idézi fel a DSTV összeállítása. Kajtár Lara neve már ismerősen csenghet: a fiatal most újabb tárlattal mutatkozott be, ezúttal a József Attila Könyvtárban. Hangkép.

DSTV: képeslapok lettek az évzáró műtárgyak

2026. jan. 28.

Egyre kevesebb képeslapot és papíralapú üzenetet küldenek egymásnak az emberek, de ez nem mindig volt így, eleveníti fel a DSTV összeállítása. Az Intercisa Múzeum népszerű sorozatának év végi felvonása éppen egy karácsonyi és egy újévi levelezőlapot mutat be. Hangkép.

  • További hírek

Friss hírek

  1. "Dunaújváros fái a négy évszakban": finálé a fotópályázat téli fordulóján

  2. DSTV: birkózó emlékverseny

  3. Baleset és teljes útzár Dunaújvárosnál (frissítve)

  4. A vészhelyzetek gyors elhárítására képezték az óvodai és bölcsődei dolgozókat

  5. A címvédő érkezik

Videók

Embedded thumbnail for DSTV: birkózó emlékverseny

DSTV: birkózó emlékverseny

Embedded thumbnail for DSTV: római kori emlék lett a hónap műtárgya

DSTV: római kori emlék lett a hónap műtárgya

Embedded thumbnail for DSTV: nyílt nap és bemutatók

DSTV: nyílt nap és bemutatók

Top hírek

  1. 30 napra letartóztatták Mezei Zsoltot (frissítve)

  2. Baleset és teljes útzár Dunaújvárosnál (frissítve)

  3. Újra élnek a bajnoki remények

  4. Birkózással emlékeztek a sportág szerelmesére (galériával)

  5. Közösségépítők (1.): a varázsos Madártanya

Galéria

Majosházi István Emlékverseny (2026)

Magyar Motoros Vízisport Szövetség díjátadó (2026)

Jeges örömök (2026)

Dunaújváros Hetilap

XV. évfolyam 4. szám - 2026.01.30.

2025. © DS Média Kft. •  Médiaajánlat • Szerzői jogok • Adatvédelem • Impresszum • Közéleti hetilap • RSS

  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő