Gazdaság: üzleti túlélőcsomag vállalkozásoknak
Megjelent a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara és az Országos Vállalkozói Mentorprogram csapata által összeállított Üzleti túlélőcsomag vállalkozásoknak kiadvány legújabb frissítése. Az immár harmadik változatot a Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara hivatalos oldala tette közzé.
Az összegzés alkotói csapata friss helyzetértékelésében kiemeli: a március eleje óta tartó járványügyi veszélyhelyet gazdaságot érintő hatásai már most érezhetőek mikrogazdasági és nemzetgazdasági szinten egyaránt, azonban a hatások végső kimenetele még senki számára nem ismert.
Brutális számok
A kamara márciusban indított, hasábjainkon is hírvert második kérdőíves kutatásának eredményeként kiderült, hogy a magyar cégek 70 százaléka nagyon kedvezőtlennek látja saját üzleti helyzetét a következő hat hónapra vonatkozóan. Az adatok minimum elgondolkodtatóak: a járvány terjedésének hatására 71 százalékuk komoly, a cég működését jelentősen akadályozó zavarokat tapasztal.
A felmérés döbbenetes mutatókkal is szolgált: a válaszadó cégek 92 százalékánál (!!!) a kapacitáskihasználtság csökkent a járvány előtti időszakhoz képest, 34 százalékuk pedig teljes leállásról számolt be.
Szintén beszédes mutató, hogy a felmérések szerint a cégek 61 százaléka egy hónapig vagy annál rövidebb ideig számít a fizetőképessége megőrzésére a jelenlegi helyzetben, külső források bevonása nélkül.
A válaszadók meghatározóan nagy többsége (75 százaléka) a kereslet csökkenését érzi a fő akadályozó tényezőnek. 38 százalékuk a rendelkezések miatt kényszerül leállásra, 23 százalékukat a rendezvények betiltása és a nyitvatartási időre vonatkozó korlátozások érintik hátrányosan.
Merre tovább, hogyan tovább?
A válaszadó cégek 31 százaléka a vállalati tartalékokat élné fel, ha egy esetleges karantén esetén egy hónapig nem lenne bevétele a cégnek, míg 34 százalékuk úgy érzi, hogy ebben az esetben nem lenne semmilyen lehetősége a fennmaradáshoz. A kamarai túlélőcsomag helyzetértékelésében megfogalmazzák:
„míg a nagyvállalatok rendelkeznek pénzügyi tartalékokkal a sokk enyhítésére, addig a kis- és középvállalkozások ezek hiányában nehéz helyzetben vannak, lesznek”.
Mindeközben a kis- és középvállalkozások jelentik Magyarország gazdaságának gerincét, és mivel vélhetően a veszélyhelyzet egyaránt hatással van és lesz a munkavállalókra, az ügyfelekre és az ellátási láncokra, a kis- és középvállalkozásoknak jelentős támogatásra lesz szükségük.
Az MKIK a jelen helyzetben az aszimmetrikus tehermegosztás és a kényszerszolidaritás elvét tartja mérvadónak: az állami szerepvállalás dominanciája mellett a munkaadói és munkavállalói oldalnak is szerepet kell vállalnia a gazdaságra nehezedő nyomás enyhítésében. A kormányzatnak eljuttatott első javaslatcsomag részeként az MKIK az alábbi feladatokat tekinti legfontosabbnak a vállalkozások vonatkozásában:
– a jelenlegi helyzetnek megfelelő működés fenntartása (fokozott higiéniai szabályok betartása,
üzletmenet-folytonosság, belső- és külső kommunikáció)
– a vállalati cash-flow fenntartása, javítása,
– a foglalkoztatási szint fenntartása,
– a beruházási szint jelentős visszaesésének elkerülése.
A stratégiai tervek megvalósításához szükséges konkrét lépéseket foglalja össze a kamara és az Országos Vállalkozói Mentorprogram közös summázata. A túlélőcsomagot a Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara weboldaláról tölthetik le az érintettek és érdeklődők.
A közvetlen elérhetőség máris itt!
Üzleti túlélőcsomag vállalkozásoknak.pdf (katt) >>
(Forrás: DKIK; a kép illusztráció)
A rovat további hírei: Közélet
Vadvirágos rétek, szigetek a még zöldebb városért
2025. máj. 22.
Dunaújváros új, természetközelibb városüzemeltetési gyakorlattal hívja fel magára a figyelmet: a város egyes füves területein tudatosan nem nyírják le a növényzetet, hogy teret engedjenek a vadvirágok természetes megjelenésének. A téma többször szerepelt már hasábjainkon – most komoly áttörés tapasztalható!
Véget ért a fűtési szezon, jöjjön a jó idő!
2025. máj. 21.
Minden évben április 15-ig fűtik a lakásokat, intézményeket, de az időjárás függvényében további egy hónapig igényelhették a közös képviselők a társasházak fűtését. Már a pótfűtés időszaka is véget ért hétfőn.
Ismét krétát ragadtak az óvodások (galériával)
2025. máj. 21.
A Kultik Mozi előtti tér színes rajzokkal gazdagodott – idén sem maradt el a már hagyományosnak mondható rajzverseny. A DLSZ és a Dunaújvárosi Tagóvodák újra összefogtak és krétát ragadtak a gyerekek a közösségi alkotó-élményen.
Pompázatos gálával ünnepeltek (galériával)
2025. máj. 21.
Folytatta régre visszanyúló hagyományát a Violin Alapfokú Művészeti Iskola közössége – idén is nagyszabású gálával készült az intézmény. A Bartók színháztermében dupláztak hétfő este, ugyanis a nagy érdeklődésre való tekintettel ismét két előadást tartottak.
Autós élmények élőben – Vályi István volt a Dunaújvárosi Estek sorozatának vendége
2025. máj. 19.
A fecskekormányos Skodától az eldobható újdonságokig, a gyerekkori inspirációktól a műsorvezetés titkain át a világ ezer csodájáig: közvetlen és végig remek hangulatú beszélgetés kerekedett a Dunaújvárosi Estek sorozatának legutóbbi felvonásán.
Madárcsicsergős program az arborétumban
2025. máj. 19.
Folytatódott a kedvelt hagyomány a Baracsi úti Arborétumban – ismét kisdiákok gyűltek össze madárgyűrűzésre. A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai okították a BIROK Szabó Magda Tagintézmények csemetéit arról, hogy miért is fontos a folyamat.
Újra fáklyás-lámpás, meghitt búcsú a várostól – jó szerencsét, végzős hallgatók! (galériával)
2025. máj. 16.
Mint minden esztendőben, úgy idén is a Szalamander városjárásával, vagyis lámpás-fáklyás felvonulással búcsúztak a végzős hallgatók – a Dunaújvárosi Egyetem selmeci hagyományőrzői ismét méltó módon köszöntek el az alma matertől és a várostól csütörtökön este.