Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Címlap

Top nav left

  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő
2026. feb. 24. Mátyás
FacebookYoutube
  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
főoldal
Menü
Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Augusztus 20. - Ünnepi Bánk bán a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon

Kultúra
augusztus 20.
történelem

facebook megosztás

doszerk - 2020. aug. 15., 19:05

Bánk bán operabemutatót rendeznek a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon augusztus 19-én, államalapításunk ünnepének előestéjén.

Erkel Ferenc operája Vidnyánszky Attila rendezésében, Kesselyák Gergely vezényletével kel életre. A címszerepben Molnár Levente, a főszerepekben Mester Viktória, Fischl Mónika, Kálmándy Mihály, Kováts Kolos és Boncsér Gergely lép színpadra a Margitszigeti Színház és a Coopera közös produkciójában - közölték a szervezők az MTI-vel.

A legnagyobb budapesti szabadtéri színpadon látható előadás a Kodály Filharmonikusok Debrecen, a Csokonai Színház Énekkara, a Honvéd Férfikar, a Budapest Stúdiókórus, valamint a Csokonai Színház Tánckara közreműködésével készült. Az alkalomra kiegészítő programként, a Petőfi Irodalmi Múzeummal együttműködve utazókiállítás készült, amely a Bánk bán opera és dráma több mint kétszáz éves történetét mutatja be a Margitszigeti Szabadtéri Színpad nézőtéri fogadóterében.

Erkel Ferenc másik történelmi operáját, az István királyt már bemutatták a Margitszigeten, és emlékezetes volt a tavalyi előadás is Szent István ünnepén, amikor a színház rendelésére készült el Tolcsvay László műve, a Magyar rapszódia - idézi a közlemény Bán Teodóra igazgatót.

"A trianoni nemzeti tragédia 100 éves évfordulójának évében önmagában erőteljes szimbolikával bír színpadra állítani a Bánk bánt. Hazánk nagy sorsfordulói, történelmi tragédiái mindig arra késztetnek, hogy átgondoljuk a helyünket a világban, megfogalmazzuk küldetésünk és végzetünk sajátosságait. Erre az opera műfaja, illetve Erkel grandiózus műve különösen alkalmas, hiszen sűrítve, ugyanakkor a zene szuggesztív erejével felerősítve szembesít bennünket a drámai történettel" - fogalmazott a rendező, Vidnyánszky Attila.

A címszereplő Molnár Levente megjegyezte: szép emléke, amikor az Operaházban énekelte Bánkot. "Az előadás a New York-i vendégjátékra összeért, még egy évet játszottuk, de nem tudott megérni. Ez egy kompromisszumok nélküli, nagyon vagány előadás lesz" - ígérte.

Kesselyák Gergely karmester arra hívta fel a figyelmet, hogy a Bánk bán eredeti verzióját, hogy szcenikai-dramaturgia szempontból a nézőre is erőteljesebb hatást tegyen, Nádasdy Kálmán és Oláh Miklós dolgozta át az 1930-as években. "Ezt a verziót láthatja most a közönség, az eredetileg Palló Imrének írt bariton változatban".

A díszlettervező Cziegler Balázs igazi kuriózumnak nevezte, hogy egy fővárosban, amelyet egy folyó kettészel, a folyó közepén levő csodálatos szigeten alakítottak ki szabadtéri színházat. "Van a díszletnek egy korban tartott része, és vannak teljesen kortárs, mai elemei, azaz a középkori és a hipermodern építészet egyszerre van jelen a színpadon".

A produkcióhoz a zenei átiratot Medveczky Szabolcs készítette, a jelmeztervező Berzsenyi Krisztina, a koreográfus Vida Gábor, a producer Vadász Dániel. Az esemény az Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatásával valósul meg.

Forrás: mti.hu

Fotó: cultura.hu

A rovat további hírei: Kultúra

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Balomania"

2026. feb. 22.

Sissel Morell Dargis filmrendezőnek kívülállóként olyan helyre sikerült bejutnia, ahová csak nagyon keveseknek: a brazil külvárosi negyedekben működő "léggömbmaffia" rejtett világába. A művészet erejéről a KindeDok évnyitó vetítésén – irány a Kortárs Művészeti Intézet jövő kedden!

DSTV: reflektorfényben a tehetség

2026. feb. 21.

A szöveges beharangozót már olvashatták hasábjainkon, most itt a DSTV összegzése arról, hogy Beretka Ádám éppen ma méreti meg magát A Dal 2026 dalverseny top 30-as mezőnyében. A felkészülés kulisszái mögé pillanathattunk. Hangkép.

MMK: kézműves kincsek, teadélután és kastélymese

2026. feb. 20.

Három érdekes programmal csalogatja a kultúra barátait a következő napokban a Munkásművelődési Központ. A kézműves kincsek barátait szombaton várják, hétfőn a költészet, szerdán a kastélyok szerelmesei örülhetnek.

ICA-D: a "Felülírt protokoll" felülírása

2026. feb. 20.

Egyszerre volt izgalmas önálló kiállítás és eseményekkel, kísérő rendezvényekkel sűrűn pettyezett programsor Martinkó Márk bemutatója: a Felülírt protokoll című kiállítás nemcsak az alkotói pálya eddigi leggazdagabb áttekintésével szolgált, de egyúttal a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) remek témakövetését is példázta.

DSTV: farsang az Intercisa Múzeumban

2026. feb. 19.

A beszámolóval és a galériával jelentkeztünk már, most itt a DSTV összeállítása: a farsangi mulatozások köréből az Intercisa Múzeum sem maradt ki. A családi délután egyszerre volt kreatív és tudással teli, a gyerekek az ajándékkészítés mellett a régi néphagyományokkal is megismerkedhettek. Hangkép.

Dunaújvárosi előadó is áll A Dal színpadán

2026. feb. 18.

A városban kezdte zenei karrierjét, és első sikereit is városunkban aratta Beretka Ádám: a dalszerző-énekes ezúttal újabb komoly megméretés küszöbére érkezett – Színek című dalával bekerült A Dal 2026 verseny top 30-as mezőnyébe, és szombaton debütál a képernyőn!

"A halál négy kapuja" – új horrorfilm díszbemutatója a Kultikban

2026. feb. 18.

A Filmszemle közönsége már láthatta, a nyilvános díszbemutató szombaton lesz a Kultik Dunaújváros bázisán: jön, jön, jön A halál négy kapuja című horrorfilm, a szép emlékű Cruel World Team Független Filmtársulat műhelyének várhatóan utolsó sikolya, ami egyúttal új történet kezdete is. Mint a halál utáni lét.
 

  • További hírek

Friss hírek

  1. Jótékonysági bál az emberek egészségéért (galériával!)

  2. Fontos győzelmeket arattak

  3. Mentőhelikopteres bevetés a Szórádon (frissítve)

  4. Friss diplomások köszöntése az egyetemen

  5. Csapadékos nyitány után beúszik a tavasz!

Videók

Embedded thumbnail for DSTV: farsangi varázslat a Margarétában

DSTV: farsangi varázslat a Margarétában

Embedded thumbnail for DSTV: idén is sikeres volt a Magda bál

DSTV: idén is sikeres volt a Magda bál

Embedded thumbnail for DSTV: reflektorfényben a tehetség

DSTV: reflektorfényben a tehetség

Top hírek

  1. Mentőhelikopteres bevetés a Szórádon (frissítve)

  2. Új bázison folytatja a DunaKosár közössége

  3. Szociálpolitikai kerekasztal Dunaújvárosban

  4. DSTV: idén is sikeres volt a Magda bál

  5. Jótékonysági bál az emberek egészségéért (galériával!)

Galéria

IX. Szent Pantaleon Jótékonysági Bál

Kolbászfesztivál (2026)

FitCity Dunaújváros (2026. február)

Dunaújváros Hetilap

XV. évfolyam 7. szám - 2026.02.20.

2025. © DS Média Kft. •  Médiaajánlat • Szerzői jogok • Adatvédelem • Impresszum • Közéleti hetilap • RSS

  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő