Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Az Uránia is vetíti a világ eddigi legnagyobb Leonardo-kiállításának filmjét

doszerk - 2020. szeptember 6. 10:21

Egy éjszaka a Louvre-ban: Leonardo da Vinci címmel az Uránia Nemzeti Filmszínház is vetíti  szeptember 16-án a párizsi Louvre 162 műalkotást felvonultató, februárban zárult kiállításáról készült filmes tárlatvezetést.

Minden idők legteljesebb Leonardo-kiállítását az olasz reneszánsz mester halálának 500. évfordulója alkalmából 2019 októbere és 2020 februárja között a Musée du Louvre rendezte meg. A kiállításról forgatott filmes tárlatvezetés világszerte több mint hatvan országban szeptember 16-án kerül mozivászonra, Magyarországon csak az Uránia Nemzeti Filmszínházban - közölte az MTI-vel pénteken az Uránia.

Mint a közlemény felidézi, a Louvre tárlatát több mint egymillióan tekintették meg, ami abszolút rekord a múzeum történetében.

A Louvre-ban őrzik a világon egy helyen a legtöbb Leonardo-festményt és további 22 Leonardo-rajzot. Ez adott lehetőséget a rendkívüli tárlatra, amelyet tíz éven át készítettek elő azzal a szándékkal, hogy a lehető legtöbb Leonardo-alkotást egy fedél alá hozzák. A nagyszabású eseményen 162 festményt, rajzot, kéziratot, szobrot és egyéb műtárgyat állított ki a Louvre.

A mester mintegy 20 ismert festményéből 11 volt látható, köztük a párizsi múzeum tulajdonában lévő öt mű: a Sziklás Madonna, La Belle Ferronniere, a Mona Lisa, a Keresztelő Szent János és a Szent Anna harmadmagával. Az anyag kiegészült a világ múzeumaiból kölcsönzött további Leonardo-művekkel és a mester körének alkotásaival is. Látható volt például az emberi test arányait ábrázoló, Velencéből kölcsönzött Vitruvius-tanulmány és a budapesti Szépművészeti Múzeumból a Leonardónak tulajdonított kislovasszobor is.

A Pathé Live gyártásában és forgalmazásában mozivászonra kerülő filmes tárlatvezetés során maguk a kiállítás kurátorai, Vincent Delieuvin és Louis Frank, a Louvre festészeti osztályának, illetve grafikai osztályának vezetői kalauzolják a nézőket, betekintést nyújtva a reneszánsz mester művészi gyakorlatába és festői technikájába - áll az Uránia közleményében.

Forrás: mti.hu

Fotó: illusztráció

A rovat további hírei: Kultúra

DSTV: KineDok évzáró – a boldogságról

DSTV: KineDok évzáró – a boldogságról

2025. dec. 08.

Különleges alkotással folytatódott a KineDok sorozata, derül ki a DSTV összegzéséből. A Szabad Szemmel évzáró programjában többszörös fesztiválgyőztes alkotás, A boldogság ügynöke című film futott, amely arra is keresi a választ, hogy vajon mérhető-e a boldogság. Hangkép.

DSTV: az orgona varázsa

DSTV: az orgona varázsa

2025. dec. 05.

Az év utolsó időszakában különös csengése van az orgonának, derül ki a DSTV összegzéséből. Hangzása az ünnep legszebb pillanatait koronázza meg – mint az evangélikus templomban koncertezett Lengyel Zoltán bemutatóján, aki a muzsikájával elvarázsolta a látogatókat. Hangkép.

 

DSTV: élmények Latin-Amerikából

DSTV: élmények Latin-Amerikából

2025. dec. 03.

Távoli régió világát idézte fel az Intercisa Múzeum programja, derül ki a DSTV összegzéséből. Dr. Pólyi Csaba nyugalmazott nagykövet osztotta meg élményeit és tapasztalatait Latin-Amerikáról a magyar diplomácia szemszögéből a közelmúltban. Hangkép.

 

DSTV: zenei sorozatot szervezett az ICA-D

DSTV: zenei sorozatot szervezett az ICA-D

2025. dec. 01.

A kortárs zenének szentelt sorozatot a mögöttünk hagyott hónapban a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D), derül ki a DSTV összegzéséből. A program egyik elemeként Nagy Ákos zeneszerző beszélgetéssel körített lemezbemutatójának adott otthont az intézmény. Hangkép.

 

Játék műfaji határok nélkül a könyvtárban

Játék műfaji határok nélkül a könyvtárban

2025. nov. 30.

Jazz a könyvtárban címmel folytatódik a József Attila Könyvtár társművészeti sorozata, a koncertre kedden várják a műfaj szerelmeseit nagy szeretettel és két kiváló muzsikussal.

DSTV: ezer szín a Bartók aulájában

DSTV: ezer szín a Bartók aulájában

2025. nov. 29.

A természet, és de pláne a természetfotók iránt érdeklődőknek feltétlenül érdemes ellátogatni a Bartók Kamaraszínház aulájába, derül ki a DSTV összegzéséből. Az ott látható kiállítás keretében a Mezőföld Természetfotó Egyesület 11 tagja mutatkozik be – lenyűgöző képekkel. Hangkép.

DSTV: széktárlat a múzeumban

DSTV: széktárlat a múzeumban

2025. nov. 26.

Különleges vándorkiállítás érkezett az Intercisa Múzeumba, derül ki a DSTV összegzéséből. A Néprajzi Múzeum tárlata a rendkívül egyszerű, ámde hihetetlenül összetett és változatos tárgyak, a székek világába kalauzolja az érdeklődőket. Székfoglaló hangkép.